Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Mujães, septembrie 2026 Portugalia

Stins · ultima detecție 25 sept. 2026, 14:14 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 23 septembrie 2026 în Mujães, Portugalia. A fost activ 3 zile, cu 7 focare termice și o suprafață cu foc de circa 224 hectare reconstituită din ele, repartizată între o singură freguesie.

Puterea măsurată de satelit este mică (29,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Copernicus nu a publicat încă perimetrul ars, care durează câteva zile să fie măsurat din imagini satelitare. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel). Când va apărea perimetrul, pagina îl preia singură și păstrează aceeași adresă.

Suprafață cu foc
≈ 224ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
3zile
23 sept. 2026 – 25 sept. 2026
Freguesii afectate
0
freguesii
A început pe
23 sept.
2026
Focare termice
7
într-un singur focar: 30 MW
Pericol la început
15
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
28MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 sept.25 sept.
25 sept. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

23 sept. 2026 · 28 MW · 6 25 sept. 2026 · 30 MW · 1
23 sept. 25 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

27°maximă
38km/h · rafală maximă
50%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 14 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,1 mm pe 28 sept..

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 sept. 26,6 °C 50 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 15
24 sept. 21,7 °C 70 % 21 km/h 0,0 mm Scăzut 11
25 sept. 22,3 °C 60 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 14
26 sept. după 24,1 °C 52 % 23 km/h 0,0 mm Scăzut 10
27 sept. după 21,3 °C 64 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 13
28 sept. după 21,7 °C 73 % 37 km/h 1,1 mm Scăzut 10

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,8 și o umiditate minimă de 50 %; înainte: 14 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.

FWI la pornire 14,8
Umiditate minimă 50 %
Zile fără ploaie 14
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Montalegre, octombrie 2025
281 ha 6 zile FWI 14,5 Umiditate min. 50 % la 83 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,6 mm pe 19 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
271 ha
suprafață mediană
8 %
au trecut de 1.000 ha
8,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 16 din 25)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (224 ha față de o mediană de 271 ha) și a durat 3 zile, față de 2 zile.

La 9 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,1 mmprima ploaie
28 sept.la 3 zile după final
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 25 sept., iar pe 28 sept. au căzut 1,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 25, cu o mediană de 8,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 sept. 2026
După · 2 oct. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 septembrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 23 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,523 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1027 µg/m³
Grosime optică0,17
212223
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 7Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mujães?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 23 septembrie 2026 și 25 septembrie 2026 (3 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă perimetru oficial. Focarele reconstituie circa 224 hectare cu foc (2,2 km²); Copernicus va publica cifra măsurată în câteva zile.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 26,6 °C, o umiditate minimă de 50 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 15, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 271 ha; 8 % au trecut de 1.000 ha. La 9 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 224 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 7 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.