Incendii în Portugalia în 2026
87 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2026, cu 64.339 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile fișelor, dar apar în seria oficială anuală.
Aceste cifre nu includ 6 arderi care probabil nu au fost incendii de vegetație (agricole, de pășune, de stuf sau prescrise); 6 fișe provizorii, văzute doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
An în curs: cifrele se schimbă zilnic până la închiderea anului și nu se compară cu anii încheiați.
Anul în câteva fraze
-
Până la 4 noiembrie, Copernicus EFFIS numără 73.463 hectare arse în Portugalia în 2026: 70 % din media acelorași săptămâni dintre 2006 și 2025 (105.092 ha).
Copernicus EFFIS · Vezi datele
-
Cea mai grea săptămână de până acum a fost 23 iulie–29 iulie: au ars 15.743 hectare în șapte zile, 21 % din cât a ars anul acesta potrivit Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Vezi datele
-
Cel mai mare incendiu a fost cel de la Vouzela, început pe 2 iulie 2026, care a ars 13.375 hectare: 21 % din suprafața celor 87 incendii cu fișă din acest an.
WorldFires · Vezi datele · Deschide fișa
-
Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 2 iulie 2026: indice FWI de 62 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Alfândega da Fé, calculat de WorldFires cu ERA5.
WorldFires · ERA5 · Vezi datele · Deschide fișa
Harta anului
Copernicus EFFISLună de lună
Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.
Săptămână cu săptămână, față de alți ani
Copernicus EFFISSuprafața cumulată în 2026 peste minimul și maximul fiecărei săptămâni din seria începută în 2006 și media ei. Barele de jos arată ce a ars în fiecare săptămână. Atinge graficul ca să vezi o săptămână.
Fiecare an din 2006
Copernicus EFFISHectare arse pe an în seria oficială. Atinge un an ca să-i deschizi anuarul.
Citează aceste date
Copiază frazele cu sursa și linkul. Datele WorldFires sunt CC BY 4.0: citează WorldFires și sursa originală.
- Până la 4 noiembrie, Copernicus EFFIS numără 73.463 hectare arse în Portugalia în 2026: 70 % din media acelorași săptămâni dintre 2006 și 2025 (105.092 ha). - Cea mai grea săptămână de până acum a fost 23 iulie–29 iulie: au ars 15.743 hectare în șapte zile, 21 % din cât a ars anul acesta potrivit Copernicus EFFIS. - Cel mai mare incendiu a fost cel de la Vouzela, început pe 2 iulie 2026, care a ars 13.375 hectare: 21 % din suprafața celor 87 incendii cu fișă din acest an. - Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 2 iulie 2026: indice FWI de 62 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Alfândega da Fé, calculat de WorldFires cu ERA5. WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2026”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2026 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Incendiile din 2026, de la cel mai mare · 99
- 13.375 haVouzela Cambra e Carvalhal de Vermilhasiulie 2026 · 7 zile
- 13.065 haValpaços Ervõesiulie 2026 · 6 zile
- 5.226 haGuarda Cerdeiraiulie 2026 · 3 zile
- 3.403 haTorre de Moncorvo Vilarinho da Castanheiraaugust 2026 · 4 zile
- 2.042 haVinhais Soeira, Fresulfe e Mofreitaaugust 2026 · 10 zile
- 1.971 haArdãos e Bobadelaaugust 2026 · 5 zile
- 1.489 haArouca Cabreiros e Albergaria da Serraaugust 2026 · 3 zile
- 1.327 haMaceiranoiembrie 2026 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 1.262 haPortel15 septembrie 2026 · 5 zile
- 1.144 haAlijó Vilar de Maçadaiulie 2026 · 2 zile
- 1.118 haChaves Redondeloiulie 2026 · 2 zile
- 1.031 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14 septembrie 2026 · 9 zile
- 988 haLoulé Ameixialiunie 2026 · 1 zi
- 735 haAlfândega da Fé Adeganha e Cardanhaiulie 2026 · 2 zile
- 661 haMoura Santo Aleixo da Restauraçãoiunie 2026 · 2 zile
- 566 haSarraquinhosaprilie 2026 · 5 zile
- 562 haVila Nova de Poiares Lavegadasseptembrie 2026 · 1 zi
- 550 haFornos de Algodres Figueiró da Granja8 august 2026 · 1 zi
- 498 haSabugal Bendadaiulie 2026 · 2 zile
- 496 haOdemira São Marcos da Serraseptembrie 2026 · 2 zile
- 492 haCarrazeda de Ansiães Linharesaugust 2026 · 2 zile
- 462 haPonte de Lima Fachaaugust 2026 · 3 zile
- 451 haMirandela Freixeda e Vila Verdeseptembrie 2026 · 1 zi
- 437 haPenafiel Duas Igrejas27 iulie 2026 · 4 zile
- 430 haBoticas Ardãos e Bobadelaaugust 2026 · 4 zile
- 349 haChaves São Pedro de Agostémaugust 2026 · 2 zile
- 326 haSanto Tirso Santo Tirso, Couto (Santa Cristina e São Miguel) e Burgãesaugust 2026 · 3 zile
- 322 haSão João de Taroucaaprilie 2026 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 311 haFornos de Algodres Carrapichana7 august 2026 · 1 zi
- 306 haAbrantes Mouriscasaugust 2026 · 1 zi
- 296 haOvadas e Panchoraaprilie 2026 · 3 zile
- 294 haCastelo de Vide Santa Maria da Devesaiunie 2026 · 1 zi
- 291 haSanto Tirso Água Longaseptembrie 2026 · 2 zile
- 287 haParadela, Contim e Fiãesmartie 2026 · 5 zile
- 280 haMontalegre Paradela, Contim e Fiães25 martie 2026 · 10 zile
- 278 haMarco de Canaveses Vila Boa de Quires e Maurelesaugust 2026 · 3 zile
- 277 haCinfães Travanca3 iulie 2026 · 1 zi
- 259 haVila Nova de Famalicão Vermoimiulie 2026 · 2 zile
- 252 haVieira do Minho Anjos e Vilar do Chãoseptembrie 2026 · 1 zi
- 247 haMontalegre Meixedo e Padornelos17 martie 2026 · 19 zile
- 246 haMontalegre e Padrosoaprilie 2026 · 2 zile
- 244 haViade de Baixo e Fervidelasmartie 2026 · 20 de zile
- 240 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)22 august 2026 · 1 zi
- 240 haProença-a-Nova São Pedro do Estevaliulie 2026 · 1 zi
- 230 haSolveiramartie 2026 · 6 zile
- 229 haCervosmartie 2026 · 14 zile
- 228 haSezelhe e Covelãesmartie 2026 · 20 de zile
- ≈ 224 haMujãesseptembrie 2026 · provizorie · nu se numără · 3 zile
- ≈ 224 haGranja Nova e Vila Chã da Beiraseptembrie 2026 · provizorie · nu se numără · 6 zile
- 213 haAveiro Eixo e Eirolmartie 2026 · 1 zi
- 213 haArcos de Valdevez Coutoseptembrie 2026 · 2 zile
- 196 haAveiro Requeixo, Nossa Senhora de Fátima e Narizseptembrie 2026 · 2 zile
- ≈ 196 haDornelas noiembrie 2026 · ardere probabilă · nu se numără · 4 zile
- 187 haFreixo de Espada à Cinta Ligaresiunie 2026 · 2 zile
- 185 haOuteiromartie 2026 · ardere probabilă · nu se numără · 5 zile
- 178 haMonção Piasaugust 2026 · 2 zile
- 176 haLamego Bigorne, Magueija e Pretaroucaaugust 2026 · 1 zi
- 172 haVila Verde Sande, Vilarinho, Barros e Gomideiulie 2026 · 1 zi
- 168 haAnjos e Vilar do Chãomartie 2026 · 14 zile
- 168 haUnião das Freguesias de Ruivães e Camposseptembrie 2026 · 1 zi
- ≈ 168 haCastro Laboreiro e Lamas de Mourooctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 2 zile
- ≈ 168 haAlmosteroctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 1 zi
- 166 haVila Verde Valdreuseptembrie 2026 · 7 zile
- 165 haVila Flor Seixo de Manhosesaugust 2026 · 1 zi
- 164 haArcos de Valdevez Rio Frioaugust 2026 · 6 zile
- 161 haMontalegre Cabriliulie 2026 · 7 zile
- 160 haTerras de Bouro Valdosendeiunie 2026 · 2 zile
- 160 haVieira do Minho Cantelãesaprilie 2026 · 2 zile
- 157 haMértola São Miguel do Pinheiro, São Pedro de Solis e São Sebastião dos Carrosseptembrie 2026 · 1 zi
- 157 haAlturas do Barroso e Cerdedomartie 2026 · 14 zile
- 156 haSanta Marta de Penaguião Fontesaugust 2026 · 2 zile
- 155 haVenda Nova e Pondrasmartie 2026 · 5 zile
- ≈ 154 haPaços de Gaioloseptembrie 2026 · provizorie · nu se numără · 5 zile
- ≈ 154 haAlcariaseptembrie 2026 · provizorie · nu se numără · 12 zile
- 153 haCabrilianuarie 2026 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 153 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires27 martie 2026 · 10 zile
- 153 haVila Pouca de Aguiar Alfarela de Jalesaugust 2026 · 2 zile
- 145 haBoticas Vilar de Perdizes e Meixidemartie 2026 · 2 zile
- 142 haVale de Cambra Arõesaprilie 2026 · 2 zile
- 142 haSetúbal (São Sebastião)iulie 2026 · 62 de zile
- 140 haCinfães Tendais7 iulie 2026 · 2 zile
- 139 haMurça Noura e Palheirosiunie 2026 · 1 zi
- 138 haSanto Tirso Reguengaiulie 2026 · 2 zile
- 136 haEsperança e Brunhaisseptembrie 2026 · 3 zile
- 132 haBarrôseptembrie 2026 · 2 zile
- 131 haFonte Arcada e Oliveiraaugust 2026 · 3 zile
- 125 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresfebruarie 2026 · ardere probabilă · nu se numără · 42 de zile
- 124 haSezelhe e Covelãesaprilie 2026 · 1 zi
- 122 haCervosaprilie 2026 · 5 zile
- 121 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)15 august 2026 · 3 zile
- 118 haRefojos de Bastomartie 2026 · 1 zi
- 117 haBarcelos Viatodos, Grimancelos, Minhotães e Monte de Fralãesiulie 2026 · 2 zile
- 115 haPenafiel Abragão29 iulie 2026 · 2 zile
- 110 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires28 martie 2026 · 10 zile
- 107 haMesão Frio (Santo André)august 2026 · 1 zi
- 107 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14 septembrie 2026 · 2 zile
- 106 haMontalegre Cabril17 martie 2026 · 14 zile
- 105 haMangualde Santiago de Cassurrães e Póvoa de Cervãesaugust 2026 · 1 zi
- 100 haValpaços Bouçoãesmartie 2026 · 1 zi
Suprafață arsă în 2026 (Copernicus Land, Sentinel-3)
Potrivit Copernicus Land, în 2026 au ars 12.002 ha (ian–mai). Anul nu este complet, așa că nu se compară cu ceilalți.
Suprafața pe care satelitul Sentinel-3 o vede arsă în fiecare lună, separat de fișele de incendiu. Este aceeași sursă și aceeași metodă în toți anii, deci anii se pot compara între ei. Numără tot ce arde, inclusiv arderile agricole și de pășuni, de aceea nu coincide cu fișele și nici cu statistica oficială.
Unde a ars cel mai mult în 2026
- Montalegre 3.778 ha
- Moura 2.849 ha
- Boticas 1.629 ha
- Castro Daire 927 ha
- Cabeceiras de Basto 402 ha
- Aljustrel 398 ha
- Vinhais 326 ha
- Vieira do Minho 287 ha
- Terras de Bouro 229 ha
- Beja 147 ha
Sursa: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produs lunar Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Generat cu informații ale serviciului Copernicus de monitorizare a terenurilor al Uniunii Europene; worldfires.org adună, pe țară și regiune, suprafața reală a celulelor de 300 m în care s-a detectat ardere. Ultima lună publicată: mai 2026. Pagina produsului · Metodologie
Surse și limite
Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Perimetre: Copernicus EFFIS și GWIS (și MTBS, NIFC sau NBAC în America de Nord). Puncte fierbinți: NASA FIRMS (VIIRS). Vreme: ERA5 Copernicus prin Open-Meteo. Cum se calculează