Pożary: Portugalia, 2026
Portugalia, 2026: 87 pożarów większych niż 100 ha i 64 339 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach stron, ale są uwzględnione w oficjalnych seriach rocznych.
Te liczby nie obejmują 6 wypaleń, które prawdopodobnie nie były pożarami lasu (rolnicze, pastwiskowe, trzcinowisk lub kontrolowane); 6 stron tymczasowych, widocznych tylko jako ogniska cieplne i jeszcze bez obrysu. Są na listach, oznaczone.
Rok w toku: liczby zmieniają się codziennie aż do zamknięcia roku i nie są porównywane z pełnymi latami.
Rok w kilku zdaniach
-
Portugalia: do 4 listopada Copernicus EFFIS liczy 73 463 ha spalonej powierzchni w 2026 roku — 70% średniej tych samych tygodni 2006–2025 (105 092 ha).
Copernicus EFFIS · Zobacz dane
-
Najgorszy jak dotąd był tydzień od 23 lipca do 29 lipca: w siedem dni spłonęło 15 743 ha, 21% tego, co spłonęło od początku roku według Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Zobacz dane
-
Największy pożar — Vouzela: zaczął się 2 lipca 2026 i objął 13 375 ha, 21% powierzchni 87 pożarów roku z własną stroną.
WorldFires · Zobacz dane · Otwórz stronę pożaru
-
Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 2 lipca 2026: wskaźnik FWI 62 (ekstremalne w skali EFFIS) przy pożarze Alfândega da Fé, obliczony przez WorldFires z ERA5.
WorldFires · ERA5 · Zobacz dane · Otwórz stronę pożaru
Mapa roku
Copernicus EFFISMiesiąc po miesiącu
Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.
Tydzień po tygodniu, na tle innych lat
Copernicus EFFISSkumulowana powierzchnia w 2026 roku na tle minimum i maksimum każdego tygodnia w serii od 2006 roku oraz jej średniej. Słupki na dole to, co spłonęło w każdym tygodniu. Dotknij wykresu, by zobaczyć tydzień.
Każdy rok od 2006
Copernicus EFFISSpalone hektary w kolejnych latach oficjalnej serii. Dotknij roku, by otworzyć jego rocznik.
Cytuj te dane
Skopiuj zdania ze źródłem i linkiem. Dane WorldFires są na licencji CC BY 4.0: podaj WorldFires i źródło pierwotne.
- Portugalia: do 4 listopada Copernicus EFFIS liczy 73 463 ha spalonej powierzchni w 2026 roku — 70% średniej tych samych tygodni 2006–2025 (105 092 ha). - Najgorszy jak dotąd był tydzień od 23 lipca do 29 lipca: w siedem dni spłonęło 15 743 ha, 21% tego, co spłonęło od początku roku według Copernicus EFFIS. - Największy pożar — Vouzela: zaczął się 2 lipca 2026 i objął 13 375 ha, 21% powierzchni 87 pożarów roku z własną stroną. - Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 2 lipca 2026: wskaźnik FWI 62 (ekstremalne w skali EFFIS) przy pożarze Alfândega da Fé, obliczony przez WorldFires z ERA5. WorldFires, „Pożary: Portugalia, 2026”, https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2026 (dostęp: 6 listopada 2026). Źródła: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Pożary 2026 roku, od największego · 99
- 13 375 haVouzela Cambra e Carvalhal de Vermilhaslipiec 2026 · 7 dni
- 13 065 haValpaços Ervõeslipiec 2026 · 6 dni
- 5 226 haGuarda Cerdeiralipiec 2026 · 3 dni
- 3 403 haTorre de Moncorvo Vilarinho da Castanheirasierpień 2026 · 4 dni
- 2 042 haVinhais Soeira, Fresulfe e Mofreitasierpień 2026 · 10 dni
- 1 971 haArdãos e Bobadelasierpień 2026 · 5 dni
- 1 489 haArouca Cabreiros e Albergaria da Serrasierpień 2026 · 3 dni
- 1 327 haMaceiralistopad 2026 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 1 262 haPortel15 września 2026 · 5 dni
- 1 144 haAlijó Vilar de Maçadalipiec 2026 · 2 dni
- 1 118 haChaves Redondelolipiec 2026 · 2 dni
- 1 031 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14 września 2026 · 9 dni
- 988 haLoulé Ameixialczerwiec 2026 · 1 dzień
- 735 haAlfândega da Fé Adeganha e Cardanhalipiec 2026 · 2 dni
- 661 haMoura Santo Aleixo da Restauraçãoczerwiec 2026 · 2 dni
- 566 haSarraquinhoskwiecień 2026 · 5 dni
- 562 haVila Nova de Poiares Lavegadaswrzesień 2026 · 1 dzień
- 550 haFornos de Algodres Figueiró da Granja8 sierpnia 2026 · 1 dzień
- 498 haSabugal Bendadalipiec 2026 · 2 dni
- 496 haOdemira São Marcos da Serrawrzesień 2026 · 2 dni
- 492 haCarrazeda de Ansiães Linharessierpień 2026 · 2 dni
- 462 haPonte de Lima Fachasierpień 2026 · 3 dni
- 451 haMirandela Freixeda e Vila Verdewrzesień 2026 · 1 dzień
- 437 haPenafiel Duas Igrejas27 lipca 2026 · 4 dni
- 430 haBoticas Ardãos e Bobadelasierpień 2026 · 4 dni
- 349 haChaves São Pedro de Agostémsierpień 2026 · 2 dni
- 326 haSanto Tirso Santo Tirso, Couto (Santa Cristina e São Miguel) e Burgãessierpień 2026 · 3 dni
- 322 haSão João de Taroucakwiecień 2026 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 311 haFornos de Algodres Carrapichana7 sierpnia 2026 · 1 dzień
- 306 haAbrantes Mouriscassierpień 2026 · 1 dzień
- 296 haOvadas e Panchorakwiecień 2026 · 3 dni
- 294 haCastelo de Vide Santa Maria da Devesaczerwiec 2026 · 1 dzień
- 291 haSanto Tirso Água Longawrzesień 2026 · 2 dni
- 287 haParadela, Contim e Fiãesmarzec 2026 · 5 dni
- 280 haMontalegre Paradela, Contim e Fiães25 marca 2026 · 10 dni
- 278 haMarco de Canaveses Vila Boa de Quires e Maurelessierpień 2026 · 3 dni
- 277 haCinfães Travanca3 lipca 2026 · 1 dzień
- 259 haVila Nova de Famalicão Vermoimlipiec 2026 · 2 dni
- 252 haVieira do Minho Anjos e Vilar do Chãowrzesień 2026 · 1 dzień
- 247 haMontalegre Meixedo e Padornelos17 marca 2026 · 19 dni
- 246 haMontalegre e Padrosokwiecień 2026 · 2 dni
- 244 haViade de Baixo e Fervidelasmarzec 2026 · 20 dni
- 240 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)22 sierpnia 2026 · 1 dzień
- 240 haProença-a-Nova São Pedro do Estevallipiec 2026 · 1 dzień
- 230 haSolveiramarzec 2026 · 6 dni
- 229 haCervosmarzec 2026 · 14 dni
- 228 haSezelhe e Covelãesmarzec 2026 · 20 dni
- ≈ 224 haMujãeswrzesień 2026 · tymczasowa · nie liczy się · 3 dni
- ≈ 224 haGranja Nova e Vila Chã da Beirawrzesień 2026 · tymczasowa · nie liczy się · 6 dni
- 213 haAveiro Eixo e Eirolmarzec 2026 · 1 dzień
- 213 haArcos de Valdevez Coutowrzesień 2026 · 2 dni
- 196 haAveiro Requeixo, Nossa Senhora de Fátima e Narizwrzesień 2026 · 2 dni
- ≈ 196 haDornelas listopad 2026 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 4 dni
- 187 haFreixo de Espada à Cinta Ligaresczerwiec 2026 · 2 dni
- 185 haOuteiromarzec 2026 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 5 dni
- 178 haMonção Piassierpień 2026 · 2 dni
- 176 haLamego Bigorne, Magueija e Pretaroucasierpień 2026 · 1 dzień
- 172 haVila Verde Sande, Vilarinho, Barros e Gomidelipiec 2026 · 1 dzień
- 168 haAnjos e Vilar do Chãomarzec 2026 · 14 dni
- 168 haUnião das Freguesias de Ruivães e Camposwrzesień 2026 · 1 dzień
- ≈ 168 haCastro Laboreiro e Lamas de Mouropaździernik 2026 · tymczasowa · nie liczy się · 2 dni
- ≈ 168 haAlmosterpaździernik 2026 · tymczasowa · nie liczy się · 1 dzień
- 166 haVila Verde Valdreuwrzesień 2026 · 7 dni
- 165 haVila Flor Seixo de Manhosessierpień 2026 · 1 dzień
- 164 haArcos de Valdevez Rio Friosierpień 2026 · 6 dni
- 161 haMontalegre Cabrillipiec 2026 · 7 dni
- 160 haTerras de Bouro Valdosendeczerwiec 2026 · 2 dni
- 160 haVieira do Minho Cantelãeskwiecień 2026 · 2 dni
- 157 haMértola São Miguel do Pinheiro, São Pedro de Solis e São Sebastião dos Carroswrzesień 2026 · 1 dzień
- 157 haAlturas do Barroso e Cerdedomarzec 2026 · 14 dni
- 156 haSanta Marta de Penaguião Fontessierpień 2026 · 2 dni
- 155 haVenda Nova e Pondrasmarzec 2026 · 5 dni
- ≈ 154 haPaços de Gaiolowrzesień 2026 · tymczasowa · nie liczy się · 5 dni
- ≈ 154 haAlcariawrzesień 2026 · tymczasowa · nie liczy się · 12 dni
- 153 haCabrilstyczeń 2026 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 153 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires27 marca 2026 · 10 dni
- 153 haVila Pouca de Aguiar Alfarela de Jalessierpień 2026 · 2 dni
- 145 haBoticas Vilar de Perdizes e Meixidemarzec 2026 · 2 dni
- 142 haVale de Cambra Arõeskwiecień 2026 · 2 dni
- 142 haSetúbal (São Sebastião)lipiec 2026 · 62 dni
- 140 haCinfães Tendais7 lipca 2026 · 2 dni
- 139 haMurça Noura e Palheirosczerwiec 2026 · 1 dzień
- 138 haSanto Tirso Reguengalipiec 2026 · 2 dni
- 136 haEsperança e Brunhaiswrzesień 2026 · 3 dni
- 132 haBarrôwrzesień 2026 · 2 dni
- 131 haFonte Arcada e Oliveirasierpień 2026 · 3 dni
- 125 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresluty 2026 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 42 dni
- 124 haSezelhe e Covelãeskwiecień 2026 · 1 dzień
- 122 haCervoskwiecień 2026 · 5 dni
- 121 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)15 sierpnia 2026 · 3 dni
- 118 haRefojos de Bastomarzec 2026 · 1 dzień
- 117 haBarcelos Viatodos, Grimancelos, Minhotães e Monte de Fralãeslipiec 2026 · 2 dni
- 115 haPenafiel Abragão29 lipca 2026 · 2 dni
- 110 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires28 marca 2026 · 10 dni
- 107 haMesão Frio (Santo André)sierpień 2026 · 1 dzień
- 107 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14 września 2026 · 2 dni
- 106 haMontalegre Cabril17 marca 2026 · 14 dni
- 105 haMangualde Santiago de Cassurrães e Póvoa de Cervãessierpień 2026 · 1 dzień
- 100 haValpaços Bouçoãesmarzec 2026 · 1 dzień
Powierzchnia spalona w 2026 r. (Copernicus Land, Sentinel-3)
Według Copernicus Land w 2026 r. spłonęło 12 002 ha (sty–maj). Rok nie jest pełny, więc nie porównuje się go z pozostałymi.
Powierzchnia, którą satelita Sentinel-3 widzi spaloną w każdym miesiącu, niezależnie od kart pożarów. Każdy rok pochodzi z tego samego źródła i tej samej metody, więc lata można porównywać ze sobą. Liczy się wszystko, co płonie, także wypalanie pól i pastwisk, dlatego wynik nie pokrywa się z kartami pożarów ani ze statystyką oficjalną.
Gdzie spłonęło najwięcej w 2026 r.
- Montalegre 3 778 ha
- Moura 2 849 ha
- Boticas 1 629 ha
- Castro Daire 927 ha
- Cabeceiras de Basto 402 ha
- Aljustrel 398 ha
- Vinhais 326 ha
- Vieira do Minho 287 ha
- Terras de Bouro 229 ha
- Beja 147 ha
Źródło: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produkt miesięczny Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Opracowano na podstawie informacji usługi Copernicus monitorowania lądów Unii Europejskiej; worldfires.org sumuje dla każdego kraju i regionu rzeczywistą powierzchnię komórek 300 m, w których wykryto pożar. Ostatni opublikowany miesiąc: maj 2026. Strona produktu · Metodologia
Źródła i ograniczenia
Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Portugalia: oficjalne informacje publikują ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Obrysy: Copernicus EFFIS i GWIS (oraz MTBS, NIFC lub NBAC w Ameryce Północnej). Punkty cieplne: NASA FIRMS (VIIRS). Pogoda: Copernicus ERA5 przez Open-Meteo. Jak to liczymy