Przejdź do treści
worldfires
PT · Portugalia ·

Pożar: Mangualde, sierpień 2026 Santiago de Cassurrães e Póvoa de Cervães, Abrunhosa-a-Velha

Wygasły · ostatnie wykrycie: 6 sie 2026, 14:29 UTC

Pożar wybuchł 6 sierpnia 2026 na terenie gminy Santiago de Cassurrães e Póvoa de Cervães (Portugalia), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 105 ha, obejmujący obszar 2 freguesii. Według ICNF pożar wykryto 6 sierpnia 2026 o 15:06, a za ugaszony uznano go 6 sierpnia 2026.

To 11. co do wielkości pożar w regionie Mangualde od 2016 roku (spośród 13 z własną stroną). Portugalia, 2026: 86. miejsce na 87.

Spalona powierzchnia
105ha
obrys Copernicus
Czas trwania
≈ 1dzień
6 sie 2026 – 6 sie 2026
Dotknięte freguesie
2
freguesii
Początek
6 sie
2026
Detekcje cieplne
2
w jednym punkcie cieplnym: 48 MW
Zagrożenie na starcie
34
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
96MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 6 sie6 sie

Jak się rozwijał, dzień po dniu

6 sie 2026 · 96 MW · 2

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

32°maksimum
35km/h · najsilniejszy poryw
27%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 29.

Ten teren już wcześniej płonął

100% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 106 ha w 2017 r., 28 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 106 ha, które spłonęły wcześniej.

Co stało się z każdą freguesią

  1. Santiago de Cassurrães e Póvoa de Cervães 1 218 mieszk. · 2,0 km od centrum tu się zaczął
    90 ha dotarł 6 sie
    3,0 %
  2. Abrunhosa-a-Velha 440 mieszk. · 1,1 km od centrum
    15 ha
    0,9 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej freguesii, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Co spłonęło

  • Inne tereny naturalne94 %
  • Tereny rolnicze5,7 %

Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana0,32 ha
Mieszkańcy< 20

W obrysie znajdowało się około 0,32 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Oficjalny rejestr

Według ICNF ten pożar wybuchł 6 sierpnia 2026 i strawił 100 ha (satelita zmierzył 105 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To operacyjny rejestr instytucji: jej dane mogą zostać skorygowane po zamknięciu statystyk za dany rok.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
6 sie 32,4 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 34
7 sie po 32,6 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 34
8 sie po 32,1 °C 29 % 46 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
9 sie po 29,3 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 33
10 sie po 32,1 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Wysokie 36
11 sie po 33,2 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Wysokie 35
12 sie po 34,4 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
13 sie po 33,9 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
14 sie po 31,5 °C 33 % 41 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
15 sie po 33,1 °C 29 % 25 km/h 0,0 mm Wysokie 34
16 sie po 34,4 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 44

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 33,5 i minimalnej wilgotności 27 %; wcześniej: 29 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.

FWI na starcie 33,5
Minimalna wilgotność 27 %
Dni bez deszczu 29
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Águeda, wrzesień 2019
211 ha 2 dni FWI 34,7 Min. wilgotność 27 % 65 km stąd, 2019 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,4 mm, 16 wrz.

Co się z nimi stało

2 dni
mediana czasu trwania
346 ha
mediana powierzchni
18 %
przekroczyły 1 000 ha
2,3 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 12 z 22)

Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 105 ha przy medianie 346 ha. Trwał 1 dzień (mediana: 2 dni).

W 10 z 22 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,3 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

—pierwszy deszcz
—bez deszczu przez dziesięć dni
35km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 6 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 12 z 22, z medianą 2,3 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 30 lip 2026
Po · 13 sie 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

8 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 20 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).

Szczyt PM2.520 µg/m³
Dni powyżej normy0 dni
PM1052 µg/m³
Grubość optyczna0,57
4 sie6 sie8 sie
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 2Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Portugalia

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Mangualde?
Oficjalny obrys podaje tylko datę początku (6 sierpnia 2026). Koniec wynika z punktów cieplnych wewnątrz obrysu: płonął do 6 sierpnia 2026 (1 dzień od 6 sierpnia 2026), ostatniego dnia z detekcjami przed ponad 10 dniami z rzędu bez żadnej, więc jest przybliżony. Według ICNF pożar wykryto 6 sierpnia 2026 o 15:06, a za ugaszony uznano go 6 sierpnia 2026.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 105 ha (1,0 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które freguesie płonęły?
Freguesie objęte pożarem (2): Santiago de Cassurrães e Póvoa de Cervães (90 ha, 3,0 %); Abrunhosa-a-Velha (15 ha, 0,9 %).
Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
Najbliżej ogień podszedł do centrum obszaru Abrunhosa-a-Velha: na 1,1 km. To odległość od obrysu, albo od najbliższego punktu cieplnego, do punktu oznaczającego centrum; nie oznacza, że ogień wszedł między domy.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 32,4 °C, wilgotność spadła do 27 %, a porywy wiatru osiągały 35 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 34, klasa: Wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Portugalia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 22. Mediana czasu trwania wyniosła 2 dni, a mediana powierzchni 346 ha; 18 % przekroczyło 1 000 ha. W 10 z 22 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,3 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112.

Skąd to wiemy
  • Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
  • Oficjalny obrys nie ma daty końca: koniec to ostatni dzień z detekcjami VIIRS wewnątrz obrysu przed przerwą dłuższą niż 10 dni (najwyżej 150 dni), więc jest przybliżony. 2 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Porównanie ze źródłem ICNF: 100 ha według danych oficjalnych wobec 105 ha obrysu; różnica poniżej 25 %.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice freguesii pochodzą z geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej freguesii wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.