Požar Barrô, rujan 2026 Barrô, Penajoia
Požar je počeo 24. rujna 2026. na području općine Barrô, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 132 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema ICNF, otkriven je 24. rujna 2026. u 20:36, a ugašenim je proglašen 25. rujna 2026..
To je 8. najveći u regiji Resende od 2016. (od 10 sa stranicom). 73. u državi Portugal u 2026., od 86.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (22,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
- Opožarena površina
- 132ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- ≈ 2dana
- 24. ruj 2026. – 25. ruj 2026.
- Pogođene općine
- 2
- freguesija
- Počeo
- 24. ruj
- 2026
- Toplinska žarišta
- 10
- u jednom žarištu: 22 MW
- Opasnost na početku
- 43
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 133MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
25. ruj 2026. · 133 MW · 10
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 15 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 28. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
49 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 48 ha 2016., 28 ha 2017., 3 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 65 ha koji su već izgorjeli.
Što se dogodilo svakoj općini
-
79 ha stigao 25. ruj8,0 %
-
Penajoia 804 stan. · 0,5 km od središta53 ha stigao 25. ruj5,2 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja84 %
- Šikare i prijelazna vegetacija11 %
- Poljoprivredna područja5,5 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema ICNF, ovaj je požar počeo 24. rujna 2026. i opožario 123 ha (satelit je izmjerio 132 ha).
- Resende Barrô 24. rujna 2026. · 20:36 123 ha · ugašen 25. rujna 2026. · uzrok: namjerno
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24. ruj | 32,5 °C | 19 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 25. ruj | 28,7 °C | 24 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 26. ruj poslije | 28,0 °C | 28 % | 17 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 27. ruj poslije | 25,8 °C | 46 % | 29 km/h | 0,1 mm | Visoka 26 |
| 28. ruj poslije | 23,6 °C | 55 % | 32 km/h | 1,1 mm | Niska 10 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus27. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 168 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 74: 4,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 10Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 6.845 haUnião das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monterujan 2024 · 3 dana · 15 km daleko
- 78.447 haTrancoso Trancoso (São Pedro e Santa Maria) e Souto Maiorkolovoz 2025 · 11 dana · 26 km daleko
- 35.523 haCastro Daire União das Freguesias de Picão e Ermidarujan 2024 · 10 dana · 31 km daleko
- 6.118 haVila Pouca de Aguiar Telões17. rujna 2024. · 3 dana · 35 km daleko
- 6.555 haArouca Realsrpanj 2025 · 5 dana · 36 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Barrô?
- Službeni opseg navodi samo datum početka (24. rujna 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 25. rujna 2026. (2 dana od 24. rujna 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan. Prema ICNF, otkriven je 24. rujna 2026. u 20:36, a ugašenim je proglašen 25. rujna 2026..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 132 hektara (1,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Barrô (79 ha, 8,0 %); Penajoia (53 ha, 5,2 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 0,5 km od središta područja Penajoia, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 32,5 °C, najniža vlaga od 19 % i udari vjetra od 35 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 10 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 123 ha službeno prema 132 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.