Pożary lasów: Castro Daire
Castro Daire (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (23) objęły 16 z 16 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 23 549 ha. Największy był pożar: Castro Daire, wrzesień 2024, z 16 644 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: umiarkowane (FWI 12).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
Te liczby nie obejmują 12 wypaleń, które prawdopodobnie nie były pożarami lasu (rolnicze, pastwiskowe, trzcinowisk lub kontrolowane). Są na listach, oznaczone.
- hektarów spłonęło
- 23 549ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 60%
- 396 km²
- pożary
- 23
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 16
- z 16
- Największy pożar
- 16 644ha
- Castro Daire · wrzesień 2024
- Mieszkańcy
- 12 649
- 1 861,8 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- wt. 3 Umiarkowane 12° · 46 % · 48 km/h
- śr. 4 Umiarkowane 11° · 39 % · 41 km/h
- czw. 5 Niskie 13° · 40 % · 19 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 11° · 55 % · 33 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 16° · 73 % · 35 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 14° · 82 % · 52 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 16° · 87 % · 82 km/h
- wt. 10 Bardzo niskie 13° · 94 % · 71 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Mões 1 691 mieszk. 4 751 ha · 1,1×
- Parada de Ester e Ester 744 mieszk. 4 201 ha · 1,0×
- Moledo 1 049 mieszk. 3 519 ha · 75 %
- Cabril 1 930 ha · 87 %
- Mamouros, Alva e Ribolhos 1 188 mieszk. 1 866 ha · 80 %
- Pinheiro 669 mieszk. 1 852 ha · 94 %
- União das Freguesias de Reriz e Gafanhão 724 mieszk. 1 727 ha · 76 %
- Pepim 245 mieszk. 989 ha · 81 %
- União das freguesias de Mezio e Moura Morta 853 ha · 38 %
- Gosende 368 mieszk. 788 ha · 38 %
- Almofala 222 mieszk. 732 ha · 39 %
- Cujó 245 mieszk. 388 ha · 45 %
Co płonie w regionie
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym40 %
- Inne tereny naturalne39 %
- Las iglasty8,9 %
- Tereny rolnicze8,5 %
- Las liściasty2,3 %
- Las mieszany1,5 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 11×Parada de Ester e Ester4 201 ha
- 11×Cabril1 930 ha
- 7×Pinheiro1 852 ha
- 5×Gosende788 ha
- 4×União das Freguesias de Picão e Ermida376 ha
- 4×São Joaninho306 ha
- 3×Mões4 751 ha
- 3×Moledo3 519 ha
Największe odnotowane pożary
- 16 644 haCastro Daire União das Freguesias de Picão e Ermidawrzesień 2024 · 10 dni z łącznie 35 523 ha
- 913 haUnião das freguesias de Mezio e Moura Mortapaździernik 2017 · 7 dni
- 867 haCastro Daire Mões16 października 2017 · 2 dni
- 857 haPinheiropaździernik 2017 · 11 dni z łącznie 1 322 ha
- 589 haGosendepaździernik 2017 · 3 dni z łącznie 1 623 ha
- 521 haAlmofalapaździernik 2017 · 1 dzień z łącznie 828 ha
- 442 haCastro Daire Cujówrzesień 2020 · 1 dzień
- 427 haCastro Daire Moledo8 września 2019 · 1 dzień
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2 | 155 | Cabril 153 ha |
| 2025 | 2 | 316 | Castro Daire 199 ha |
| 2024 | 1 | 16 644 | Castro Daire 16 644 ha |
| 2022 | 1 | 7 | Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires 7 ha |
| 2021 | 7 | 726 | Parada de Ester e Ester 292 ha |
| 2020 | 1 | 442 | Castro Daire 442 ha |
| 2019 | 5 | 1 282 | Castro Daire 427 ha |
| 2017 | 12 | 4 554 | União das freguesias de Mezio e Moura Morta 913 ha |
| 2016 | 4 | 809 | União das Freguesias de Picão e Ermida 299 ha |
Wszystkie pożary: Castro Daire · 35
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 2 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires27 marca 2026 · 10 dni z łącznie 153 ha
- 153 haCabrilstyczeń 2026 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 117 haCastro Daire Lazarimwrzesień 2025 · 4 dni z łącznie 2 067 ha
- 199 haCastro Daire Almofalasierpień 2025 · 2 dni
- 16 644 haCastro Daire União das Freguesias de Picão e Ermidawrzesień 2024 · 10 dni z łącznie 35 523 ha
- 7 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresstyczeń 2022 · 2 dni z łącznie 120 ha
- 48 haCastro Daire Pendilhelistopad 2021 · 2 dni z łącznie 101 ha
- 40 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresmarzec 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 5 dni z łącznie 278 ha
- 164 haPinheirostyczeń 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 24 haOvadas e Panchorastyczeń 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 3 dni z łącznie 140 ha
- 117 haParada de Ester e Ester16 stycznia 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 4 dni
- 292 haParada de Ester e Ester15 stycznia 2021 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 5 dni
- 42 haArouca Cabrilstyczeń 2021 · 7 dni z łącznie 206 ha
- 442 haCastro Daire Cujówrzesień 2020 · 1 dzień
- 169 haPinheirogrudzień 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 4 dni
- 166 haCabrilgrudzień 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 398 haCastro Daire8 września 2019 · 1 dzień
- 427 haCastro Daire Moledo8 września 2019 · 1 dzień
- 123 haParada de Ester e Esterstyczeń 2019 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 119 haParada de Ester e Esterlistopad 2017 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 9 haAlvarengalistopad 2017 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni z łącznie 156 ha
- 867 haCastro Daire Mões16 października 2017 · 2 dni
- 589 haGosendepaździernik 2017 · 3 dni z łącznie 1 623 ha
- 145 haCastro Daire Mamouros, Alva e Ribolhos12 października 2017 · 2 dni
- 397 haCastro Daire Cabril9 października 2017 · 5 dni z łącznie 421 ha
- 121 haCastro Daire Monteiras5 października 2017 · 1 dzień
- 521 haAlmofalapaździernik 2017 · 1 dzień z łącznie 828 ha
- 913 haUnião das freguesias de Mezio e Moura Mortapaździernik 2017 · 7 dni
- 857 haPinheiropaździernik 2017 · 11 dni z łącznie 1 322 ha
- 4 haTendais4 października 2017 · 5 dni z łącznie 299 ha
- 12 haTouroluty 2017 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień z łącznie 196 ha
- 299 haUnião das Freguesias de Picão e Ermidagrudzień 2016 · 5 dni z łącznie 332 ha
- 171 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires8 października 2016 · 3 dni z łącznie 259 ha
- 116 haCastro Daire Cujópaździernik 2016 · 1 dzień
- 223 haArouca Santa Euláliasierpień 2016 · 9 dni z łącznie 30 331 ha
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.