Pożary lasów: Vinhais
Vinhais (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (15) objęły 19 z 26 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 9 901 ha. Największy był pożar: Vinhais, 28 sierpnia 2025, z 3 408 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: umiarkowane (FWI 17).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 9 901ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 15%
- 680 km²
- pożary
- 15
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 19
- z 26
- Największy pożar
- 3 408ha
- Vinhais · 28 sierpnia 2025
- Mieszkańcy
- 6 681
- 1 482,0 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- wt. 3 Umiarkowane 14° · 33 % · 40 km/h
- śr. 4 Umiarkowane 13° · 36 % · 34 km/h
- czw. 5 Umiarkowane 13° · 32 % · 23 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 15° · 33 % · 21 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 15° · 71 % · 27 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 16° · 72 % · 30 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 18° · 69 % · 52 km/h
- wt. 10 Bardzo niskie 15° · 84 % · 56 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Ervedosa 1 988 ha · 65 %
- Quirás e Pinheiro Novo 203 mieszk. 1 294 ha · 22 %
- Vale das Fontes 262 mieszk. 1 188 ha · 67 %
- Rebordelo 1 029 ha · 49 %
- Vilar de Lomba e São Jomil 207 mieszk. 888 ha · 30 %
- Soeira, Fresulfe e Mofreita 157 mieszk. 841 ha · 18 %
- Moimenta e Montouto 219 mieszk. 665 ha · 15 %
- Travanca e Santa Cruz 146 mieszk. 655 ha · 28 %
- Curopos e Vale de Janeiro 245 mieszk. 419 ha · 12 %
- Agrochão 220 mieszk. 293 ha · 17 %
- Penhas Juntas 260 mieszk. 166 ha · 6,3 %
- União das Freguesias de Nunes e Ousilhão 197 mieszk. 141 ha · 6,5 %
Co płonie w regionie
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym38 %
- Tereny rolnicze36 %
- Inne tereny naturalne18 %
- Las iglasty3,8 %
- Las mieszany2,2 %
- Las liściasty1,8 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 6×Rebordelo1 029 ha
- 4×Vale das Fontes1 188 ha
- 3×Moimenta e Montouto665 ha
- 2×Quirás e Pinheiro Novo1 294 ha
- 2×Vilar de Lomba e São Jomil888 ha
- 2×Travanca e Santa Cruz655 ha
- 2×Curopos e Vale de Janeiro419 ha
- 2×Agrochão293 ha
Największe odnotowane pożary
- 3 408 haVinhais Vale das Fontes28 sierpnia 2025 · 3 dni
- 2 031 haVinhais Soeira, Fresulfe e Mofreitasierpień 2026 · 10 dni
- 1 140 haQuirás e Pinheiro Novowrzesień 2020 · 1 dzień
- 923 haVinhais Vilar de Lomba e São Jomillipiec 2020 · 3 dni
- 831 haVinhais Rebordelowrzesień 2024 · 2 dni
- 467 haValpaços Ervõeslipiec 2026 · 6 dni z łącznie 13 065 ha
- 302 haVinhais Rebordeloczerwiec 2017 · 7 dni
- 154 haVinhais Quirás e Pinheiro Novo13 sierpnia 2025 · 1 dzień
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2 | 2 498 | Vinhais 2 031 ha |
| 2025 | 2 | 3 562 | Vinhais 3 408 ha |
| 2024 | 1 | 831 | Vinhais 831 ha |
| 2020 | 2 | 2 063 | Quirás e Pinheiro Novo 1 140 ha |
| 2019 | 4 | 499 | Castrelos e Carrazedo 141 ha |
| 2018 | 1 | 8 | Espadanedo, Edroso, Murçós e Soutelo Mourisco 8 ha |
| 2017 | 2 | 407 | Vinhais 302 ha |
| 2016 | 1 | 33 | Bouçoães 33 ha |
Wszystkie pożary: Vinhais · 15
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 2 031 haVinhais Soeira, Fresulfe e Mofreitasierpień 2026 · 10 dni
- 467 haValpaços Ervõeslipiec 2026 · 6 dni z łącznie 13 065 ha
- 3 408 haVinhais Vale das Fontes28 sierpnia 2025 · 3 dni
- 154 haVinhais Quirás e Pinheiro Novo13 sierpnia 2025 · 1 dzień
- 831 haVinhais Rebordelowrzesień 2024 · 2 dni
- 1 140 haQuirás e Pinheiro Novowrzesień 2020 · 1 dzień
- 923 haVinhais Vilar de Lomba e São Jomillipiec 2020 · 3 dni
- 141 haCastrelos e Carrazedomarzec 2019 · 1 dzień z łącznie 189 ha
- 127 haMoimenta e Montouto26 marca 2019 · 3 dni
- 107 haVinhais Paçómarzec 2019 · 1 dzień
- 124 haMoimenta e Montouto22 marca 2019 · 4 dni
- 8 haEspadanedo, Edroso, Murçós e Soutelo Mouriscosierpień 2018 · 2 dni z łącznie 153 ha
- 302 haVinhais Rebordeloczerwiec 2017 · 7 dni
- 105 haVilar Seco de Lombakwiecień 2017 · 2 dni
- 33 haBouçoãeswrzesień 2016 · 2 dni z łącznie 267 ha
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.