Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · →

Požar Valpaços, srpanj 2026 Santa Valha, São Pedro Velho, Sonim e Barreiros

Ugašen · zadnja detekcija 2. kol 2026. 02:41 UTC

Požar je počeo 28. srpnja 2026. na području općine Ervões, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 6 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 13.065 hektara, raspoređen na 20 općina. Prema ICNF, otkriven je 28. srpnja 2026. u 15:01, a ugašenim je proglašen 2. kolovoza 2026..

2. u državi Portugal u 2026., od 87.

Usporedi s…
Opožarena površina
13.065ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 6dana
28. srp 2026. – 2. kol 2026.
Pogođene općine
20
freguesija
Počeo
28. srp
2026
Toplinska žarišta
452
u jednom žarištu: 285 MW
Opasnost na početku
40
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
2,0GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 28. srp2. kol
2. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

29. srp 2026. · 3.888 MW · 123 30. srp 2026. · 5.425 MW · 156 31. srp 2026. · 631 MW · 153 1. kol 2026. · 195 MW · 17 2. kol 2026. · 5 MW · 3
29. srp 30. srp 31. srp 1. kol 2. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
35km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 15 dana.

Ovo je područje već gorjelo

4 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 84 ha 2016., 102 ha 2017., 38 ha 2018., 11 ha 2021., 264 ha 2022., 1 ha 2023..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 20 % površine koju ima Zagreb (131 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Santa Valha 317 stan. · vatra je stigla do središta
    1.663 ha stigao 29. srp
    61 %
  2. São Pedro Velho 281 stan. · vatra je stigla do središta
    1.639 ha stigao 30. srp
    70 %
  3. Sonim e Barreiros 314 stan. · vatra je stigla do središta
    1.521 ha stigao 30. srp
    85 %
  4. Vilarandelo 961 stan. · 0,5 km od središta
    958 ha stigao 29. srp
    48 %
  5. Aguieiras 246 stan. · vatra je stigla do središta
    919 ha stigao 30. srp
    62 %
  6. Bouçoães 303 stan. · vatra je stigla do središta
    866 ha stigao 31. srp
    33 %
  7. Bouça 182 stan. · vatra je stigla do središta
    787 ha stigao 30. srp
    61 %
  8. Vale de Telhas 263 stan. · vatra je stigla do središta
    780 ha stigao 30. srp
    52 %
  9. Fornos do Pinhal 320 stan. · vatra je stigla do središta
    744 ha stigao 29. srp
    72 %
  10. Possacos 358 stan. · 0,7 km od središta
    581 ha stigao 29. srp
    45 %
  11. Fradizela 185 stan. · vatra je stigla do središta
    510 ha stigao 30. srp
    40 %
  12. Lamalonga 339 stan. · 2,9 km od središta
    400 ha stigao 31. srp
    24 %
  13. Lebução, Fiães e Nozelos 548 stan. · 1,6 km od središta
    385 ha stigao 30. srp
    13 %
  14. Valpaços e Sanfins 4.661 stan. · 2,4 km od središta
    343 ha stigao 29. srp
    8,8 %
  15. Vale das Fontes 262 stan. · vatra je stigla do središta
    307 ha stigao 31. srp
    17 %
  16. Ervões 534 stan. · 0,9 km od središta ovdje je počeo
    216 ha stigao 29. srp
    9,8 %
  17. Vale de Salgueiro 344 stan. · 1,5 km od središta
    185 ha stigao 1. kol
    12 %
  18. Rebordelo 1,7 km od središta
    160 ha stigao 31. srp
    7,6 %
  19. Torre de Dona Chama 920 stan. · 1,7 km od središta
    111 ha stigao 31. srp
    4,0 %
  20. Vale de Gouvinhas 234 stan. · 1,2 km od središta
    0 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja46 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija37 %
  • Ostala prirodna područja10 %
  • Mješovite šume3,3 %
  • Crnogorične šume2,1 %
  • Listopadne šume1,5 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina21 ha
Stanovnici≈ 250

Unutar opsega bilo je oko 21 ha izgrađene površine i živjelo je oko 250 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 28. srpnja 2026. i opožario 11.619 ha (satelit je izmjerio 13.065 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Provjereno s medijima

Provjereno 30. rujna 2026.

Ovu smo stranicu usporedili s 3 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:

Poznat i kao
Incêndio de Ervões · Fogo em Valpaços · Valpaços wildfire
Navedena službena površina: 11.686 ha (satelit je izmjerio 13.065 ha)
Proglašen ugašenim: 2. kolovoza 2026.

Izvori

Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
28. srp 36,4 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
29. srp 35,6 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
30. srp 32,8 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
31. srp 31,9 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 34
1. kol 33,3 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 35
2. kol 32,1 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
3. kol poslije 30,2 °C 42 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 35
4. kol poslije 27,5 °C 52 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 26
5. kol poslije 32,2 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 30
6. kol poslije 33,5 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 32
7. kol poslije 33,1 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 35
8. kol poslije 32,8 °C 32 % 44 km/h 0,5 mm Visoka 37
9. kol poslije 30,7 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 32
10. kol poslije 32,9 °C 27 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 33
11. kol poslije 35,1 °C 25 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 36
12. kol poslije 35,6 °C 23 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 36

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 21. srp 2026.
Poslije · 9. kol 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

1. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 511 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 220: 15 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5511 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM10674 µg/m³
Optička debljina1,52
26272829303112345
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 452Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Valpaços?
Službeni opseg navodi samo datum početka (28. srpnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 2. kolovoza 2026. (6 dana od 28. srpnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan. Prema ICNF, otkriven je 28. srpnja 2026. u 15:01, a ugašenim je proglašen 2. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 13.065 hektara (130,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 20 općina: Santa Valha (1.663 ha, 61 %); São Pedro Velho (1.639 ha, 70 %); Sonim e Barreiros (1.521 ha, 85 %); Vilarandelo (958 ha, 48 %); Aguieiras (919 ha, 62 %); Bouçoães (866 ha, 33 %); Bouça (787 ha, 61 %); Vale de Telhas (780 ha, 52 %); Fornos do Pinhal (744 ha, 72 %); Possacos (581 ha, 45 %); Fradizela (510 ha, 40 %); Lamalonga (400 ha, 24 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je dosegla središte područja Sonim e Barreiros: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,4 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 35 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 452 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 11.619 ha službeno prema 13.065 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 3).
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.