Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · →

Požar Proença-a-Nova, 14. rujna 2026. União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira

Ugašen · zadnja detekcija 15. ruj 2026. 02:17 UTC

Požar je počeo 14. rujna 2026. na području općine União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 107 hektara, raspoređen na jednu općinu. Prema ICNF, otkriven je 14. rujna 2026. u 19:26, a ugašenim je proglašen 15. rujna 2026..

83. u državi Portugal u 2026., od 87.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (21,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…
Opožarena površina
107ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 2dana
14. ruj 2026. – 15. ruj 2026.
Pogođene općine
1
freguesija
Počeo
14. ruj
2026
Toplinska žarišta
10
u jednom žarištu: 21 MW
Opasnost na početku
46
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
140MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 14. ruj15. ruj

Kako se razvijao, iz dana u dan

15. ruj 2026. · 140 MW · 10

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
44km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 17 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 107 ha stigao 15. ruj
    0,9 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Crnogorične šume66 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija20 %
  • Poljoprivredna područja14 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,16 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,16 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 14. rujna 2026. i opožario 101 ha (satelit je izmjerio 107 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
14. ruj 37,2 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
15. ruj 33,8 °C 22 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
16. ruj poslije 31,2 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 38
17. ruj poslije 29,6 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
18. ruj poslije 30,3 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
19. ruj poslije 32,2 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
20. ruj poslije 33,2 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 7. ruj 2026.
Poslije · 22. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

17. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 151 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 46: 3,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5151 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM10153 µg/m³
Optička debljina0,57
12131415161718
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 10Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Proença-a-Nova?
Službeni opseg navodi samo datum početka (14. rujna 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 15. rujna 2026. (2 dana od 14. rujna 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan. Prema ICNF, otkriven je 14. rujna 2026. u 19:26, a ugašenim je proglašen 15. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 107 hektara (1,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira (107 ha, 0,9 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,2 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 46, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 10 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 101 ha službeno prema 107 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.