Przejdź do treści
worldfires
PT · Portugalia · –

Pożar: Ovadas e Panchora, kwiecień 2026 Ovadas e Panchora, Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires

Wygasły · ostatnie wykrycie: 6 kwi 2026, 12:33 UTC

Pożar wybuchł 4 kwietnia 2026 na terenie gminy Ovadas e Panchora (Portugalia), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 296 ha, obejmujący obszar 2 freguesii.

To 6. co do wielkości pożar w regionie Resende od 2016 roku (spośród 10 z własną stroną). Portugalia, 2026: 29. miejsce na 87.

Spalona powierzchnia
296ha
obrys Copernicus
Czas trwania
≈ 3dni
4 kwi 2026 – 6 kwi 2026
Dotknięte freguesie
2
freguesii
Początek
4 kwi
2026
Detekcje cieplne
20
w jednym punkcie cieplnym: 108 MW
Zagrożenie na starcie
9
Niskie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
206MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 4 kwi6 kwi
6 kwi 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

5 kwi 2026 · 359 MW · 10 6 kwi 2026 · 54 MW · 10
5 kwi 6 kwi

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

22°maksimum
56km/h · najsilniejszy poryw
21%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 14. Deszcz przyszedł po pożarze: 12,8 mm, 7 kwi.

Ten teren już wcześniej płonął

62% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 96 ha w 2016 r., 123 ha w 2017 r., 3 ha w 2022 r., 22 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 183 ha, które spłonęły wcześniej.

Co stało się z każdą freguesią

  1. Ovadas e Panchora 283 mieszk. · 0,9 km od centrum tu się zaczął
    269 ha dotarł 5 kwi
    11 %
  2. Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires 517 mieszk. · 1,7 km od centrum
    27 ha dotarł 5 kwi
    0,7 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej freguesii, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Co spłonęło

  • Inne tereny naturalne84 %
  • Las liściasty12 %
  • Zarośla i lasy w stadium przejściowym3,4 %

Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 100 %

Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.

Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.

Oficjalny rejestr

Kilka oficjalnych rejestrów pasuje do tego obszaru

Według ICNF w obrębie tego obrysu w tych dniach wybuchły pożary (3), łącznie 175 ha (satelita zmierzył 296 ha). Obie liczby bardzo się różnią, więc może to nie być dokładnie ten sam pożar: traktuj je jako pobliskie wpisy.

ICNF rejestruje osobno każdy pożar, który zaczął się w innym czasie lub miejscu; satelita widzi jeden obszar spalenizny, dlatego ta strona je grupuje. Numery na mapie pokazują, gdzie zaczął się każdy z nich.

Kiedy płonął każdy z nich

1 18 ha 2 5 ha 3 152 ha
3 kwi6 kwi
zaniedbanie
  1. 1 Cinfães Ramires 3 kwietnia 2026 · 15:08 18 ha · ugaszony 3 kwietnia 2026 · przyczyna: zaniedbanie
  2. 2 Cinfães Ramires 4 kwietnia 2026 · 13:55 5 ha · ugaszony 4 kwietnia 2026 · przyczyna: zaniedbanie
  3. 3 Cinfães Ramires 5 kwietnia 2026 · 13:45 152 ha · ugaszony 5 kwietnia 2026 · przyczyna: zaniedbanie

Razem według ICNF: 175 ha, czyli 59 % z 296 ha obrysu satelitarnego.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To operacyjny rejestr instytucji: jej dane mogą zostać skorygowane po zamknięciu statystyk za dany rok.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
4 kwi 20,3 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Niskie 9
5 kwi 21,4 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Niskie 9
6 kwi 21,8 °C 21 % 56 km/h 4,9 mm Bardzo niskie 2
7 kwi po 11,9 °C 75 % 74 km/h 12,8 mm Bardzo niskie 0

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 9,4 i minimalnej wilgotności 34 %; wcześniej: 14 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 32.

FWI na starcie 9,4
Minimalna wilgotność 34 %
Dni bez deszczu 14
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Aboadela, Sanche e Várzea, kwiecień 2017
374 ha 4 dni FWI 9,2 Min. wilgotność 37 % 30 km stąd, 2017 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,8 mm, 24 kwi.

Co się z nimi stało

2 dni
mediana czasu trwania
172 ha
mediana powierzchni
3 %
przekroczyły 1 000 ha
5,1 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 19 z 32)

Był 1,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 3 dni (mediana: 2 dni).

Większą powierzchnię spaliło tylko 10 z 32 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 13 z 32 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 5,1 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

12,8 mmpierwszy deszcz
7 kwidzień po końcu
56km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 6 kwi, a 7 kwi spadło 12,8 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 19 z 32, z medianą 5,1 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 28 mar 2026
Po · 13 kwi 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

8 kwietnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 21 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).

Szczyt PM2.521 µg/m³
Dni powyżej normy0 dni
PM1036 µg/m³
Grubość optyczna0,53
3 kwi5 kwi7 kwi
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 20Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Portugalia

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Ovadas e Panchora?
Oficjalny obrys podaje tylko datę początku (5 kwietnia 2026). Koniec wynika z punktów cieplnych wewnątrz obrysu: płonął do 6 kwietnia 2026 (3 dni od 4 kwietnia 2026), ostatniego dnia z detekcjami przed ponad 10 dniami z rzędu bez żadnej, więc jest przybliżony.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 296 ha (3,0 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które freguesie płonęły?
Freguesie objęte pożarem (2): Ovadas e Panchora (269 ha, 11 %); Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires (27 ha, 0,7 %).
Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
Ogień zaczął się na obszarze Ovadas e Panchora i zatrzymał się 0,9 km od jego centrum. To odległość od obrysu, albo od najbliższego punktu cieplnego, do punktu oznaczającego centrum; nie oznacza, że ogień wszedł między domy.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 21,8 °C, wilgotność spadła do 21 %, a porywy wiatru osiągały 56 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 9, klasa: Niskie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Portugalia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 32. Mediana czasu trwania wyniosła 2 dni, a mediana powierzchni 172 ha; 3 % przekroczyło 1 000 ha. Większą powierzchnię spaliło tylko 10 z 32 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 13 z 32 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 5,1 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112.

Skąd to wiemy
  • Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
  • Oficjalny obrys nie ma daty końca: koniec to ostatni dzień z detekcjami VIIRS wewnątrz obrysu przed przerwą dłuższą niż 10 dni (najwyżej 150 dni), więc jest przybliżony. 20 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Porównanie ze źródłem ICNF: 175 ha według danych oficjalnych wobec 296 ha obrysu; wartości zbliżone, ale z zastrzeżeniami.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice freguesii pochodzą z geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej freguesii wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.