Požari: Portugal, 2022
Portugal, 2022: 107 požara većih od 100 ha i 95.611 ha opožarene površine prema njihovim obuhvatima. Ovdje je cijela godina: što kaže službeni niz, kada je i gdje gorjelo i kakvo je bilo vrijeme.
Zapis imaju samo požari od 100 ha ili više: manji nisu u popisima ni u zbrojevima zapisa, ali jesu u službenom godišnjem nizu.
Ove brojke ne uključuju 2 paljenja koja vjerojatno nisu bila šumski požari (poljoprivredna, pašnjačka, u trstici ili propisana). Prikazane su u popisima, označene.
Godina u nekoliko rečenica
-
Portugal: prema ICNF (Statistički zavod Portugala), 2022. izgorjelo je 110.186 ha — 85 % prosjeka ostalih godina 2011.–2025. (129.152 ha).
ICNF (Statistički zavod Portugala) · Pogledaj podatak
-
Najgori je bio tjedan od 9. srpnja do 15. srpnja: u sedam dana izgorjelo je 18.104 ha, 17 % godine prema Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Pogledaj podatak
-
Najveći požar bio je Serra da Estrela: počeo je 6. kolovoza 2022. i zahvatio 25.260 ha, 26 % površine 107 požara godine sa svojom stranicom.
WorldFires · Pogledaj podatak · Otvori stranicu požara
-
Najopasniji dan na požarima godine bio je 13. srpnja 2022.: indeks FWI 84 (vrlo ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Faro, koji je WorldFires izračunao iz ERA5.
WorldFires · ERA5 · Pogledaj podatak · Otvori stranicu požara
Karta godine
Copernicus EFFISMjesec po mjesec
Hektari u obuhvatima prema mjesecu početka požara. Dodirnite mjesec da ga vidite na karti.
Tjedan po tjedan, u usporedbi s drugim godinama
Copernicus EFFISKumulativna površina 2022. na podlozi minimuma i maksimuma svakog tjedna u nizu od 2006. i njegova prosjeka. Stupci dolje pokazuju što je izgorjelo svaki tjedan. Dodirnite grafikon da vidite tjedan. Prosjek i raspon su klimatologija Copernicus EFFIS za razdoblje 2006.–2025., koja uključuje i samu 2022.
Svaka godina od 2011.
ICNF (Statistički zavod Portugala)Opožareni hektari po godinama u službenom nizu. Dodirnite godinu da otvorite njezin godišnjak.
Citirajte ove podatke
Kopirajte rečenice s izvorom i poveznicom. Podaci WorldFiresa su pod licencijom CC BY 4.0: navedite WorldFires i izvorni izvor.
- Portugal: prema ICNF (Statistički zavod Portugala), 2022. izgorjelo je 110.186 ha — 85 % prosjeka ostalih godina 2011.–2025. (129.152 ha). - Najgori je bio tjedan od 9. srpnja do 15. srpnja: u sedam dana izgorjelo je 18.104 ha, 17 % godine prema Copernicus EFFIS. - Najveći požar bio je Serra da Estrela: počeo je 6. kolovoza 2022. i zahvatio 25.260 ha, 26 % površine 107 požara godine sa svojom stranicom. - Najopasniji dan na požarima godine bio je 13. srpnja 2022.: indeks FWI 84 (vrlo ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Faro, koji je WorldFires izračunao iz ERA5. WorldFires, „Požari: Portugal, 2022”, https://worldfires.org/hr/drzava/portugal/2022 (pristupljeno 6. studenoga 2026.). Izvori: ICNF (Statistički zavod Portugala), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Požari 2022., od najvećeg · 109
- 25.260 haSerra da Estrela Sameirokolovoz 2022 · 18 dana
- 8.311 haAnsião Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigaissrpanj 2022 · 8 dana
- 7.641 haMurça Tresminassrpanj 2022 · 5 dana
- 5.850 haVila Real Adoufe e Vilarinho de Samardã21. kolovoza 2022. · 6 dana
- 3.691 haLeiria Colmeias e Memóriasrpanj 2022 · 4 dana
- 3.389 haCarrazeda de Ansiães Linharessrpanj 2022 · 6 dana
- 3.127 haChaves Bustelosrpanj 2022 · 5 dana
- 2.747 haOliveira de Azeméis Canelas e Fermelãsrpanj 2022 · 3 dana
- 2.288 haOurém União das Freguesias de Gondemaria e Olival19. kolovoza 2022. · 4 dana
- 1.734 haBaião Teixeira e Teixeiró11. srpnja 2022. · 8 dana
- 1.661 haVila Pouca de Aguiar Tresminassrpanj 2022 · 4 dana
- 1.448 haOliveira do Hospital Travancinhakolovoz 2022 · 1 dan
- 1.322 haSilves São Marcos da Serrasrpanj 2022 · 2 dana
- 974 haPonte da Barca Britelosrpanj 2022 · 5 dana
- 921 haFatelasrpanj 2022 · 1 dan
- 790 haGuarda Aldeia Viçosakolovoz 2022 · 1 dan
- 749 haGuarda União das Freguesias de Belmonte e Colmeal da Torre7. srpnja 2022. · 4 dana
- 741 haGuarda Arrifana2. srpnja 2022. · 2 dana
- 697 haEspinhoselasiječanj 2022 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 2 dana
- 696 haGuarda18. srpnja 2022. · 2 dana
- 647 haFaro Almancilsrpanj 2022 · 4 dana
- 618 haCaldas da Rainha Landalkolovoz 2022 · 4 dana
- 579 haGouveiakolovoz 2022 · 2 dana
- 570 haGralhassiječanj 2022 · 5 dana
- 544 haMondim de Basto Ateikolovoz 2022 · 2 dana
- 540 haSeia Sameice e Santa Euláliasrpanj 2022 · 1 dan
- 505 haValpaços Valpaços e Sanfins23. kolovoza 2022. · 4 dana
- 478 haChaves Ervededokolovoz 2022 · 2 dana
- 470 haOurém União das Freguesias de Rio de Couros e Casal dos Bernardossrpanj 2022 · 1 dan
- 470 haMesao Frio Vila Marimkolovoz 2022 · 4 dana
- 469 haMangualde Tavares (Chãs, Várzea e Travanca)srpanj 2022 · 2 dana
- 466 haValpaços Vassal24. kolovoza 2022. · 6 dana
- 462 haCarrazeda de Ansiães Seixo de Ansiãeskolovoz 2022 · 2 dana
- 446 haPalmelasrpanj 2022 · 1 dan
- 395 haLama de Arcossrpanj 2022 · 3 dana
- 381 haVilar de Perdizes e Meixidesrpanj 2022 · 3 dana
- 372 haMonção Larakolovoz 2022 · 7 dana
- 358 haPinhel Lameirassrpanj 2022 · 1 dan
- 332 haTorre de Moncorvo Urros e Peredo dos Castelhanossrpanj 2022 · 2 dana
- 331 haSabugal Sortelhakolovoz 2022 · 2 dana
- 325 haBaião Ancede e Ribadouro15. srpnja 2022. · 3 dana
- 320 haArcos de Valdevez São Jorge e Ermelosiječanj 2022 · 5 dana
- 316 haCaminha Vilar de Mourossrpanj 2022 · 3 dana
- 288 haAboim, Felgueiras, Gontim e Pedraídokolovoz 2022 · 8 dana
- 287 haMafra Venda do Pinheiro e Santo Estêvão das Galéssrpanj 2022 · 1 dan
- 284 haRibeira de Pena Canedosrpanj 2022 · 2 dana
- 284 haFundão Ferrosrpanj 2022 · 3 dana
- 278 haSanta Marta de Penaguião Fonteskolovoz 2022 · 2 dana
- 270 haPombalsrpanj 2022 · 3 dana
- 270 haMontalegre Sarraquinhos28. kolovoza 2022. · 3 dana
- 263 haMirandela São Pedro Velhosrpanj 2022 · 2 dana
- 262 haSabugal Bendadasrpanj 2022 · 2 dana
- 259 haPenafielsrpanj 2022 · 2 dana
- 258 haValpaços Bouçoãestravanj 2022 · 2 dana
- 257 haMontemor-o-Novo Cabrelasrpanj 2022 · 1 dan
- 247 haOdemira São Teotóniorujan 2022 · 1 dan
- 240 haMurça União das Freguesias de Carva e Vilaressvibanj 2022 · 2 dana
- 235 haFafe Moreira do Rei e Várzea Covakolovoz 2022 · 4 dana
- 231 haViana do Castelo Nogueira, Meixedo e Vilar de Murtedasiječanj 2022 · 1 dan
- 229 haOurém União das Freguesias de Gondemaria e Olival1. kolovoza 2022. · 1 dan
- 226 haVale de Cambra Arõessiječanj 2022 · 1 dan
- 224 haMecakolovoz 2022 · 1 dan
- 219 haCabeceiras de Basto Refojos de Basto21. kolovoza 2022. · 1 dan
- 217 haFrançasiječanj 2022 · 2 dana
- 214 haMeixedo e Padornelos28. siječnja 2022. · 6 dana
- 211 haSever do Vouga Talhadassrpanj 2022 · 2 dana
- 207 haPonte da Barca União das Freguesias de Cibões e Brufesiječanj 2022 · 3 dana
- 202 haArcos de Valdevez União das Freguesias de Alvora e Louredakolovoz 2022 · 2 dana
- 200 haPenacovasrpanj 2022 · 2 dana
- 198 haGuimarães Travassóskolovoz 2022 · 2 dana
- 192 haBragança São Julião de Palácios e Deilãosrpanj 2022 · 1 dan
- 190 haMontalegre Chã29. siječnja 2022. · 3 dana
- 189 haTourémsiječanj 2022 · 3 dana
- 188 haAlijó Vila Verdesrpanj 2022 · 2 dana
- 185 haCambeses do Rio, Donões e Mourilhesiječanj 2022 · 2 dana
- 173 haUni3O Das Freguesias De Souto Da Carpalhosa E Ortsrpanj 2022 · 2 dana
- 171 haFafe Moreira do Rei e Várzea Covasvibanj 2022 · 2 dana
- 171 haLamelas e Guimareisrpanj 2022 · 1 dan
- 168 haCelorico de Basto Bastosrpanj 2022 · 2 dana
- 165 haSobradelo da Gomasiječanj 2022 · vjerojatno paljenje · ne broji se · 1 dan
- 165 haMonção Portelasrpanj 2022 · 1 dan
- 164 haOurém União das Freguesias de Rio de Couros e Casal dos Bernardos15. kolovoza 2022. · 1 dan
- 157 haVila Nova de Foz Côa Almendrasrpanj 2022 · 4 dana
- 155 haVila Nova de Famalicão Joanesrpanj 2022 · 2 dana
- 152 haPenafiel Canelaskolovoz 2022 · 1 dan
- 147 haVila Cova do Covelo/Marecokolovoz 2022 · 1 dan
- 146 haCabeceiras de Basto Rio Douro25. kolovoza 2022. · 2 dana
- 142 haSobreirakolovoz 2022 · 1 dan
- 141 haBaião Baião (Santa Leocádia) e Mesquinhata9. srpnja 2022. · 2 dana
- 133 haMondim de Basto Ermelo e Pardelhassiječanj 2022 · 2 dana
- 133 haAlmancilsrpanj 2022 · 2 dana
- 130 haMontalegre Cervos12. kolovoza 2022. · 3 dana
- 129 haAmarante Aboadela, Sanche e Várzeasrpanj 2022 · 2 dana
- 128 haSanto Andrésiječanj 2022 · 6 dana
- 125 haResende Ovadas e Panchorasiječanj 2022 · 2 dana
- 120 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiressiječanj 2022 · 2 dana
- 120 haMontalegre Outeiro31. siječnja 2022. · 2 dana
- 120 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)kolovoz 2022 · 5 dana
- 120 haCabeceiras de Basto Uni3O Das Freguesias De Refojos De Basto, Outeiro28. kolovoza 2022. · 1 dan
- 118 haMeixedo e Padornelos28. siječnja 2022. · 5 dana
- 115 haTomar Olalhaskolovoz 2022 · 4 dana
- 108 haAlfenakolovoz 2022 · 3 dana
- 106 haAbrantes Tramagalsrpanj 2022 · 2 dana
- 106 haArrouquelaskolovoz 2022 · 1 dan
- 103 haAlmeida União das freguesias de Amoreira, Parada e Cabreiralipanj 2022 · 1 dan
- 103 haBasto (São Clemente)kolovoz 2022 · 4 dana
- 103 haVila Real Campeã14. kolovoza 2022. · 2 dana
- 101 haFonteskolovoz 2022 · 1 dan
- 100 haPadrososiječanj 2022 · 2 dana
Opožarena površina u 2022. (Copernicus Land, Sentinel-3)
Prema Copernicus Landu u 2022. izgorjelo je 145.727 ha: 3. mjesto od 7 cijelih godina (1 = najviše izgorjelo). Prosjek tih godina je 129.240 ha.
Površina koju satelit Sentinel-3 svaki mjesec vidi opožarenu, odvojeno od stranica požara. Svaka je godina iz istog izvora i istom metodom, pa se godine mogu međusobno uspoređivati. Broji se sve što gori, i paljenje na poljima i pašnjacima, pa se ne podudara ni sa stranicama požara ni sa službenom statistikom.
Gdje je najviše izgorjelo u 2022.
- Guarda 15.368 ha
- Covilhã 10.585 ha
- Murça 9.155 ha
- Vila Real 7.538 ha
- Vila Viçosa 6.302 ha
- Ourém 5.722 ha
- Alvaiázere 4.958 ha
- Chaves 4.912 ha
- Montalegre 4.789 ha
- Carrazeda de Ansiães 4.399 ha
Izvor: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, mjesečni proizvod Sentinela-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Izrađeno s pomoću informacija Copernicusove službe za praćenje kopna Europske unije; worldfires.org po zemljama i regijama zbraja stvarnu površinu ćelija od 300 m u kojima je otkriven požar. Posljednji objavljeni mjesec: svibanj 2026. Stranica proizvoda · Metodologija
Izvori i ograničenja
Površine na stranicama su obuhvati izmjereni satelitom i mogu se razlikovati od službene statistike. Godišnji i tjedni niz procjena je Copernicus EFFIS. FWI je naš vlastiti izračun iz ERA5 na mjestu svakog požara, a ne službeno upozorenje o opasnosti.
Portugal: službene informacije objavljuju ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Obuhvati: Copernicus EFFIS i GWIS (te MTBS, NIFC ili NBAC u Sjevernoj Americi). Toplinske točke: NASA FIRMS (VIIRS). Vrijeme: Copernicus ERA5 preko Open-Meteo. Kako se računa