Požari: Portugal, 2019
Portugal, 2019: 51 požara većih od 100 ha i 25.950 ha opožarene površine prema njihovim obuhvatima. Ovdje je cijela godina: što kaže službeni niz, kada je i gdje gorjelo i kakvo je bilo vrijeme.
Zapis imaju samo požari od 100 ha ili više: manji nisu u popisima ni u zbrojevima zapisa, ali jesu u službenom godišnjem nizu.
Ove brojke ne uključuju 11 paljenja koja vjerojatno nisu bila šumski požari (poljoprivredna, pašnjačka, u trstici ili propisana); 1 stranica s pogrešnim podacima, u provjeri. Prikazane su u popisima, označene.
Godina u nekoliko rečenica
-
Portugal: prema ICNF (Statistički zavod Portugala), 2019. izgorjelo je 42.174 ha — 31 % prosjeka ostalih godina 2011.–2025. (134.010 ha).
ICNF (Statistički zavod Portugala) · Pogledaj podatak
-
Najgori je bio tjedan od 16. srpnja do 22. srpnja: u sedam dana izgorjelo je 11.631 ha, 35 % godine prema Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Pogledaj podatak
-
Najveći požar bio je Vila de Rei: počeo je 20. srpnja 2019. i zahvatio 9.924 ha, 38 % površine 51 požara godine sa svojom stranicom.
WorldFires · Pogledaj podatak · Otvori stranicu požara
-
Najopasniji dan na požarima godine bio je 1. kolovoza 2019.: indeks FWI 52 (ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Nisa, koji je WorldFires izračunao iz ERA5.
WorldFires · ERA5 · Pogledaj podatak · Otvori stranicu požara
Karta godine
Copernicus EFFISMjesec po mjesec
Hektari u obuhvatima prema mjesecu početka požara. Dodirnite mjesec da ga vidite na karti.
Tjedan po tjedan, u usporedbi s drugim godinama
Copernicus EFFISKumulativna površina 2019. na podlozi minimuma i maksimuma svakog tjedna u nizu od 2006. i njegova prosjeka. Stupci dolje pokazuju što je izgorjelo svaki tjedan. Dodirnite grafikon da vidite tjedan. Prosjek i raspon su klimatologija Copernicus EFFIS za razdoblje 2006.–2025., koja uključuje i samu 2019.
Svaka godina od 2011.
ICNF (Statistički zavod Portugala)Opožareni hektari po godinama u službenom nizu. Dodirnite godinu da otvorite njezin godišnjak.
Citirajte ove podatke
Kopirajte rečenice s izvorom i poveznicom. Podaci WorldFiresa su pod licencijom CC BY 4.0: navedite WorldFires i izvorni izvor.
- Portugal: prema ICNF (Statistički zavod Portugala), 2019. izgorjelo je 42.174 ha — 31 % prosjeka ostalih godina 2011.–2025. (134.010 ha). - Najgori je bio tjedan od 16. srpnja do 22. srpnja: u sedam dana izgorjelo je 11.631 ha, 35 % godine prema Copernicus EFFIS. - Najveći požar bio je Vila de Rei: počeo je 20. srpnja 2019. i zahvatio 9.924 ha, 38 % površine 51 požara godine sa svojom stranicom. - Najopasniji dan na požarima godine bio je 1. kolovoza 2019.: indeks FWI 52 (ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Nisa, koji je WorldFires izračunao iz ERA5. WorldFires, „Požari: Portugal, 2019”, https://worldfires.org/hr/drzava/portugal/2019 (pristupljeno 6. studenoga 2026.). Izvori: ICNF (Statistički zavod Portugala), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Požari 2019., od najvećeg · 63
- 9.924 haVila de Rei Cardigossrpanj 2019 · 3 dana
- 1.898 haÁgueda São João de Loure e Frossos2. rujna 2019. · 9 dana
- 808 haBaião Teixeira e Teixeirórujan 2019 · 2 dana
- 775 haNisa Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simãokolovoz 2019 · 1 dan
- 762 haSertã Cumeada e Marmeleirorujan 2019 · 2 dana
- 712 haSernancelhe Antas e Ourozinhosrpanj 2019 · 1 dan
- 685 haAlijó Fiolhososrpanj 2019 · 2 dana
- 675 haValença Formariz e Ferreirarujan 2019 · 4 dana
- 571 haSabugal Vila do Touro29. kolovoza 2019. · 1 dan
- 552 haAlmalaguêsrujan 2019 · 1 dan
- 505 haOuriquelipanj 2019 · 1 dan
- 492 haMarco de Canaveses Sande e São Lourenço do Dourorujan 2019 · 1 dan
- 426 haCastro Daire Moledo8. rujna 2019. · 1 dan
- 398 haCastro Daire8. rujna 2019. · 1 dan
- 384 haTomar Martinchelkolovoz 2019 · 1 dan
- 359 haSabugal Bendada5. kolovoza 2019. · 1 dan
- 344 haMértola São Marcos da Ataboeiralipanj 2019 · 1 dan
- 340 haOliveira de Azeméis Pinheiro da Bemposta, Travanca e Palmazožujak 2019 · 2 dana
- 321 haCambeses do Rio, Donões e Mourilheožujak 2019 · 3 dana
- 306 haAlandroal Alandroal (Nossa Senhora da Conceição), São Brás dos Matos (Mina do Bugalho) e Juromenha (Nossa Senhora do Loreto)lipanj 2019 · 1 dan
- 273 haFundão Pero Viseusrpanj 2019 · 1 dan
- 242 haVimioso Carçãokolovoz 2019 · 1 dan
- 214 haVila Nova de Foz Côasrpanj 2019 · 1 dan
- 211 haÁgueda Valongo do Vouga6. rujna 2019. · 2 dana
- 209 haCumeada e Marmeleirosrpanj 2019 · 1 dan
- 203 haSezelhe e Covelãessiječanj 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 199 haTabuaço União das Freguesias de Távora e Pereirosrpanj 2019 · 1 dan
- 194 haSoalhãesrujan 2019 · 1 dan
- 189 haCastrelos e Carrazedoožujak 2019 · 1 dan
- 173 haValongo União das Freguesias de Campo e Sobradorujan 2019 · 6 dana
- 172 haOdemira São Luísrujan 2019 · 2 dana
- 172 haUnião das Freguesias de São Miguel de Souto e Mosteirôrujan 2019 · 2 dana
- 172 haJardim da Serraprosinac 2019 · pogrešni podaci · ne broji se · 4 dana
- 169 haVenda Nova e Pondrasožujak 2019 · 3 dana
- 168 haPinheiroprosinac 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 4 dana
- 165 haCabrilprosinac 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 157 haUnião das freguesias de Moura Morta e Vinhóslistopad 2019 · 1 dan
- 154 haBoivãoožujak 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 152 haCinfães São Cristóvão de Nogueirarujan 2019 · 1 dan
- 145 haTomar Sabacheirarujan 2019 · 1 dan
- 141 haPeso da Régua União das Freguesias de Poiares e Canelasrujan 2019 · 3 dana
- 140 haCastro Laboreiro e Lamas de Mourosiječanj 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 137 haManteigas (Santa Maria)siječanj 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 130 haCastelo Branco União das Freguesias de Ninho do Açor e Sobral do Camposrpanj 2019 · 1 dan
- 128 haTorre de Moncorvo Carviçaisrujan 2019 · 1 dan
- 127 haMoimenta e Montouto26. ožujka 2019. · 3 dana
- 125 haTourémveljača 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 124 haCastelo Brancoprosinac 2019 · 4 dana
- 124 haMoimenta e Montouto22. ožujka 2019. · 4 dana
- 123 haParada de Ester e Estersiječanj 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 119 haOvadas e Panchorasiječanj 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 116 haAljezursrpanj 2019 · 1 dan
- 115 haCabreirosiječanj 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 5 dana
- 112 haCabeceiras de Basto Abadimrujan 2019 · 1 dan
- 107 haAlmeida União das Freguesias de Junça e Navessrpanj 2019 · 1 dan
- 107 haVinhais Paçóožujak 2019 · 1 dan
- 105 haVárzea dos Cavaleirossrpanj 2019 · 1 dan
- 105 haPenalva do Castelo São João da Frestasrpanj 2019 · 1 dan
- 105 haSobral de Monte Agraco Santo Quintinorujan 2019 · 2 dana
- 104 haLousalipanj 2019 · 1 dan
- 104 haFriõeslistopad 2019 · 1 dan
- 103 haMontalegre Gralhasožujak 2019 · 1 dan
- 100 haAbadimsiječanj 2019 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
Opožarena površina u 2019. (Copernicus Land, Sentinel-3)
Prema Copernicus Landu u 2019. izgorjelo je 52.064 ha: 5. mjesto od 7 cijelih godina (1 = najviše izgorjelo). Prosjek tih godina je 129.240 ha.
Površina koju satelit Sentinel-3 svaki mjesec vidi opožarenu, odvojeno od stranica požara. Svaka je godina iz istog izvora i istom metodom, pa se godine mogu međusobno uspoređivati. Broji se sve što gori, i paljenje na poljima i pašnjacima, pa se ne podudara ni sa stranicama požara ni sa službenom statistikom.
Gdje je najviše izgorjelo u 2019.
- Mação 9.262 ha
- Vila de Rei 3.582 ha
- Arronches 3.444 ha
- Montalegre 2.117 ha
- Odemira 2.063 ha
- Águeda 2.022 ha
- Beja 1.806 ha
- Sabugal 1.428 ha
- Albergaria-a-Velha 1.156 ha
- Baião 1.024 ha
Izvor: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, mjesečni proizvod Sentinela-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Izrađeno s pomoću informacija Copernicusove službe za praćenje kopna Europske unije; worldfires.org po zemljama i regijama zbraja stvarnu površinu ćelija od 300 m u kojima je otkriven požar. Posljednji objavljeni mjesec: svibanj 2026. Stranica proizvoda · Metodologija
Izvori i ograničenja
Površine na stranicama su obuhvati izmjereni satelitom i mogu se razlikovati od službene statistike. Godišnji i tjedni niz procjena je Copernicus EFFIS. FWI je naš vlastiti izračun iz ERA5 na mjestu svakog požara, a ne službeno upozorenje o opasnosti.
Portugal: službene informacije objavljuju ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Obuhvati: Copernicus EFFIS i GWIS (te MTBS, NIFC ili NBAC u Sjevernoj Americi). Toplinske točke: NASA FIRMS (VIIRS). Vrijeme: Copernicus ERA5 preko Open-Meteo. Kako se računa