Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · →

Požar Boticas, kolovoz 2026 Ardãos e Bobadela, Cervos

Ugašen · zadnja detekcija 19. kol 2026. 02:24 UTC

Požar je počeo 16. kolovoza 2026. na području općine Ardãos e Bobadela, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 430 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 18. kolovoza 2026. u 14:18, a ugašenim je proglašen 20. kolovoza 2026..

24. u državi Portugal u 2026., od 87.

Usporedi s…
Opožarena površina
430ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 4dana
16. kol 2026. – 19. kol 2026.
Pogođene općine
2
freguesija
Počeo
16. kol
2026
Toplinska žarišta
28
u jednom žarištu: 136 MW
Opasnost na početku
26
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
454MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 16. kol19. kol
19. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

16. kol 2026. · 505 MW · 12 18. kol 2026. · 828 MW · 7 19. kol 2026. · 29 MW · 9
16. kol 18. kol 19. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
35km/h · najjači udar
29%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 5,3 mm 20. kol.

Ovo je područje već gorjelo

2 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 10 ha 2025..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Ardãos e Bobadela 463 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    407 ha stigao 16. kol
    11 %
  2. Cervos 227 stan. · 3,3 km od središta
    24 ha stigao 16. kol
    0,7 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Šikare i prijelazna vegetacija50 %
  • Ostala prirodna područja34 %
  • Poljoprivredna područja16 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,38 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,38 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Kompleks od 2 požara prema ICNF

Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 435 ha (satelit je izmjerio 430 ha).

ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 158 ha 2 277 ha
15. kol20. kol
prirodni (munja) ponovno rasplamsavanje
  1. 1 Boticas Bobadela 15. kolovoza 2026. · 23:57 158 ha · ugašen 17. kolovoza 2026. · uzrok: prirodni (munja)
  2. 2 Boticas Ardãos 18. kolovoza 2026. · 14:18 277 ha · ugašen 20. kolovoza 2026. · uzrok: ponovno rasplamsavanje

Ukupno prema ICNF: 435 ha, 101 % od 430 ha satelitskog obuhvata.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
16. kol 29,6 °C 32 % 24 km/h 0,1 mm Visoka 26
17. kol 31,8 °C 30 % 21 km/h 0,0 mm Visoka 28
18. kol 33,1 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 31
19. kol 28,3 °C 45 % 35 km/h 0,4 mm Visoka 28
20. kol poslije 22,0 °C 70 % 37 km/h 5,3 mm Vrlo niska 2

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 9. kol 2026.
Poslije · 26. kol 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 100 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 47: 3,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5100 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM10150 µg/m³
Optička debljina1,26
141516171819202122
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 28Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Boticas?
Službeni opseg navodi samo datum početka (16. kolovoza 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 19. kolovoza 2026. (4 dana od 16. kolovoza 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 18. kolovoza 2026. u 14:18, a ugašenim je proglašen 20. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 430 hektara (4,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Ardãos e Bobadela (407 ha, 11 %); Cervos (24 ha, 0,7 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Ardãos e Bobadela i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,1 °C, najniža vlaga od 29 % i udari vjetra od 35 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 31, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 28 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 435 ha službeno prema 430 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.