Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Boticas, ožujak 2026 Vilar de Perdizes e Meixide, Ardãos e Bobadela

Ugašen · zadnja detekcija 29. ožu 2026. 13:23 UTC

Požar je počeo 28. ožujka 2026. na području općine Vilar de Perdizes e Meixide, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 145 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema ICNF, otkriven je 28. ožujka 2026. u 17:53, a ugašenim je proglašen 28. ožujka 2026..

To je 47. najveći u regiji Montalegre od 2016. (od 65 sa stranicom). 67. u državi Portugal u 2026., od 87.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (13,8 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
145ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 2dana
28. ožu 2026. – 29. ožu 2026.
Pogođene freguesije
2
freguesija
Počeo
28. ožu
2026
Toplinska žarišta
6
u jednom žarištu: 14 MW
Opasnost na početku
8
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
32MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 28. ožu29. ožu
29. ožu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

28. ožu 2026. · 27 MW · 2 29. ožu 2026. · 38 MW · 4
28. ožu 29. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

16°najviša
37km/h · najjači udar
33%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 10,3 mm 7. tra.

Ovo je područje već gorjelo

13 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2 ha 2020., 16 ha 2022..

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Vilar de Perdizes e Meixide 463 stan. · 3,2 km od središta ovdje je počeo
    112 ha stigao 28. ožu
    3,0 %
  2. Ardãos e Bobadela 463 stan. · 3,7 km od središta
    33 ha
    0,9 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja94 %
  • Poljoprivredna područja3,4 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija2,7 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 28. ožujka 2026. i opožario 139 ha (satelit je izmjerio 145 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
28. ožu 16,4 °C 35 % 36 km/h 0,0 mm Niska 8
29. ožu 13,8 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Niska 9
30. ožu poslije 17,2 °C 40 % 30 km/h 0,0 mm Niska 7
31. ožu poslije 20,0 °C 36 % 19 km/h 0,0 mm Niska 7
1. tra poslije 18,4 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Niska 8
2. tra poslije 16,9 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Niska 8
3. tra poslije 19,3 °C 29 % 17 km/h 0,0 mm Niska 9
4. tra poslije 21,2 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 14
5. tra poslije 22,7 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Umjerena 13
6. tra poslije 23,9 °C 15 % 51 km/h 0,7 mm Visoka 25
7. tra poslije 15,8 °C 59 % 75 km/h 10,3 mm Vrlo niska 5

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 8,5 i najnižom vlagom od 35 %; prije toga: 7 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 22.

FWI na početku 8,5
Najniža vlaga 35 %
Dani bez kiše 7
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Peso da Régua, ožujak 2021
132 ha 1 dan FWI 7,5 Najniža vlaga 36 % udaljen 69 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
174 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
3,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 17 od 22)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (145 ha prema medijanu od 174 ha) i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Kod 5 od 22 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

10,3 mmprva kiša
7. tra9 dana nakon kraja
37km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 29. ožu, a 7. tra palo je 10,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 17 od 22, s medijanom od 3,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 21. ožu 2026.
Poslije · 5. tra 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. ožujka 2026. je zrak uz požar dosegnuo 11 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,511 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1014 µg/m³
Optička debljina0,19
26. ožu28. ožu30. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 6Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Boticas?
Službeni opseg navodi samo datum početka (28. ožujka 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 29. ožujka 2026. (2 dana od 28. ožujka 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan. Prema ICNF, otkriven je 28. ožujka 2026. u 17:53, a ugašenim je proglašen 28. ožujka 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 145 hektara (1,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 2 freguesija: Vilar de Perdizes e Meixide (112 ha, 3,0 %); Ardãos e Bobadela (33 ha, 0,9 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Vilar de Perdizes e Meixide i zaustavila se 3,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 16,4 °C, najniža vlaga od 33 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 9, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 22. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 174 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 5 od 22 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 6 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 139 ha službeno prema 145 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.