Pożary: Portugalia, 2019
Portugalia, 2019: 51 pożarów większych niż 100 ha i 25 950 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach stron, ale są uwzględnione w oficjalnych seriach rocznych.
Te liczby nie obejmują 11 wypaleń, które prawdopodobnie nie były pożarami lasu (rolnicze, pastwiskowe, trzcinowisk lub kontrolowane); jedna strona z błędnymi danymi, w trakcie weryfikacji. Są na listach, oznaczone.
Rok w kilku zdaniach
-
Portugalia: według ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) w 2019 roku spłonęło 42 174 ha — 31% średniej pozostałych lat 2011–2025 (134 010 ha).
ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) · Zobacz dane
-
Najgorszy był tydzień od 16 lipca do 22 lipca: w siedem dni spłonęło 11 631 ha, 35% roku według Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Zobacz dane
-
Największy pożar — Vila de Rei: zaczął się 20 lipca 2019 i objął 9 924 ha, 38% powierzchni 51 pożarów roku z własną stroną.
WorldFires · Zobacz dane · Otwórz stronę pożaru
-
Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 20 lipca 2019: wskaźnik FWI 43 (bardzo wysokie w skali EFFIS) przy pożarze Aljezur, obliczony przez WorldFires z ERA5.
WorldFires · ERA5 · Zobacz dane · Otwórz stronę pożaru
Mapa roku
Copernicus EFFISMiesiąc po miesiącu
Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.
Tydzień po tygodniu, na tle innych lat
Copernicus EFFISSkumulowana powierzchnia w 2019 roku na tle minimum i maksimum każdego tygodnia w serii od 2006 roku oraz jej średniej. Słupki na dole to, co spłonęło w każdym tygodniu. Dotknij wykresu, by zobaczyć tydzień. Średnia i pasmo to klimatologia Copernicus EFFIS z lat 2006–2025, obejmująca także sam rok 2019.
Każdy rok od 2011
ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii)Spalone hektary w kolejnych latach oficjalnej serii. Dotknij roku, by otworzyć jego rocznik.
Cytuj te dane
Skopiuj zdania ze źródłem i linkiem. Dane WorldFires są na licencji CC BY 4.0: podaj WorldFires i źródło pierwotne.
- Portugalia: według ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) w 2019 roku spłonęło 42 174 ha — 31% średniej pozostałych lat 2011–2025 (134 010 ha). - Najgorszy był tydzień od 16 lipca do 22 lipca: w siedem dni spłonęło 11 631 ha, 35% roku według Copernicus EFFIS. - Największy pożar — Vila de Rei: zaczął się 20 lipca 2019 i objął 9 924 ha, 38% powierzchni 51 pożarów roku z własną stroną. - Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 20 lipca 2019: wskaźnik FWI 43 (bardzo wysokie w skali EFFIS) przy pożarze Aljezur, obliczony przez WorldFires z ERA5. WorldFires, „Pożary: Portugalia, 2019”, https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2019 (dostęp: 6 listopada 2026). Źródła: ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Pożary 2019 roku, od największego · 63
- 9 924 haVila de Rei Cardigoslipiec 2019 · 3 dni
- 1 898 haÁgueda São João de Loure e Frossos2 września 2019 · 9 dni
- 808 haBaião Teixeira e Teixeirówrzesień 2019 · 2 dni
- 775 haNisa Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simãosierpień 2019 · 1 dzień
- 762 haSertã Cumeada e Marmeleirowrzesień 2019 · 2 dni
- 712 haSernancelhe Antas e Ourozinholipiec 2019 · 1 dzień
- 685 haAlijó Fiolhosolipiec 2019 · 2 dni
- 675 haValença Formariz e Ferreirawrzesień 2019 · 4 dni
- 571 haSabugal Vila do Touro29 sierpnia 2019 · 1 dzień
- 552 haAlmalaguêswrzesień 2019 · 1 dzień
- 505 haOuriqueczerwiec 2019 · 1 dzień
- 492 haMarco de Canaveses Sande e São Lourenço do Dourowrzesień 2019 · 1 dzień
- 426 haCastro Daire Moledo8 września 2019 · 1 dzień
- 398 haCastro Daire8 września 2019 · 1 dzień
- 384 haTomar Martinchelsierpień 2019 · 1 dzień
- 359 haSabugal Bendada5 sierpnia 2019 · 1 dzień
- 344 haMértola São Marcos da Ataboeiraczerwiec 2019 · 1 dzień
- 340 haOliveira de Azeméis Pinheiro da Bemposta, Travanca e Palmazmarzec 2019 · 2 dni
- 321 haCambeses do Rio, Donões e Mourilhemarzec 2019 · 3 dni
- 306 haAlandroal Alandroal (Nossa Senhora da Conceição), São Brás dos Matos (Mina do Bugalho) e Juromenha (Nossa Senhora do Loreto)czerwiec 2019 · 1 dzień
- 273 haFundão Pero Viseulipiec 2019 · 1 dzień
- 242 haVimioso Carçãosierpień 2019 · 1 dzień
- 214 haVila Nova de Foz Côalipiec 2019 · 1 dzień
- 211 haÁgueda Valongo do Vouga6 września 2019 · 2 dni
- 209 haCumeada e Marmeleirolipiec 2019 · 1 dzień
- 203 haSezelhe e Covelãesstyczeń 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 199 haTabuaço União das Freguesias de Távora e Pereirolipiec 2019 · 1 dzień
- 194 haSoalhãeswrzesień 2019 · 1 dzień
- 189 haCastrelos e Carrazedomarzec 2019 · 1 dzień
- 173 haValongo União das Freguesias de Campo e Sobradowrzesień 2019 · 6 dni
- 172 haOdemira São Luíswrzesień 2019 · 2 dni
- 172 haUnião das Freguesias de São Miguel de Souto e Mosteirôwrzesień 2019 · 2 dni
- 172 haJardim da Serragrudzień 2019 · błędne dane · nie liczy się · 4 dni
- 169 haVenda Nova e Pondrasmarzec 2019 · 3 dni
- 168 haPinheirogrudzień 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 4 dni
- 165 haCabrilgrudzień 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 157 haUnião das freguesias de Moura Morta e Vinhóspaździernik 2019 · 1 dzień
- 154 haBoivãomarzec 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 152 haCinfães São Cristóvão de Nogueirawrzesień 2019 · 1 dzień
- 145 haTomar Sabacheirawrzesień 2019 · 1 dzień
- 141 haPeso da Régua União das Freguesias de Poiares e Canelaswrzesień 2019 · 3 dni
- 140 haCastro Laboreiro e Lamas de Mourostyczeń 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 137 haManteigas (Santa Maria)styczeń 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 130 haCastelo Branco União das Freguesias de Ninho do Açor e Sobral do Campolipiec 2019 · 1 dzień
- 128 haTorre de Moncorvo Carviçaiswrzesień 2019 · 1 dzień
- 127 haMoimenta e Montouto26 marca 2019 · 3 dni
- 125 haTourémluty 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 124 haCastelo Brancogrudzień 2019 · 4 dni
- 124 haMoimenta e Montouto22 marca 2019 · 4 dni
- 123 haParada de Ester e Esterstyczeń 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 119 haOvadas e Panchorastyczeń 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 116 haAljezurlipiec 2019 · 1 dzień
- 115 haCabreirostyczeń 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 5 dni
- 112 haCabeceiras de Basto Abadimwrzesień 2019 · 1 dzień
- 107 haAlmeida União das Freguesias de Junça e Naveslipiec 2019 · 1 dzień
- 107 haVinhais Paçómarzec 2019 · 1 dzień
- 105 haVárzea dos Cavaleiroslipiec 2019 · 1 dzień
- 105 haPenalva do Castelo São João da Frestalipiec 2019 · 1 dzień
- 105 haSobral de Monte Agraco Santo Quintinowrzesień 2019 · 2 dni
- 104 haLousaczerwiec 2019 · 1 dzień
- 104 haFriõespaździernik 2019 · 1 dzień
- 103 haMontalegre Gralhasmarzec 2019 · 1 dzień
- 100 haAbadimstyczeń 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
Powierzchnia spalona w 2019 r. (Copernicus Land, Sentinel-3)
Według Copernicus Land w 2019 r. spłonęło 52 064 ha: miejsce 5 na 7 pełnych lat (1 = najwięcej spalonej powierzchni). Średnia z tych lat to 129 240 ha.
Powierzchnia, którą satelita Sentinel-3 widzi spaloną w każdym miesiącu, niezależnie od kart pożarów. Każdy rok pochodzi z tego samego źródła i tej samej metody, więc lata można porównywać ze sobą. Liczy się wszystko, co płonie, także wypalanie pól i pastwisk, dlatego wynik nie pokrywa się z kartami pożarów ani ze statystyką oficjalną.
Gdzie spłonęło najwięcej w 2019 r.
- Mação 9 262 ha
- Vila de Rei 3 582 ha
- Arronches 3 444 ha
- Montalegre 2 117 ha
- Odemira 2 063 ha
- Águeda 2 022 ha
- Beja 1 806 ha
- Sabugal 1 428 ha
- Albergaria-a-Velha 1 156 ha
- Baião 1 024 ha
Źródło: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produkt miesięczny Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Opracowano na podstawie informacji usługi Copernicus monitorowania lądów Unii Europejskiej; worldfires.org sumuje dla każdego kraju i regionu rzeczywistą powierzchnię komórek 300 m, w których wykryto pożar. Ostatni opublikowany miesiąc: maj 2026. Strona produktu · Metodologia
Źródła i ograniczenia
Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Portugalia: oficjalne informacje publikują ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Obrysy: Copernicus EFFIS i GWIS (oraz MTBS, NIFC lub NBAC w Ameryce Północnej). Punkty cieplne: NASA FIRMS (VIIRS). Pogoda: Copernicus ERA5 przez Open-Meteo. Jak to liczymy