Pożary: Portugalia, 2021
Portugalia, 2021: 30 pożarów większych niż 100 ha i 15 870 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach stron, ale są uwzględnione w oficjalnych seriach rocznych.
Te liczby nie obejmują 19 wypaleń, które prawdopodobnie nie były pożarami lasu (rolnicze, pastwiskowe, trzcinowisk lub kontrolowane). Są na listach, oznaczone.
Rok w kilku zdaniach
-
Portugalia: według ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) w 2021 roku spłonęło 28 433 ha — 21% średniej pozostałych lat 2011–2025 (134 991 ha).
ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) · Zobacz dane
-
Najgorszy był tydzień od 13 sierpnia do 19 sierpnia: w siedem dni spłonęło 8 664 ha, 34% roku według Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Zobacz dane
-
Największy pożar — Castro Marim: zaczął się 16 sierpnia 2021 i objął 7 414 ha, 47% powierzchni 30 pożarów roku z własną stroną.
WorldFires · Zobacz dane · Otwórz stronę pożaru
-
Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 16 lipca 2021: wskaźnik FWI 42 (bardzo wysokie w skali EFFIS) przy pożarze Sabugal, obliczony przez WorldFires z ERA5.
WorldFires · ERA5 · Zobacz dane · Otwórz stronę pożaru
Mapa roku
Copernicus EFFISMiesiąc po miesiącu
Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.
Tydzień po tygodniu, na tle innych lat
Copernicus EFFISSkumulowana powierzchnia w 2021 roku na tle minimum i maksimum każdego tygodnia w serii od 2006 roku oraz jej średniej. Słupki na dole to, co spłonęło w każdym tygodniu. Dotknij wykresu, by zobaczyć tydzień. Średnia i pasmo to klimatologia Copernicus EFFIS z lat 2006–2025, obejmująca także sam rok 2021.
Każdy rok od 2011
ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii)Spalone hektary w kolejnych latach oficjalnej serii. Dotknij roku, by otworzyć jego rocznik.
Cytuj te dane
Skopiuj zdania ze źródłem i linkiem. Dane WorldFires są na licencji CC BY 4.0: podaj WorldFires i źródło pierwotne.
- Portugalia: według ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) w 2021 roku spłonęło 28 433 ha — 21% średniej pozostałych lat 2011–2025 (134 991 ha). - Najgorszy był tydzień od 13 sierpnia do 19 sierpnia: w siedem dni spłonęło 8 664 ha, 34% roku według Copernicus EFFIS. - Największy pożar — Castro Marim: zaczął się 16 sierpnia 2021 i objął 7 414 ha, 47% powierzchni 30 pożarów roku z własną stroną. - Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 16 lipca 2021: wskaźnik FWI 42 (bardzo wysokie w skali EFFIS) przy pożarze Sabugal, obliczony przez WorldFires z ERA5. WorldFires, „Pożary: Portugalia, 2021”, https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2021 (dostęp: 6 listopada 2026). Źródła: ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Pożary 2021 roku, od największego · 49
- 7 414 haCastro Marim Odeleitesierpień 2021 · 2 dni
- 2 121 haMonchique Mexilhoeira Grandelipiec 2021 · 2 dni
- 940 haOdemira Saboiasierpień 2021 · 2 dni
- 447 haSabugal Sortelhalipiec 2021 · 1 dzień
- 431 haFreixo de Espada à Cinta União das Freguesias de Lagoaça e Fornossierpień 2021 · 1 dzień
- 356 haPinhel Alto do Palurdoczerwiec 2021 · 3 dni
- 330 haSeia União das Freguesias de Vide e Cabeçamarzec 2021 · 1 dzień
- 296 haParada de Ester e Ester15 stycznia 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 5 dni
- 286 haMontalegre Solveira20 marca 2021 · 4 dni
- 278 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresmarzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 5 dni
- 244 haMogadouro Brunhozinho, Castanheira e Sanhoanelipiec 2021 · 1 dzień
- 227 haMondim de Basto Ermelo e Pardelhasstyczeń 2021 · 2 dni
- 218 haCinfãesmarzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 209 haSezelhe e Covelãesmarzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 6 dni
- 207 haElvas União das Freguesias de Terrugem e Vila Boimlipiec 2021 · 1 dzień
- 206 haArouca Cabrilstyczeń 2021 · 7 dni
- 205 haArcos de Valdevez Portela e Extremolistopad 2021 · 1 dzień
- 198 haViana do Castelo Montariapaździernik 2021 · 1 dzień
- 191 haLoulé Loulé (São Clemente)sierpień 2021 · 4 dni
- 179 haCinfães17 stycznia 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 3 dni
- 179 haSarraquinhosmarzec 2021 · 3 dni
- 176 haMontalegre Viade de Baixo e Fervidelasstyczeń 2021 · 4 dni
- 175 haTarouca Várzea da Serramarzec 2021 · 1 dzień
- 165 haPinheirostyczeń 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 163 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresstyczeń 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 159 haMontalegre Sezelhe e Covelães24 marca 2021 · 1 dzień
- 157 haUnião das Freguesias de Anhões e Luziomarzec 2021 · 1 dzień
- 156 haFormariz e Ferreiramarzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 151 haMontalegre Montalegre e Padroso22 marca 2021 · 3 dni
- 146 haMoreira do Rei e Várzea Covaluty 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 142 haRendufinhomarzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 4 dni
- 142 haMondim de Basto Ermelo e Pardelhaswrzesień 2021 · 2 dni
- 140 haOvadas e Panchorastyczeń 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 3 dni
- 137 haMoreira do Casteloczerwiec 2021 · 1 dzień
- 132 haPeso da Régua Sedielosmarzec 2021 · 1 dzień
- 122 haCinfães19 stycznia 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 122 haMontalegre e Padrosokwiecień 2021 · 1 dzień
- 120 haGondorizstyczeń 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 118 haBastomarzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 117 haCabeceiras de Bastostyczeń 2021 · 1 dzień
- 116 haParada de Ester e Ester16 stycznia 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 4 dni
- 116 haUni3O Das Freguesias De Refojos De Basto, Outeiroluty 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 115 haUnião das Freguesias de Chorense e Montestyczeń 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 114 haTeixeira e Teixeirómarzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 111 haValdreustyczeń 2021 · 1 dzień
- 105 haPóvoa de Lanhoso Esperança e Brunhaismarzec 2021 · 1 dzień
- 105 haVila Chã (São João Baptista e Santiago)marzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 103 haCarvalhais e Candalkwiecień 2021 · 1 dzień
- 101 haCastro Daire Pendilhelistopad 2021 · 2 dni
Powierzchnia spalona w 2021 r. (Copernicus Land, Sentinel-3)
Według Copernicus Land w 2021 r. spłonęło 33 124 ha: miejsce 7 na 7 pełnych lat (1 = najwięcej spalonej powierzchni). Średnia z tych lat to 129 240 ha.
Powierzchnia, którą satelita Sentinel-3 widzi spaloną w każdym miesiącu, niezależnie od kart pożarów. Każdy rok pochodzi z tego samego źródła i tej samej metody, więc lata można porównywać ze sobą. Liczy się wszystko, co płonie, także wypalanie pól i pastwisk, dlatego wynik nie pokrywa się z kartami pożarów ani ze statystyką oficjalną.
Gdzie spłonęło najwięcej w 2021 r.
- Tavira 6 761 ha
- Montalegre 3 654 ha
- Castro Daire 2 385 ha
- Portimão 1 771 ha
- Monchique 1 716 ha
- Évora 1 705 ha
- Odemira 1 182 ha
- Vila Real de Santo António 1 029 ha
- Beja 648 ha
- Sabugal 610 ha
Źródło: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produkt miesięczny Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Opracowano na podstawie informacji usługi Copernicus monitorowania lądów Unii Europejskiej; worldfires.org sumuje dla każdego kraju i regionu rzeczywistą powierzchnię komórek 300 m, w których wykryto pożar. Ostatni opublikowany miesiąc: maj 2026. Strona produktu · Metodologia
Źródła i ograniczenia
Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Portugalia: oficjalne informacje publikują ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Obrysy: Copernicus EFFIS i GWIS (oraz MTBS, NIFC lub NBAC w Ameryce Północnej). Punkty cieplne: NASA FIRMS (VIIRS). Pogoda: Copernicus ERA5 przez Open-Meteo. Jak to liczymy