# Pożary: Portugalia, 2026

Portugalia, 2026: 87 pożarów większych niż 100 ha i 64 339 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.

> Rok w toku: liczby zmieniają się codziennie aż do zamknięcia roku i nie są porównywane z pełnymi latami.

## Rok w kilku zdaniach

- Portugalia: do 4 listopada Copernicus EFFIS liczy 73 463 ha spalonej powierzchni w 2026 roku — 70% średniej tych samych tygodni 2006–2025 (105 092 ha). (Copernicus EFFIS)
- Najgorszy jak dotąd był tydzień od 23 lipca do 29 lipca: w siedem dni spłonęło 15 743 ha, 21% tego, co spłonęło od początku roku według Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Największy pożar — Vouzela: zaczął się 2 lipca 2026 i objął 13 375 ha, 21% powierzchni 87 pożarów roku z własną stroną. (WorldFires)
- Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 2 lipca 2026: wskaźnik FWI 62 (ekstremalne w skali EFFIS) przy pożarze Alfândega da Fé, obliczony przez WorldFires z ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Miesiąc po miesiącu

Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.

| Miesiąc | Pożary | Hektary |
|---|---:|---:|
| styczeń | 0 | 0 |
| luty | 0 | 0 |
| marzec | 17 | 3 170 |
| kwiecień | 7 | 1 656 |
| maj | 0 | 0 |
| czerwiec | 6 | 2 429 |
| lipiec | 18 | 37 359 |
| sierpień | 24 | 14 105 |
| wrzesień | 15 | 5 620 |
| październik | 0 | 0 |
| listopad | 0 | 0 |
| grudzień | 0 | 0 |

## Tydzień po tygodniu, na tle innych lat (Copernicus EFFIS)

| Tydzień | 2026 | W tygodniu | średnia | minimum i maksimum |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 sty–7 sty) | 216 | 216 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 sty–14 sty) | 216 | 0 | 174 | 0–1 550 |
| 3 (15 sty–21 sty) | 216 | 0 | 343 | 0–2 952 |
| 4 (22 sty–28 sty) | 216 | 0 | 606 | 0–3 962 |
| 5 (29 sty–4 lut) | 216 | 0 | 900 | 0–6 821 |
| 6 (5 lut–11 lut) | 216 | 0 | 1 059 | 0–7 354 |
| 7 (12 lut–18 lut) | 216 | 0 | 1 177 | 0–7 390 |
| 8 (19 lut–25 lut) | 423 | 207 | 1 456 | 0–7 475 |
| 9 (26 lut–4 mar) | 573 | 150 | 1 747 | 0–7 708 |
| 10 (5 mar–11 mar) | 573 | 0 | 1 951 | 0–7 708 |
| 11 (12 mar–18 mar) | 1 935 | 1 362 | 2 598 | 0–9 668 |
| 12 (19 mar–25 mar) | 3 785 | 1 850 | 3 232 | 0–13 758 |
| 13 (26 mar–1 kwi) | 7 239 | 3 454 | 4 145 | 0–20 039 |
| 14 (2 kwi–8 kwi) | 9 399 | 2 160 | 4 428 | 0–20 039 |
| 15 (9 kwi–15 kwi) | 9 505 | 106 | 4 525 | 0–20 039 |
| 16 (16 kwi–22 kwi) | 9 630 | 125 | 4 684 | 0–20 039 |
| 17 (23 kwi–29 kwi) | 9 731 | 101 | 4 762 | 0–20 039 |
| 18 (30 kwi–6 maj) | 9 731 | 0 | 4 842 | 0–20 039 |
| 19 (7 maj–13 maj) | 9 731 | 0 | 4 860 | 34–20 039 |
| 20 (14 maj–20 maj) | 9 731 | 0 | 4 916 | 34–20 350 |
| 21 (21 maj–27 maj) | 9 767 | 36 | 5 029 | 34–20 350 |
| 22 (28 maj–3 cze) | 9 930 | 163 | 5 094 | 34–20 350 |
| 23 (4 cze–10 cze) | 10 804 | 874 | 5 367 | 34–20 350 |
| 24 (11 cze–17 cze) | 10 861 | 57 | 7 000 | 34–36 694 |
| 25 (18 cze–24 cze) | 12 225 | 1 364 | 8 373 | 34–60 087 |
| 26 (25 cze–1 lip) | 13 325 | 1 100 | 8 728 | 34–60 243 |
| 27 (2 lip–8 lip) | 28 862 | 15 537 | 10 716 | 328–60 801 |
| 28 (9 lip–15 lip) | 28 862 | 0 | 12 077 | 391–61 272 |
| 29 (16 lip–22 lip) | 30 246 | 1 384 | 17 531 | 699–91 763 |
| 30 (23 lip–29 lip) | 45 989 | 15 743 | 23 320 | 831–139 456 |
| 31 (30 lip–5 sie) | 50 752 | 4 763 | 28 047 | 944–140 970 |
| 32 (6 sie–12 sie) | 52 363 | 1 611 | 49 698 | 2 223–194 581 |
| 33 (13 sie–19 sie) | 64 699 | 12 336 | 59 161 | 2 310–257 401 |
| 34 (20 sie–26 sie) | 65 401 | 702 | 65 935 | 2 431–261 524 |
| 35 (27 sie–2 wrz) | 65 401 | 0 | 70 960 | 2 786–265 139 |
| 36 (3 wrz–9 wrz) | 65 506 | 105 | 76 028 | 2 786–269 316 |
| 37 (10 wrz–16 wrz) | 69 116 | 3 610 | 80 009 | 4 215–271 764 |
| 38 (17 wrz–23 wrz) | 70 609 | 1 493 | 85 599 | 4 215–277 215 |
| 39 (24 wrz–30 wrz) | 71 525 | 916 | 86 125 | 4 391–277 456 |
| 40 (1 paź–7 paź) | 71 525 | 0 | 87 438 | 5 030–277 513 |
| 41 (8 paź–14 paź) | 71 525 | 0 | 94 174 | 5 350–356 681 |
| 42 (15 paź–21 paź) | 71 569 | 44 | 104 853 | 5 350–562 879 |
| 43 (22 paź–28 paź) | 71 647 | 78 | 104 926 | 5 350–562 988 |
| 44 (29 paź–4 lis) | 73 463 | 1 816 | 105 092 | 5 350–563 023 |

## Największe odnotowane pożary

- [Pożar: Vouzela, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/vouzela-2026-07.md) · 13 375 ha
- [Pożar: Valpaços, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/valpacos-2026-07.md) · 13 065 ha
- [Pożar: Guarda, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/guarda-2026-07.md) · 5 226 ha
- [Pożar: Torre de Moncorvo, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/torre-de-moncorvo-2026-08.md) · 3 403 ha
- [Pożar: Vinhais, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/vinhais-2026-08.md) · 2 042 ha
- [Pożar: Ardãos e Bobadela, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/ardaos-e-bobadela-2026-08.md) · 1 971 ha
- [Pożar: Arouca, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/arouca-2026-08.md) · 1 489 ha
- [Pożar: Portel, 15 września 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/portel-2026-09.md) · 1 262 ha
- [Pożar: Alijó, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/alijo-2026-07.md) · 1 144 ha
- [Pożar: Chaves, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/chaves-2026-07.md) · 1 118 ha
- [Pożar: Proença-a-Nova, 14 września 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/proenca-a-nova-2026-09.md) · 1 031 ha
- [Pożar: Loulé, czerwiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/loule-2026-06.md) · 988 ha
- [Pożar: Alfândega da Fé, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/alfandega-da-fe-2026-07.md) · 735 ha
- [Pożar: Moura, czerwiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/moura-2026-06.md) · 661 ha
- [Pożar: Sarraquinhos, kwiecień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/sarraquinhos-2026-04.md) · 566 ha
- [Pożar: Vila Nova de Poiares, wrzesień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/vila-nova-de-poiares-2026-09.md) · 562 ha
- [Pożar: Fornos de Algodres, 8 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/fornos-de-algodres-2026-08-2.md) · 550 ha
- [Pożar: Sabugal, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/sabugal-2026-07.md) · 498 ha
- [Pożar: Odemira, wrzesień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/odemira-2026-09.md) · 496 ha
- [Pożar: Carrazeda de Ansiães, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/carrazeda-de-ansiaes-2026-08.md) · 492 ha

## Źródła i ograniczenia

Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Portugalia: oficjalne informacje publikują [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Jak cytować

WorldFires, „Pożary: Portugalia, 2026”, https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2026 (dostęp: 7 listopada 2026). Źródła: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Serwis eksperymentalny z automatycznie przetwarzanymi otwartymi danymi: może zawierać błędy i nie jest oficjalną służbą ratunkową. W razie pożaru dzwoń pod lokalny numer alarmowy.

Pełna wersja z mapami: https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2026
