Pożar: Moura, czerwiec 2026 Santo Aleixo da Restauração
Pożar wybuchł 7 czerwca 2026 na terenie gminy Santo Aleixo da Restauração (Portugalia), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 661 ha, obejmujący obszar jednej gminy. Według ICNF pożar wykryto 7 czerwca 2026 o 14:41, a za ugaszony uznano go 7 czerwca 2026.
Portugalia, 2026: 14. miejsce na 87.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (2,0 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 661ha
- obrys Copernicus
- Czas trwania
- ≈ 2dni
- 7 cze 2026 – 8 cze 2026
- Dotknięte gminy
- 1
- freguesii
- Początek
- 7 cze
- 2026
- Detekcje cieplne
- 7
- w jednym punkcie cieplnym: 2 MW
- Zagrożenie na starcie
- 38
- Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 6MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
8 cze 2026 · 6 MW · 7
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 25.
Ten teren już wcześniej płonął
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Lizbona — geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
662 ha dotarł 8 cze2,8 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Co spłonęło
- Tereny rolnicze78 %
- Las liściasty22 %
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 100 %
- LIC Moura / Barrancos PTCON0053
- ZEPA Mourão/Moura/Barrancos PTZPE0045
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 0,15 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Oficjalny rejestr
Według ICNF ten pożar wybuchł 7 czerwca 2026 i strawił 654 ha (satelita zmierzył 661 ha).
- Moura Santo Aleixo da Restauração 7 czerwca 2026 · 14:41 654 ha · ugaszony 7 czerwca 2026 · przyczyna: zaniedbanie
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To operacyjny rejestr instytucji: jej dane mogą zostać skorygowane po zamknięciu statystyk za dany rok.
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 cze | 32,9 °C | 27 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 8 cze | 30,6 °C | 24 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 9 cze po | 31,3 °C | 24 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 10 cze po | 33,3 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 11 cze po | 34,7 °C | 28 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 12 cze po | 35,4 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 13 cze po | 33,5 °C | 22 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 14 cze po | 29,8 °C | 36 % | 31 km/h | 0,8 mm | Wysokie 26 |
| 15 cze po | 30,6 °C | 34 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 16 cze po | 33,4 °C | 32 % | 20 km/h | 0,1 mm | Wysokie 29 |
| 17 cze po | 35,8 °C | 27 % | 28 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus6 czerwca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 9 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 7Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Moura?
- Oficjalny obrys podaje tylko datę początku (7 czerwca 2026). Koniec wynika z punktów cieplnych wewnątrz obrysu: płonął do 8 czerwca 2026 (2 dni od 7 czerwca 2026), ostatniego dnia z detekcjami przed ponad 10 dniami z rzędu bez żadnej, więc jest przybliżony. Według ICNF pożar wykryto 7 czerwca 2026 o 14:41, a za ugaszony uznano go 7 czerwca 2026.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 661 ha (6,6 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Pożar objął tylko jedną jednostkę: Santo Aleixo da Restauração (662 ha, 2,8 %).
- Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
- Ogień zaczął się na obszarze Santo Aleixo da Restauração i zatrzymał się 2,7 km od jego centrum. To odległość od obrysu, albo od najbliższego punktu cieplnego, do punktu oznaczającego centrum; nie oznacza, że ogień wszedł między domy.
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 32,9 °C, wilgotność spadła do 27 %, a porywy wiatru osiągały 31 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 38, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Portugalia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
- Oficjalny obrys nie ma daty końca: koniec to ostatni dzień z detekcjami VIIRS wewnątrz obrysu przed przerwą dłuższą niż 10 dni (najwyżej 150 dni), więc jest przybliżony. 7 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Porównanie ze źródłem ICNF: 654 ha według danych oficjalnych wobec 661 ha obrysu; różnica poniżej 25 %.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.