# Požari: Portugal, 2026

Portugal, 2026: 87 požara većih od 100 ha i 64.339 ha opožarene površine prema njihovim obuhvatima. Ovdje je cijela godina: što kaže službeni niz, kada je i gdje gorjelo i kakvo je bilo vrijeme.

> Tekuća godina: brojke se mijenjaju svaki dan dok se godina ne zatvori i ne uspoređuju se s cijelim godinama.

## Godina u nekoliko rečenica

- Portugal: do 4. studenoga Copernicus EFFIS bilježi 73.463 ha opožarene površine u 2026. — 70 % prosjeka istih tjedana 2006.–2025. (105.092 ha). (Copernicus EFFIS)
- Dosad najgori bio je tjedan od 23. srpnja do 29. srpnja: u sedam dana izgorjelo je 15.743 ha, 21 % onoga što je izgorjelo od početka godine prema Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Najveći požar bio je Vouzela: počeo je 2. srpnja 2026. i zahvatio 13.375 ha, 21 % površine 87 požara godine sa svojom stranicom. (WorldFires)
- Najopasniji dan na požarima godine bio je 2. srpnja 2026.: indeks FWI 62 (ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Alfândega da Fé, koji je WorldFires izračunao iz ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Mjesec po mjesec

Hektari u obuhvatima prema mjesecu početka požara. Dodirnite mjesec da ga vidite na karti.

| Mjesec | Požari | Hektari |
|---|---:|---:|
| siječanj | 0 | 0 |
| veljača | 0 | 0 |
| ožujak | 17 | 3.170 |
| travanj | 7 | 1.656 |
| svibanj | 0 | 0 |
| lipanj | 6 | 2.429 |
| srpanj | 18 | 37.359 |
| kolovoz | 24 | 14.105 |
| rujan | 15 | 5.620 |
| listopad | 0 | 0 |
| studeni | 0 | 0 |
| prosinac | 0 | 0 |

## Tjedan po tjedan, u usporedbi s drugim godinama (Copernicus EFFIS)

| Tjedan | 2026 | U tjednu | prosjek | najmanje i najviše |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1. sij–7. sij) | 216 | 216 | 74 | 0–767 |
| 2 (8. sij–14. sij) | 216 | 0 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15. sij–21. sij) | 216 | 0 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22. sij–28. sij) | 216 | 0 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29. sij–4. velj) | 216 | 0 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5. velj–11. velj) | 216 | 0 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12. velj–18. velj) | 216 | 0 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19. velj–25. velj) | 423 | 207 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26. velj–4. ožu) | 573 | 150 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (5. ožu–11. ožu) | 573 | 0 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (12. ožu–18. ožu) | 1.935 | 1.362 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (19. ožu–25. ožu) | 3.785 | 1.850 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (26. ožu–1. tra) | 7.239 | 3.454 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (2. tra–8. tra) | 9.399 | 2.160 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (9. tra–15. tra) | 9.505 | 106 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (16. tra–22. tra) | 9.630 | 125 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (23. tra–29. tra) | 9.731 | 101 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (30. tra–6. svi) | 9.731 | 0 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (7. svi–13. svi) | 9.731 | 0 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (14. svi–20. svi) | 9.731 | 0 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (21. svi–27. svi) | 9.767 | 36 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (28. svi–3. lip) | 9.930 | 163 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (4. lip–10. lip) | 10.804 | 874 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (11. lip–17. lip) | 10.861 | 57 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (18. lip–24. lip) | 12.225 | 1.364 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (25. lip–1. srp) | 13.325 | 1.100 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (2. srp–8. srp) | 28.862 | 15.537 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (9. srp–15. srp) | 28.862 | 0 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (16. srp–22. srp) | 30.246 | 1.384 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (23. srp–29. srp) | 45.989 | 15.743 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (30. srp–5. kol) | 50.752 | 4.763 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (6. kol–12. kol) | 52.363 | 1.611 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (13. kol–19. kol) | 64.699 | 12.336 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (20. kol–26. kol) | 65.401 | 702 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (27. kol–2. ruj) | 65.401 | 0 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (3. ruj–9. ruj) | 65.506 | 105 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (10. ruj–16. ruj) | 69.116 | 3.610 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (17. ruj–23. ruj) | 70.609 | 1.493 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (24. ruj–30. ruj) | 71.525 | 916 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (1. lis–7. lis) | 71.525 | 0 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (8. lis–14. lis) | 71.525 | 0 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (15. lis–21. lis) | 71.569 | 44 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (22. lis–28. lis) | 71.647 | 78 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (29. lis–4. stu) | 73.463 | 1.816 | 105.092 | 5.350–563.023 |

## Najveći zabilježeni požari

- [Požar Vouzela, srpanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/vouzela-2026-07.md) · 13.375 ha
- [Požar Valpaços, srpanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/valpacos-2026-07.md) · 13.065 ha
- [Požar Guarda, srpanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/guarda-2026-07.md) · 5.226 ha
- [Požar Torre de Moncorvo, kolovoz 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/torre-de-moncorvo-2026-08.md) · 3.403 ha
- [Požar Vinhais, kolovoz 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/vinhais-2026-08.md) · 2.042 ha
- [Požar Ardãos e Bobadela, kolovoz 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/ardaos-e-bobadela-2026-08.md) · 1.971 ha
- [Požar Arouca, kolovoz 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/arouca-2026-08.md) · 1.489 ha
- [Požar Portel, 15. rujna 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/portel-2026-09.md) · 1.262 ha
- [Požar Alijó, srpanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/alijo-2026-07.md) · 1.144 ha
- [Požar Chaves, srpanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/chaves-2026-07.md) · 1.118 ha
- [Požar Proença-a-Nova, 14. rujna 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/proenca-a-nova-2026-09.md) · 1.031 ha
- [Požar Loulé, lipanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/loule-2026-06.md) · 988 ha
- [Požar Alfândega da Fé, srpanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/alfandega-da-fe-2026-07.md) · 735 ha
- [Požar Moura, lipanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/moura-2026-06.md) · 661 ha
- [Požar Sarraquinhos, travanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/sarraquinhos-2026-04.md) · 566 ha
- [Požar Vila Nova de Poiares, rujan 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/vila-nova-de-poiares-2026-09.md) · 562 ha
- [Požar Fornos de Algodres, 8. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/fornos-de-algodres-2026-08-2.md) · 550 ha
- [Požar Sabugal, srpanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/sabugal-2026-07.md) · 498 ha
- [Požar Odemira, rujan 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/odemira-2026-09.md) · 496 ha
- [Požar Carrazeda de Ansiães, kolovoz 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/carrazeda-de-ansiaes-2026-08.md) · 492 ha

## Izvori i ograničenja

Površine na stranicama su obuhvati izmjereni satelitom i mogu se razlikovati od službene statistike. Godišnji i tjedni niz procjena je Copernicus EFFIS. FWI je naš vlastiti izračun iz ERA5 na mjestu svakog požara, a ne službeno upozorenje o opasnosti.
Portugal: službene informacije objavljuju [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Kako citirati

WorldFires, „Požari: Portugal, 2026”, https://worldfires.org/hr/drzava/portugal/2026 (pristupljeno 7. studenoga 2026.). Izvori: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Eksperimentalna stranica s automatski obrađenim otvorenim podacima: može sadržavati pogreške i nije službena hitna služba. U slučaju požara nazovite lokalni broj za hitne slučajeve.

Cjelovita verzija s kartama: https://worldfires.org/hr/drzava/portugal/2026
