Pożary: Portugalia, 2022
Portugalia, 2022: 107 pożarów większych niż 100 ha i 95 611 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach stron, ale są uwzględnione w oficjalnych seriach rocznych.
Te liczby nie obejmują 2 wypalenia, które prawdopodobnie nie były pożarami lasu (rolnicze, pastwiskowe, trzcinowisk lub kontrolowane). Są na listach, oznaczone.
Rok w kilku zdaniach
-
Portugalia: według ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) w 2022 roku spłonęło 110 186 ha — 85% średniej pozostałych lat 2011–2025 (129 152 ha).
ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) · Zobacz dane
-
Najgorszy był tydzień od 9 lipca do 15 lipca: w siedem dni spłonęło 18 104 ha, 17% roku według Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Zobacz dane
-
Największy pożar — Serra da Estrela: zaczął się 6 sierpnia 2022 i objął 25 260 ha, 26% powierzchni 107 pożarów roku z własną stroną.
WorldFires · Zobacz dane · Otwórz stronę pożaru
-
Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 13 lipca 2022: wskaźnik FWI 84 (skrajnie ekstremalne w skali EFFIS) przy pożarze Faro, obliczony przez WorldFires z ERA5.
WorldFires · ERA5 · Zobacz dane · Otwórz stronę pożaru
Mapa roku
Copernicus EFFISMiesiąc po miesiącu
Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.
Tydzień po tygodniu, na tle innych lat
Copernicus EFFISSkumulowana powierzchnia w 2022 roku na tle minimum i maksimum każdego tygodnia w serii od 2006 roku oraz jej średniej. Słupki na dole to, co spłonęło w każdym tygodniu. Dotknij wykresu, by zobaczyć tydzień. Średnia i pasmo to klimatologia Copernicus EFFIS z lat 2006–2025, obejmująca także sam rok 2022.
Każdy rok od 2011
ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii)Spalone hektary w kolejnych latach oficjalnej serii. Dotknij roku, by otworzyć jego rocznik.
Cytuj te dane
Skopiuj zdania ze źródłem i linkiem. Dane WorldFires są na licencji CC BY 4.0: podaj WorldFires i źródło pierwotne.
- Portugalia: według ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) w 2022 roku spłonęło 110 186 ha — 85% średniej pozostałych lat 2011–2025 (129 152 ha). - Najgorszy był tydzień od 9 lipca do 15 lipca: w siedem dni spłonęło 18 104 ha, 17% roku według Copernicus EFFIS. - Największy pożar — Serra da Estrela: zaczął się 6 sierpnia 2022 i objął 25 260 ha, 26% powierzchni 107 pożarów roku z własną stroną. - Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 13 lipca 2022: wskaźnik FWI 84 (skrajnie ekstremalne w skali EFFIS) przy pożarze Faro, obliczony przez WorldFires z ERA5. WorldFires, „Pożary: Portugalia, 2022”, https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2022 (dostęp: 6 listopada 2026). Źródła: ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Pożary 2022 roku, od największego · 109
- 25 260 haSerra da Estrela Sameirosierpień 2022 · 18 dni
- 8 311 haAnsião Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigaislipiec 2022 · 8 dni
- 7 641 haMurça Tresminaslipiec 2022 · 5 dni
- 5 850 haVila Real Adoufe e Vilarinho de Samardã21 sierpnia 2022 · 6 dni
- 3 691 haLeiria Colmeias e Memórialipiec 2022 · 4 dni
- 3 389 haCarrazeda de Ansiães Linhareslipiec 2022 · 6 dni
- 3 127 haChaves Bustelolipiec 2022 · 5 dni
- 2 747 haOliveira de Azeméis Canelas e Fermelãlipiec 2022 · 3 dni
- 2 288 haOurém União das Freguesias de Gondemaria e Olival19 sierpnia 2022 · 4 dni
- 1 734 haBaião Teixeira e Teixeiró11 lipca 2022 · 8 dni
- 1 661 haVila Pouca de Aguiar Tresminaslipiec 2022 · 4 dni
- 1 448 haOliveira do Hospital Travancinhasierpień 2022 · 1 dzień
- 1 322 haSilves São Marcos da Serralipiec 2022 · 2 dni
- 974 haPonte da Barca Britelolipiec 2022 · 5 dni
- 921 haFatelalipiec 2022 · 1 dzień
- 790 haGuarda Aldeia Viçosasierpień 2022 · 1 dzień
- 749 haGuarda União das Freguesias de Belmonte e Colmeal da Torre7 lipca 2022 · 4 dni
- 741 haGuarda Arrifana2 lipca 2022 · 2 dni
- 697 haEspinhoselastyczeń 2022 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 2 dni
- 696 haGuarda18 lipca 2022 · 2 dni
- 647 haFaro Almancillipiec 2022 · 4 dni
- 618 haCaldas da Rainha Landalsierpień 2022 · 4 dni
- 579 haGouveiasierpień 2022 · 2 dni
- 570 haGralhasstyczeń 2022 · 5 dni
- 544 haMondim de Basto Ateisierpień 2022 · 2 dni
- 540 haSeia Sameice e Santa Eulálialipiec 2022 · 1 dzień
- 505 haValpaços Valpaços e Sanfins23 sierpnia 2022 · 4 dni
- 478 haChaves Ervededosierpień 2022 · 2 dni
- 470 haOurém União das Freguesias de Rio de Couros e Casal dos Bernardoslipiec 2022 · 1 dzień
- 470 haMesao Frio Vila Marimsierpień 2022 · 4 dni
- 469 haMangualde Tavares (Chãs, Várzea e Travanca)lipiec 2022 · 2 dni
- 466 haValpaços Vassal24 sierpnia 2022 · 6 dni
- 462 haCarrazeda de Ansiães Seixo de Ansiãessierpień 2022 · 2 dni
- 446 haPalmelalipiec 2022 · 1 dzień
- 395 haLama de Arcoslipiec 2022 · 3 dni
- 381 haVilar de Perdizes e Meixidelipiec 2022 · 3 dni
- 372 haMonção Larasierpień 2022 · 7 dni
- 358 haPinhel Lameiraslipiec 2022 · 1 dzień
- 332 haTorre de Moncorvo Urros e Peredo dos Castelhanoslipiec 2022 · 2 dni
- 331 haSabugal Sortelhasierpień 2022 · 2 dni
- 325 haBaião Ancede e Ribadouro15 lipca 2022 · 3 dni
- 320 haArcos de Valdevez São Jorge e Ermelostyczeń 2022 · 5 dni
- 316 haCaminha Vilar de Mouroslipiec 2022 · 3 dni
- 288 haAboim, Felgueiras, Gontim e Pedraídosierpień 2022 · 8 dni
- 287 haMafra Venda do Pinheiro e Santo Estêvão das Galéslipiec 2022 · 1 dzień
- 284 haRibeira de Pena Canedolipiec 2022 · 2 dni
- 284 haFundão Ferrolipiec 2022 · 3 dni
- 278 haSanta Marta de Penaguião Fontessierpień 2022 · 2 dni
- 270 haPomballipiec 2022 · 3 dni
- 270 haMontalegre Sarraquinhos28 sierpnia 2022 · 3 dni
- 263 haMirandela São Pedro Velholipiec 2022 · 2 dni
- 262 haSabugal Bendadalipiec 2022 · 2 dni
- 259 haPenafiellipiec 2022 · 2 dni
- 258 haValpaços Bouçoãeskwiecień 2022 · 2 dni
- 257 haMontemor-o-Novo Cabrelalipiec 2022 · 1 dzień
- 247 haOdemira São Teotóniowrzesień 2022 · 1 dzień
- 240 haMurça União das Freguesias de Carva e Vilaresmaj 2022 · 2 dni
- 235 haFafe Moreira do Rei e Várzea Covasierpień 2022 · 4 dni
- 231 haViana do Castelo Nogueira, Meixedo e Vilar de Murtedastyczeń 2022 · 1 dzień
- 229 haOurém União das Freguesias de Gondemaria e Olival1 sierpnia 2022 · 1 dzień
- 226 haVale de Cambra Arõesstyczeń 2022 · 1 dzień
- 224 haMecasierpień 2022 · 1 dzień
- 219 haCabeceiras de Basto Refojos de Basto21 sierpnia 2022 · 1 dzień
- 217 haFrançastyczeń 2022 · 2 dni
- 214 haMeixedo e Padornelos28 stycznia 2022 · 6 dni
- 211 haSever do Vouga Talhadaslipiec 2022 · 2 dni
- 207 haPonte da Barca União das Freguesias de Cibões e Brufestyczeń 2022 · 3 dni
- 202 haArcos de Valdevez União das Freguesias de Alvora e Louredasierpień 2022 · 2 dni
- 200 haPenacovalipiec 2022 · 2 dni
- 198 haGuimarães Travassóssierpień 2022 · 2 dni
- 192 haBragança São Julião de Palácios e Deilãolipiec 2022 · 1 dzień
- 190 haMontalegre Chã29 stycznia 2022 · 3 dni
- 189 haTourémstyczeń 2022 · 3 dni
- 188 haAlijó Vila Verdelipiec 2022 · 2 dni
- 185 haCambeses do Rio, Donões e Mourilhestyczeń 2022 · 2 dni
- 173 haUni3O Das Freguesias De Souto Da Carpalhosa E Ortlipiec 2022 · 2 dni
- 171 haFafe Moreira do Rei e Várzea Covamaj 2022 · 2 dni
- 171 haLamelas e Guimareilipiec 2022 · 1 dzień
- 168 haCelorico de Basto Bastolipiec 2022 · 2 dni
- 165 haSobradelo da Gomastyczeń 2022 · prawdopodobne wypalanie · nie liczy się · 1 dzień
- 165 haMonção Portelalipiec 2022 · 1 dzień
- 164 haOurém União das Freguesias de Rio de Couros e Casal dos Bernardos15 sierpnia 2022 · 1 dzień
- 157 haVila Nova de Foz Côa Almendralipiec 2022 · 4 dni
- 155 haVila Nova de Famalicão Joanelipiec 2022 · 2 dni
- 152 haPenafiel Canelassierpień 2022 · 1 dzień
- 147 haVila Cova do Covelo/Marecosierpień 2022 · 1 dzień
- 146 haCabeceiras de Basto Rio Douro25 sierpnia 2022 · 2 dni
- 142 haSobreirasierpień 2022 · 1 dzień
- 141 haBaião Baião (Santa Leocádia) e Mesquinhata9 lipca 2022 · 2 dni
- 133 haMondim de Basto Ermelo e Pardelhasstyczeń 2022 · 2 dni
- 133 haAlmancillipiec 2022 · 2 dni
- 130 haMontalegre Cervos12 sierpnia 2022 · 3 dni
- 129 haAmarante Aboadela, Sanche e Várzealipiec 2022 · 2 dni
- 128 haSanto Andréstyczeń 2022 · 6 dni
- 125 haResende Ovadas e Panchorastyczeń 2022 · 2 dni
- 120 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresstyczeń 2022 · 2 dni
- 120 haMontalegre Outeiro31 stycznia 2022 · 2 dni
- 120 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)sierpień 2022 · 5 dni
- 120 haCabeceiras de Basto Uni3O Das Freguesias De Refojos De Basto, Outeiro28 sierpnia 2022 · 1 dzień
- 118 haMeixedo e Padornelos28 stycznia 2022 · 5 dni
- 115 haTomar Olalhassierpień 2022 · 4 dni
- 108 haAlfenasierpień 2022 · 3 dni
- 106 haAbrantes Tramagallipiec 2022 · 2 dni
- 106 haArrouquelassierpień 2022 · 1 dzień
- 103 haAlmeida União das freguesias de Amoreira, Parada e Cabreiraczerwiec 2022 · 1 dzień
- 103 haBasto (São Clemente)sierpień 2022 · 4 dni
- 103 haVila Real Campeã14 sierpnia 2022 · 2 dni
- 101 haFontessierpień 2022 · 1 dzień
- 100 haPadrosostyczeń 2022 · 2 dni
Powierzchnia spalona w 2022 r. (Copernicus Land, Sentinel-3)
Według Copernicus Land w 2022 r. spłonęło 145 727 ha: miejsce 3 na 7 pełnych lat (1 = najwięcej spalonej powierzchni). Średnia z tych lat to 129 240 ha.
Powierzchnia, którą satelita Sentinel-3 widzi spaloną w każdym miesiącu, niezależnie od kart pożarów. Każdy rok pochodzi z tego samego źródła i tej samej metody, więc lata można porównywać ze sobą. Liczy się wszystko, co płonie, także wypalanie pól i pastwisk, dlatego wynik nie pokrywa się z kartami pożarów ani ze statystyką oficjalną.
Gdzie spłonęło najwięcej w 2022 r.
- Guarda 15 368 ha
- Covilhã 10 585 ha
- Murça 9 155 ha
- Vila Real 7 538 ha
- Vila Viçosa 6 302 ha
- Ourém 5 722 ha
- Alvaiázere 4 958 ha
- Chaves 4 912 ha
- Montalegre 4 789 ha
- Carrazeda de Ansiães 4 399 ha
Źródło: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produkt miesięczny Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Opracowano na podstawie informacji usługi Copernicus monitorowania lądów Unii Europejskiej; worldfires.org sumuje dla każdego kraju i regionu rzeczywistą powierzchnię komórek 300 m, w których wykryto pożar. Ostatni opublikowany miesiąc: maj 2026. Strona produktu · Metodologia
Źródła i ograniczenia
Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Portugalia: oficjalne informacje publikują ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Obrysy: Copernicus EFFIS i GWIS (oraz MTBS, NIFC lub NBAC w Ameryce Północnej). Punkty cieplne: NASA FIRMS (VIIRS). Pogoda: Copernicus ERA5 przez Open-Meteo. Jak to liczymy