Incendiul de la Ponte de Lima, august 2026
Geraz do Lima (Santa Maria, Santa Leocádia e Moreira) e Deão, Navió e Vitorino dos Piães, Facha
Stins · ultima detecție 18 aug. 2026, 14:05 UTC
Focul a început pe 16 august 2026 în comuna Facha, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 462 hectare, repartizat între 3 comune. Potrivit ICNF, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 16 august 2026 la ora 14:26 și declarat stins pe 19 august 2026.
Este al 4-lea ca mărime din Ponte de Lima din 2016 (din 11 cu pagină). Al 21-lea din Portugalia în 2026, din 87.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
coincide cu datele oficiale
462ha
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Fișa462ICNF475
Sursă
EFFIS (Copernicus)
Dată
perimetru revizuit pe 17 august 2026
+− verificare
ICNF: 475 ha (înregistrări asociate: 2). Diferența fișei față de registrul oficial: −2,7 %. Asociere din 1 noiembrie 2026.
Durată din satelit
coincide cu datele oficiale
3zile
De pe 16 aug. 2026 până pe 18 aug. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 18 aug. 2026, 14:05 UTC
+− verificare
ICNF declară incendiul stins pe 19 august 2026. Sateliții pot vedea jar și după aceea.
Început și cauză
coincide cu datele oficiale
16 aug. 202614:26
Alertă potrivit ICNF: 16 august 2026 la ora 14:26. Cauză oficială: reaprindere · neglijență.
Sursă
ICNF · 20261162363, 20261164670
Dată
asociat cu fișa pe 1 noiembrie 2026
+− verificare
Prima zi cu foc din fișă (satelit sau perimetru): 16 august 2026.
Focare termice
doar satelit
49
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 239 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
16 aug. 2026 – 18 aug. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
614MW
Putere radiativă însumată pe 16 august 2026; focare în acea zi: 5.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
16 aug. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
15,5FWI · moderat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 11.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
28,8°C · 45 % UR
Maxima de 28,8 °C și umiditatea minimă de 45 % pe 17 august 2026; rafale de 31 km/h pe 16 august 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 30persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,71 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial ICNF
Coincide: 475 ha în registrul oficial (înregistrări: 2).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei ponte-de-lima-2026-08.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-08-16
5
614
27
17
48
16,9
30,6
0
15,5
moderado
1
2026-08-17
23
129
28,8
18,2
45
15,9
29,5
0
17,2
moderado
1
2026-08-18
21
181
28,3
17,9
48
12,3
26,6
0
16
moderado
1
2026-08-19
0
0
23
17,3
67
11,3
27,7
0,1
11,7
moderado
0
2026-08-20
0
0
20,6
15,7
67
24,7
46,8
0,5
15,9
moderado
0
2026-08-21
0
0
21,2
13
52
22,9
46,1
0
16,8
moderado
0
2026-08-22
0
0
21,1
12,2
63
14
28,8
0
13,1
moderado
0
2026-08-23
0
0
21,8
14,2
58
18,4
39,2
14,4
0,7
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ICNF, ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
462ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 3zile
16 aug. 2026 – 18 aug. 2026
Freguesii afectate
3
freguesii
A început pe
16 aug.
2026
Focare termice
49
într-un singur focar: 239 MW
Pericol la început
16
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
308MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
16 aug.18 aug.
Vezi evoluția18 aug. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
16 aug.17 aug.18 aug.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
29°maximă
31km/h · rafală maximă
45%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 11 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 14,4 mm pe 23 aug..
Zona mai arsese
25 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 23 ha în 2023, 98 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 115 ha care arseseră deja.
Facha1.390 loc. · la 1,2 km de centrua început aici
112 haa ajuns pe 16 aug.
7,3 %
Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
Tufărișuri și tranziție87 %
Conifere7,1 %
Pădure mixtă4,1 %
Terenuri agricole1,5 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită0,71ha
Locuitori≈ 30
În perimetru se aflau aproximativ 0,71 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Potrivit ICNF, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 475 ha (satelitul a măsurat 462 ha).
ICNF înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
16 aug.
27,0 °C
48 %
31 km/h
0,0 mm
Moderat 16
17 aug.
28,8 °C
45 %
30 km/h
0,0 mm
Moderat 17
18 aug.
28,3 °C
48 %
27 km/h
0,0 mm
Moderat 16
19 aug. după
23,0 °C
67 %
28 km/h
0,1 mm
Moderat 12
20 aug. după
20,6 °C
67 %
47 km/h
0,5 mm
Moderat 16
21 aug. după
21,2 °C
52 %
46 km/h
0,0 mm
Moderat 17
22 aug. după
21,1 °C
63 %
29 km/h
0,0 mm
Moderat 13
23 aug. după
21,8 °C
58 %
39 km/h
14,4 mm
Foarte scăzut 1
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 15,5 și o umiditate minimă de 48 %; înainte: 11 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 36.
FWI la pornire15,5
Umiditate minimă48 %
Zile fără ploaie11
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Ponte de Lima, august 2026
462 ha3 zileFWI 15,5Umiditate min. 48 %
Incendiul de la Cinfães, octombrie 2016
259 ha3 zileFWI 15,2Umiditate min. 48 %la 96 km, în 2016
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,2 mm pe 11 oct..
A fost de 2,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 3 zile, față de 2 zile.
Doar 3 din cei 36 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,5 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
14,4 mmprima ploaie
23 aug.la 5 zile după final
31km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 18 aug., iar pe 23 aug. au căzut 14,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 29 din 36, cu o mediană de 5,5 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 9 aug. 2026
După · 25 aug. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 20 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 266 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 99: de 6,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5266µg/m³
Zile peste prag3zile
PM10296µg/m³
Grosime optică0,59
OMS 15
14 aug.16 aug.18 aug.20 aug.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 49Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Perimetrul oficial dă doar data de început (16 august 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 18 august 2026 (3 zile de la 16 august 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ. Potrivit ICNF, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 16 august 2026 la ora 14:26 și declarat stins pe 19 august 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 462 hectare (4,6 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 3 de freguesii: Geraz do Lima (Santa Maria, Santa Leocádia e Moreira) e Deão (234 ha, 12 %); Navió e Vitorino dos Piães (117 ha, 8,6 %); Facha (112 ha, 7,3 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Facha și s-a oprit la 1,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 28,8 °C, o umiditate minimă de 45 % și rafale de 31 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 17, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 36. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 165 ha; 6 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 36 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,5 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 49 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu ICNF: 475 ha oficiale față de 462 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.