Požari: Portugal, 2021
Portugal, 2021: 30 požara većih od 100 ha i 15.870 ha opožarene površine prema njihovim obuhvatima. Ovdje je cijela godina: što kaže službeni niz, kada je i gdje gorjelo i kakvo je bilo vrijeme.
Zapis imaju samo požari od 100 ha ili više: manji nisu u popisima ni u zbrojevima zapisa, ali jesu u službenom godišnjem nizu.
Ove brojke ne uključuju 19 paljenja koja vjerojatno nisu bila šumski požari (poljoprivredna, pašnjačka, u trstici ili propisana). Prikazane su u popisima, označene.
Godina u nekoliko rečenica
-
Portugal: prema ICNF (Statistički zavod Portugala), 2021. izgorjelo je 28.433 ha — 21 % prosjeka ostalih godina 2011.–2025. (134.991 ha).
ICNF (Statistički zavod Portugala) · Pogledaj podatak
-
Najgori je bio tjedan od 13. kolovoza do 19. kolovoza: u sedam dana izgorjelo je 8.664 ha, 34 % godine prema Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Pogledaj podatak
-
Najveći požar bio je Castro Marim: počeo je 16. kolovoza 2021. i zahvatio 7.414 ha, 47 % površine 30 požara godine sa svojom stranicom.
WorldFires · Pogledaj podatak · Otvori stranicu požara
-
Najopasniji dan na požarima godine bio je 5. kolovoza 2021.: indeks FWI 51 (ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Loulé, koji je WorldFires izračunao iz ERA5.
WorldFires · ERA5 · Pogledaj podatak · Otvori stranicu požara
Karta godine
Copernicus EFFISMjesec po mjesec
Hektari u obuhvatima prema mjesecu početka požara. Dodirnite mjesec da ga vidite na karti.
Tjedan po tjedan, u usporedbi s drugim godinama
Copernicus EFFISKumulativna površina 2021. na podlozi minimuma i maksimuma svakog tjedna u nizu od 2006. i njegova prosjeka. Stupci dolje pokazuju što je izgorjelo svaki tjedan. Dodirnite grafikon da vidite tjedan. Prosjek i raspon su klimatologija Copernicus EFFIS za razdoblje 2006.–2025., koja uključuje i samu 2021.
Svaka godina od 2011.
ICNF (Statistički zavod Portugala)Opožareni hektari po godinama u službenom nizu. Dodirnite godinu da otvorite njezin godišnjak.
Citirajte ove podatke
Kopirajte rečenice s izvorom i poveznicom. Podaci WorldFiresa su pod licencijom CC BY 4.0: navedite WorldFires i izvorni izvor.
- Portugal: prema ICNF (Statistički zavod Portugala), 2021. izgorjelo je 28.433 ha — 21 % prosjeka ostalih godina 2011.–2025. (134.991 ha). - Najgori je bio tjedan od 13. kolovoza do 19. kolovoza: u sedam dana izgorjelo je 8.664 ha, 34 % godine prema Copernicus EFFIS. - Najveći požar bio je Castro Marim: počeo je 16. kolovoza 2021. i zahvatio 7.414 ha, 47 % površine 30 požara godine sa svojom stranicom. - Najopasniji dan na požarima godine bio je 5. kolovoza 2021.: indeks FWI 51 (ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Loulé, koji je WorldFires izračunao iz ERA5. WorldFires, „Požari: Portugal, 2021”, https://worldfires.org/hr/drzava/portugal/2021 (pristupljeno 6. studenoga 2026.). Izvori: ICNF (Statistički zavod Portugala), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Požari 2021., od najvećeg · 49
- 7.414 haCastro Marim Odeleitekolovoz 2021 · 2 dana
- 2.121 haMonchique Mexilhoeira Grandesrpanj 2021 · 2 dana
- 940 haOdemira Saboiakolovoz 2021 · 2 dana
- 447 haSabugal Sortelhasrpanj 2021 · 1 dan
- 431 haFreixo de Espada à Cinta União das Freguesias de Lagoaça e Fornoskolovoz 2021 · 1 dan
- 356 haPinhel Alto do Palurdolipanj 2021 · 3 dana
- 330 haSeia União das Freguesias de Vide e Cabeçaožujak 2021 · 1 dan
- 296 haParada de Ester e Ester15. siječnja 2021. · vjerojatno paljenje · ne broji se · 5 dana
- 286 haMontalegre Solveira20. ožujka 2021. · 4 dana
- 278 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresožujak 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 5 dana
- 244 haMogadouro Brunhozinho, Castanheira e Sanhoanesrpanj 2021 · 1 dan
- 227 haMondim de Basto Ermelo e Pardelhassiječanj 2021 · 2 dana
- 218 haCinfãesožujak 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 209 haSezelhe e Covelãesožujak 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 6 dana
- 207 haElvas União das Freguesias de Terrugem e Vila Boimsrpanj 2021 · 1 dan
- 206 haArouca Cabrilsiječanj 2021 · 7 dana
- 205 haArcos de Valdevez Portela e Extremostudeni 2021 · 1 dan
- 198 haViana do Castelo Montarialistopad 2021 · 1 dan
- 191 haLoulé Loulé (São Clemente)kolovoz 2021 · 4 dana
- 179 haCinfães17. siječnja 2021. · vjerojatno paljenje · ne broji se · 3 dana
- 179 haSarraquinhosožujak 2021 · 3 dana
- 176 haMontalegre Viade de Baixo e Fervidelassiječanj 2021 · 4 dana
- 175 haTarouca Várzea da Serraožujak 2021 · 1 dan
- 165 haPinheirosiječanj 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 163 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiressiječanj 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 159 haMontalegre Sezelhe e Covelães24. ožujka 2021. · 1 dan
- 157 haUnião das Freguesias de Anhões e Luzioožujak 2021 · 1 dan
- 156 haFormariz e Ferreiraožujak 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 151 haMontalegre Montalegre e Padroso22. ožujka 2021. · 3 dana
- 146 haMoreira do Rei e Várzea Covaveljača 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 142 haRendufinhoožujak 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 4 dana
- 142 haMondim de Basto Ermelo e Pardelhasrujan 2021 · 2 dana
- 140 haOvadas e Panchorasiječanj 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 3 dana
- 137 haMoreira do Castelolipanj 2021 · 1 dan
- 132 haPeso da Régua Sedielosožujak 2021 · 1 dan
- 122 haCinfães19. siječnja 2021. · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 122 haMontalegre e Padrosotravanj 2021 · 1 dan
- 120 haGondorizsiječanj 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 118 haBastoožujak 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 117 haCabeceiras de Bastosiječanj 2021 · 1 dan
- 116 haParada de Ester e Ester16. siječnja 2021. · vjerojatno paljenje · ne broji se · 4 dana
- 116 haUni3O Das Freguesias De Refojos De Basto, Outeiroveljača 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 115 haUnião das Freguesias de Chorense e Montesiječanj 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 114 haTeixeira e Teixeiróožujak 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 111 haValdreusiječanj 2021 · 1 dan
- 105 haPóvoa de Lanhoso Esperança e Brunhaisožujak 2021 · 1 dan
- 105 haVila Chã (São João Baptista e Santiago)ožujak 2021 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 103 haCarvalhais e Candaltravanj 2021 · 1 dan
- 101 haCastro Daire Pendilhestudeni 2021 · 2 dana
Opožarena površina u 2021. (Copernicus Land, Sentinel-3)
Prema Copernicus Landu u 2021. izgorjelo je 33.124 ha: 7. mjesto od 7 cijelih godina (1 = najviše izgorjelo). Prosjek tih godina je 129.240 ha.
Površina koju satelit Sentinel-3 svaki mjesec vidi opožarenu, odvojeno od stranica požara. Svaka je godina iz istog izvora i istom metodom, pa se godine mogu međusobno uspoređivati. Broji se sve što gori, i paljenje na poljima i pašnjacima, pa se ne podudara ni sa stranicama požara ni sa službenom statistikom.
Gdje je najviše izgorjelo u 2021.
- Tavira 6.761 ha
- Montalegre 3.654 ha
- Castro Daire 2.385 ha
- Portimão 1.771 ha
- Monchique 1.716 ha
- Évora 1.705 ha
- Odemira 1.182 ha
- Vila Real de Santo António 1.029 ha
- Beja 648 ha
- Sabugal 610 ha
Izvor: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, mjesečni proizvod Sentinela-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Izrađeno s pomoću informacija Copernicusove službe za praćenje kopna Europske unije; worldfires.org po zemljama i regijama zbraja stvarnu površinu ćelija od 300 m u kojima je otkriven požar. Posljednji objavljeni mjesec: svibanj 2026. Stranica proizvoda · Metodologija
Izvori i ograničenja
Površine na stranicama su obuhvati izmjereni satelitom i mogu se razlikovati od službene statistike. Godišnji i tjedni niz procjena je Copernicus EFFIS. FWI je naš vlastiti izračun iz ERA5 na mjestu svakog požara, a ne službeno upozorenje o opasnosti.
Portugal: službene informacije objavljuju ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Obuhvati: Copernicus EFFIS i GWIS (te MTBS, NIFC ili NBAC u Sjevernoj Americi). Toplinske točke: NASA FIRMS (VIIRS). Vrijeme: Copernicus ERA5 preko Open-Meteo. Kako se računa