Požari: Portugal, 2026
Portugal, 2026: 87 požara većih od 100 ha i 64.339 ha opožarene površine prema njihovim obuhvatima. Ovdje je cijela godina: što kaže službeni niz, kada je i gdje gorjelo i kakvo je bilo vrijeme.
Zapis imaju samo požari od 100 ha ili više: manji nisu u popisima ni u zbrojevima zapisa, ali jesu u službenom godišnjem nizu.
Ove brojke ne uključuju 6 paljenja koja vjerojatno nisu bila šumski požari (poljoprivredna, pašnjačka, u trstici ili propisana); 6 privremenih stranica, viđenih samo po toplinskim žarištima i još bez opsega. Prikazane su u popisima, označene.
Tekuća godina: brojke se mijenjaju svaki dan dok se godina ne zatvori i ne uspoređuju se s cijelim godinama.
Godina u nekoliko rečenica
-
Portugal: do 4. studenoga Copernicus EFFIS bilježi 73.463 ha opožarene površine u 2026. — 70 % prosjeka istih tjedana 2006.–2025. (105.092 ha).
Copernicus EFFIS · Pogledaj podatak
-
Dosad najgori bio je tjedan od 23. srpnja do 29. srpnja: u sedam dana izgorjelo je 15.743 ha, 21 % onoga što je izgorjelo od početka godine prema Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Pogledaj podatak
-
Najveći požar bio je Vouzela: počeo je 2. srpnja 2026. i zahvatio 13.375 ha, 21 % površine 87 požara godine sa svojom stranicom.
WorldFires · Pogledaj podatak · Otvori stranicu požara
-
Najopasniji dan na požarima godine bio je 2. srpnja 2026.: indeks FWI 62 (ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Alfândega da Fé, koji je WorldFires izračunao iz ERA5.
WorldFires · ERA5 · Pogledaj podatak · Otvori stranicu požara
Karta godine
Copernicus EFFISMjesec po mjesec
Hektari u obuhvatima prema mjesecu početka požara. Dodirnite mjesec da ga vidite na karti.
Tjedan po tjedan, u usporedbi s drugim godinama
Copernicus EFFISKumulativna površina 2026. na podlozi minimuma i maksimuma svakog tjedna u nizu od 2006. i njegova prosjeka. Stupci dolje pokazuju što je izgorjelo svaki tjedan. Dodirnite grafikon da vidite tjedan.
Svaka godina od 2006.
Copernicus EFFISOpožareni hektari po godinama u službenom nizu. Dodirnite godinu da otvorite njezin godišnjak.
Citirajte ove podatke
Kopirajte rečenice s izvorom i poveznicom. Podaci WorldFiresa su pod licencijom CC BY 4.0: navedite WorldFires i izvorni izvor.
- Portugal: do 4. studenoga Copernicus EFFIS bilježi 73.463 ha opožarene površine u 2026. — 70 % prosjeka istih tjedana 2006.–2025. (105.092 ha). - Dosad najgori bio je tjedan od 23. srpnja do 29. srpnja: u sedam dana izgorjelo je 15.743 ha, 21 % onoga što je izgorjelo od početka godine prema Copernicus EFFIS. - Najveći požar bio je Vouzela: počeo je 2. srpnja 2026. i zahvatio 13.375 ha, 21 % površine 87 požara godine sa svojom stranicom. - Najopasniji dan na požarima godine bio je 2. srpnja 2026.: indeks FWI 62 (ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Alfândega da Fé, koji je WorldFires izračunao iz ERA5. WorldFires, „Požari: Portugal, 2026”, https://worldfires.org/hr/drzava/portugal/2026 (pristupljeno 6. studenoga 2026.). Izvori: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Požari 2026., od najvećeg · 99
- 13.375 haVouzela Cambra e Carvalhal de Vermilhassrpanj 2026 · 7 dana
- 13.065 haValpaços Ervõessrpanj 2026 · 6 dana
- 5.226 haGuarda Cerdeirasrpanj 2026 · 3 dana
- 3.403 haTorre de Moncorvo Vilarinho da Castanheirakolovoz 2026 · 4 dana
- 2.042 haVinhais Soeira, Fresulfe e Mofreitakolovoz 2026 · 10 dana
- 1.971 haArdãos e Bobadelakolovoz 2026 · 5 dana
- 1.489 haArouca Cabreiros e Albergaria da Serrakolovoz 2026 · 3 dana
- 1.327 haMaceirastudeni 2026 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 1.262 haPortel15. rujna 2026. · 5 dana
- 1.144 haAlijó Vilar de Maçadasrpanj 2026 · 2 dana
- 1.118 haChaves Redondelosrpanj 2026 · 2 dana
- 1.031 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14. rujna 2026. · 9 dana
- 988 haLoulé Ameixiallipanj 2026 · 1 dan
- 735 haAlfândega da Fé Adeganha e Cardanhasrpanj 2026 · 2 dana
- 661 haMoura Santo Aleixo da Restauraçãolipanj 2026 · 2 dana
- 566 haSarraquinhostravanj 2026 · 5 dana
- 562 haVila Nova de Poiares Lavegadasrujan 2026 · 1 dan
- 550 haFornos de Algodres Figueiró da Granja8. kolovoza 2026. · 1 dan
- 498 haSabugal Bendadasrpanj 2026 · 2 dana
- 496 haOdemira São Marcos da Serrarujan 2026 · 2 dana
- 492 haCarrazeda de Ansiães Linhareskolovoz 2026 · 2 dana
- 462 haPonte de Lima Fachakolovoz 2026 · 3 dana
- 451 haMirandela Freixeda e Vila Verderujan 2026 · 1 dan
- 437 haPenafiel Duas Igrejas27. srpnja 2026. · 4 dana
- 430 haBoticas Ardãos e Bobadelakolovoz 2026 · 4 dana
- 349 haChaves São Pedro de Agostémkolovoz 2026 · 2 dana
- 326 haSanto Tirso Santo Tirso, Couto (Santa Cristina e São Miguel) e Burgãeskolovoz 2026 · 3 dana
- 322 haSão João de Taroucatravanj 2026 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 311 haFornos de Algodres Carrapichana7. kolovoza 2026. · 1 dan
- 306 haAbrantes Mouriscaskolovoz 2026 · 1 dan
- 296 haOvadas e Panchoratravanj 2026 · 3 dana
- 294 haCastelo de Vide Santa Maria da Devesalipanj 2026 · 1 dan
- 291 haSanto Tirso Água Longarujan 2026 · 2 dana
- 287 haParadela, Contim e Fiãesožujak 2026 · 5 dana
- 280 haMontalegre Paradela, Contim e Fiães25. ožujka 2026. · 10 dana
- 278 haMarco de Canaveses Vila Boa de Quires e Maureleskolovoz 2026 · 3 dana
- 277 haCinfães Travanca3. srpnja 2026. · 1 dan
- 259 haVila Nova de Famalicão Vermoimsrpanj 2026 · 2 dana
- 252 haVieira do Minho Anjos e Vilar do Chãorujan 2026 · 1 dan
- 247 haMontalegre Meixedo e Padornelos17. ožujka 2026. · 19 dana
- 246 haMontalegre e Padrosotravanj 2026 · 2 dana
- 244 haViade de Baixo e Fervidelasožujak 2026 · 20 dana
- 240 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)22. kolovoza 2026. · 1 dan
- 240 haProença-a-Nova São Pedro do Estevalsrpanj 2026 · 1 dan
- 230 haSolveiraožujak 2026 · 6 dana
- 229 haCervosožujak 2026 · 14 dana
- 228 haSezelhe e Covelãesožujak 2026 · 20 dana
- ≈ 224 haMujãesrujan 2026 · privremena · ne broji se · 3 dana
- ≈ 224 haGranja Nova e Vila Chã da Beirarujan 2026 · privremena · ne broji se · 6 dana
- 213 haAveiro Eixo e Eiroložujak 2026 · 1 dan
- 213 haArcos de Valdevez Coutorujan 2026 · 2 dana
- 196 haAveiro Requeixo, Nossa Senhora de Fátima e Narizrujan 2026 · 2 dana
- ≈ 196 haDornelas studeni 2026 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 4 dana
- 187 haFreixo de Espada à Cinta Ligareslipanj 2026 · 2 dana
- 185 haOuteiroožujak 2026 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 5 dana
- 178 haMonção Piaskolovoz 2026 · 2 dana
- 176 haLamego Bigorne, Magueija e Pretaroucakolovoz 2026 · 1 dan
- 172 haVila Verde Sande, Vilarinho, Barros e Gomidesrpanj 2026 · 1 dan
- 168 haAnjos e Vilar do Chãoožujak 2026 · 14 dana
- 168 haUnião das Freguesias de Ruivães e Camposrujan 2026 · 1 dan
- ≈ 168 haCastro Laboreiro e Lamas de Mourolistopad 2026 · privremena · ne broji se · 2 dana
- ≈ 168 haAlmosterlistopad 2026 · privremena · ne broji se · 1 dan
- 166 haVila Verde Valdreurujan 2026 · 7 dana
- 165 haVila Flor Seixo de Manhoseskolovoz 2026 · 1 dan
- 164 haArcos de Valdevez Rio Friokolovoz 2026 · 6 dana
- 161 haMontalegre Cabrilsrpanj 2026 · 7 dana
- 160 haTerras de Bouro Valdosendelipanj 2026 · 2 dana
- 160 haVieira do Minho Cantelãestravanj 2026 · 2 dana
- 157 haMértola São Miguel do Pinheiro, São Pedro de Solis e São Sebastião dos Carrosrujan 2026 · 1 dan
- 157 haAlturas do Barroso e Cerdedoožujak 2026 · 14 dana
- 156 haSanta Marta de Penaguião Fonteskolovoz 2026 · 2 dana
- 155 haVenda Nova e Pondrasožujak 2026 · 5 dana
- ≈ 154 haPaços de Gaiolorujan 2026 · privremena · ne broji se · 5 dana
- ≈ 154 haAlcariarujan 2026 · privremena · ne broji se · 12 dana
- 153 haCabrilsiječanj 2026 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 153 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires27. ožujka 2026. · 10 dana
- 153 haVila Pouca de Aguiar Alfarela de Jaleskolovoz 2026 · 2 dana
- 145 haBoticas Vilar de Perdizes e Meixideožujak 2026 · 2 dana
- 142 haVale de Cambra Arõestravanj 2026 · 2 dana
- 142 haSetúbal (São Sebastião)srpanj 2026 · 62 dana
- 140 haCinfães Tendais7. srpnja 2026. · 2 dana
- 139 haMurça Noura e Palheiroslipanj 2026 · 1 dan
- 138 haSanto Tirso Reguengasrpanj 2026 · 2 dana
- 136 haEsperança e Brunhaisrujan 2026 · 3 dana
- 132 haBarrôrujan 2026 · 2 dana
- 131 haFonte Arcada e Oliveirakolovoz 2026 · 3 dana
- 125 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresveljača 2026 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 42 dana
- 124 haSezelhe e Covelãestravanj 2026 · 1 dan
- 122 haCervostravanj 2026 · 5 dana
- 121 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)15. kolovoza 2026. · 3 dana
- 118 haRefojos de Bastoožujak 2026 · 1 dan
- 117 haBarcelos Viatodos, Grimancelos, Minhotães e Monte de Fralãessrpanj 2026 · 2 dana
- 115 haPenafiel Abragão29. srpnja 2026. · 2 dana
- 110 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires28. ožujka 2026. · 10 dana
- 107 haMesão Frio (Santo André)kolovoz 2026 · 1 dan
- 107 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14. rujna 2026. · 2 dana
- 106 haMontalegre Cabril17. ožujka 2026. · 14 dana
- 105 haMangualde Santiago de Cassurrães e Póvoa de Cervãeskolovoz 2026 · 1 dan
- 100 haValpaços Bouçoãesožujak 2026 · 1 dan
Opožarena površina u 2026. (Copernicus Land, Sentinel-3)
Prema Copernicus Landu u 2026. izgorjelo je 12.002 ha (sij–svi). Godina nije potpuna, pa se ne uspoređuje s ostalima.
Površina koju satelit Sentinel-3 svaki mjesec vidi opožarenu, odvojeno od stranica požara. Svaka je godina iz istog izvora i istom metodom, pa se godine mogu međusobno uspoređivati. Broji se sve što gori, i paljenje na poljima i pašnjacima, pa se ne podudara ni sa stranicama požara ni sa službenom statistikom.
Gdje je najviše izgorjelo u 2026.
- Montalegre 3.778 ha
- Moura 2.849 ha
- Boticas 1.629 ha
- Castro Daire 927 ha
- Cabeceiras de Basto 402 ha
- Aljustrel 398 ha
- Vinhais 326 ha
- Vieira do Minho 287 ha
- Terras de Bouro 229 ha
- Beja 147 ha
Izvor: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, mjesečni proizvod Sentinela-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Izrađeno s pomoću informacija Copernicusove službe za praćenje kopna Europske unije; worldfires.org po zemljama i regijama zbraja stvarnu površinu ćelija od 300 m u kojima je otkriven požar. Posljednji objavljeni mjesec: svibanj 2026. Stranica proizvoda · Metodologija
Izvori i ograničenja
Površine na stranicama su obuhvati izmjereni satelitom i mogu se razlikovati od službene statistike. Godišnji i tjedni niz procjena je Copernicus EFFIS. FWI je naš vlastiti izračun iz ERA5 na mjestu svakog požara, a ne službeno upozorenje o opasnosti.
Portugal: službene informacije objavljuju ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Obuhvati: Copernicus EFFIS i GWIS (te MTBS, NIFC ili NBAC u Sjevernoj Americi). Toplinske točke: NASA FIRMS (VIIRS). Vrijeme: Copernicus ERA5 preko Open-Meteo. Kako se računa