Incendii în Portugalia în 2022
107 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2022, cu 95.611 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile fișelor, dar apar în seria oficială anuală.
Aceste cifre nu includ 2 arderi care probabil nu au fost incendii de vegetație (agricole, de pășune, de stuf sau prescrise). Apar în liste, marcate.
Anul în câteva fraze
-
Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2022 au ars 110.186 hectare în Portugalia: 85 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (129.152 ha).
ICNF (INE Portugalia) · Vezi datele
-
Cea mai grea săptămână a fost 9 iulie–15 iulie: au ars 18.104 hectare în șapte zile, 17 % din an potrivit Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Vezi datele
-
Cel mai mare incendiu a fost cel de la Serra da Estrela, început pe 6 august 2022, care a ars 25.260 hectare: 26 % din suprafața celor 107 incendii cu fișă din acest an.
WorldFires · Vezi datele · Deschide fișa
-
Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 13 iulie 2022: indice FWI de 84 (foarte extrem pe scara EFFIS) la cel de la Faro, calculat de WorldFires cu ERA5.
WorldFires · ERA5 · Vezi datele · Deschide fișa
Harta anului
Copernicus EFFISLună de lună
Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.
Săptămână cu săptămână, față de alți ani
Copernicus EFFISSuprafața cumulată în 2022 peste minimul și maximul fiecărei săptămâni din seria începută în 2006 și media ei. Barele de jos arată ce a ars în fiecare săptămână. Atinge graficul ca să vezi o săptămână. Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2022.
Fiecare an din 2011
ICNF (INE Portugalia)Hectare arse pe an în seria oficială. Atinge un an ca să-i deschizi anuarul.
Citează aceste date
Copiază frazele cu sursa și linkul. Datele WorldFires sunt CC BY 4.0: citează WorldFires și sursa originală.
- Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2022 au ars 110.186 hectare în Portugalia: 85 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (129.152 ha). - Cea mai grea săptămână a fost 9 iulie–15 iulie: au ars 18.104 hectare în șapte zile, 17 % din an potrivit Copernicus EFFIS. - Cel mai mare incendiu a fost cel de la Serra da Estrela, început pe 6 august 2022, care a ars 25.260 hectare: 26 % din suprafața celor 107 incendii cu fișă din acest an. - Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 13 iulie 2022: indice FWI de 84 (foarte extrem pe scara EFFIS) la cel de la Faro, calculat de WorldFires cu ERA5. WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2022”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2022 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: ICNF (INE Portugalia), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Incendiile din 2022, de la cel mai mare · 109
- 25.260 haSerra da Estrela Sameiroaugust 2022 · 18 zile
- 8.311 haAnsião Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigaisiulie 2022 · 8 zile
- 7.641 haMurça Tresminasiulie 2022 · 5 zile
- 5.850 haVila Real Adoufe e Vilarinho de Samardã21 august 2022 · 6 zile
- 3.691 haLeiria Colmeias e Memóriaiulie 2022 · 4 zile
- 3.389 haCarrazeda de Ansiães Linharesiulie 2022 · 6 zile
- 3.127 haChaves Busteloiulie 2022 · 5 zile
- 2.747 haOliveira de Azeméis Canelas e Fermelãiulie 2022 · 3 zile
- 2.288 haOurém União das Freguesias de Gondemaria e Olival19 august 2022 · 4 zile
- 1.734 haBaião Teixeira e Teixeiró11 iulie 2022 · 8 zile
- 1.661 haVila Pouca de Aguiar Tresminasiulie 2022 · 4 zile
- 1.448 haOliveira do Hospital Travancinhaaugust 2022 · 1 zi
- 1.322 haSilves São Marcos da Serraiulie 2022 · 2 zile
- 974 haPonte da Barca Briteloiulie 2022 · 5 zile
- 921 haFatelaiulie 2022 · 1 zi
- 790 haGuarda Aldeia Viçosaaugust 2022 · 1 zi
- 749 haGuarda União das Freguesias de Belmonte e Colmeal da Torre7 iulie 2022 · 4 zile
- 741 haGuarda Arrifana2 iulie 2022 · 2 zile
- 697 haEspinhoselaianuarie 2022 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 696 haGuarda18 iulie 2022 · 2 zile
- 647 haFaro Almanciliulie 2022 · 4 zile
- 618 haCaldas da Rainha Landalaugust 2022 · 4 zile
- 579 haGouveiaaugust 2022 · 2 zile
- 570 haGralhasianuarie 2022 · 5 zile
- 544 haMondim de Basto Ateiaugust 2022 · 2 zile
- 540 haSeia Sameice e Santa Euláliaiulie 2022 · 1 zi
- 505 haValpaços Valpaços e Sanfins23 august 2022 · 4 zile
- 478 haChaves Ervededoaugust 2022 · 2 zile
- 470 haOurém União das Freguesias de Rio de Couros e Casal dos Bernardosiulie 2022 · 1 zi
- 470 haMesao Frio Vila Marimaugust 2022 · 4 zile
- 469 haMangualde Tavares (Chãs, Várzea e Travanca)iulie 2022 · 2 zile
- 466 haValpaços Vassal24 august 2022 · 6 zile
- 462 haCarrazeda de Ansiães Seixo de Ansiãesaugust 2022 · 2 zile
- 446 haPalmelaiulie 2022 · 1 zi
- 395 haLama de Arcosiulie 2022 · 3 zile
- 381 haVilar de Perdizes e Meixideiulie 2022 · 3 zile
- 372 haMonção Laraaugust 2022 · 7 zile
- 358 haPinhel Lameirasiulie 2022 · 1 zi
- 332 haTorre de Moncorvo Urros e Peredo dos Castelhanosiulie 2022 · 2 zile
- 331 haSabugal Sortelhaaugust 2022 · 2 zile
- 325 haBaião Ancede e Ribadouro15 iulie 2022 · 3 zile
- 320 haArcos de Valdevez São Jorge e Ermeloianuarie 2022 · 5 zile
- 316 haCaminha Vilar de Mourosiulie 2022 · 3 zile
- 288 haAboim, Felgueiras, Gontim e Pedraídoaugust 2022 · 8 zile
- 287 haMafra Venda do Pinheiro e Santo Estêvão das Galésiulie 2022 · 1 zi
- 284 haRibeira de Pena Canedoiulie 2022 · 2 zile
- 284 haFundão Ferroiulie 2022 · 3 zile
- 278 haSanta Marta de Penaguião Fontesaugust 2022 · 2 zile
- 270 haPombaliulie 2022 · 3 zile
- 270 haMontalegre Sarraquinhos28 august 2022 · 3 zile
- 263 haMirandela São Pedro Velhoiulie 2022 · 2 zile
- 262 haSabugal Bendadaiulie 2022 · 2 zile
- 259 haPenafieliulie 2022 · 2 zile
- 258 haValpaços Bouçoãesaprilie 2022 · 2 zile
- 257 haMontemor-o-Novo Cabrelaiulie 2022 · 1 zi
- 247 haOdemira São Teotónioseptembrie 2022 · 1 zi
- 240 haMurça União das Freguesias de Carva e Vilaresmai 2022 · 2 zile
- 235 haFafe Moreira do Rei e Várzea Covaaugust 2022 · 4 zile
- 231 haViana do Castelo Nogueira, Meixedo e Vilar de Murtedaianuarie 2022 · 1 zi
- 229 haOurém União das Freguesias de Gondemaria e Olival1 august 2022 · 1 zi
- 226 haVale de Cambra Arõesianuarie 2022 · 1 zi
- 224 haMecaaugust 2022 · 1 zi
- 219 haCabeceiras de Basto Refojos de Basto21 august 2022 · 1 zi
- 217 haFrançaianuarie 2022 · 2 zile
- 214 haMeixedo e Padornelos28 ianuarie 2022 · 6 zile
- 211 haSever do Vouga Talhadasiulie 2022 · 2 zile
- 207 haPonte da Barca União das Freguesias de Cibões e Brufeianuarie 2022 · 3 zile
- 202 haArcos de Valdevez União das Freguesias de Alvora e Louredaaugust 2022 · 2 zile
- 200 haPenacovaiulie 2022 · 2 zile
- 198 haGuimarães Travassósaugust 2022 · 2 zile
- 192 haBragança São Julião de Palácios e Deilãoiulie 2022 · 1 zi
- 190 haMontalegre Chã29 ianuarie 2022 · 3 zile
- 189 haTourémianuarie 2022 · 3 zile
- 188 haAlijó Vila Verdeiulie 2022 · 2 zile
- 185 haCambeses do Rio, Donões e Mourilheianuarie 2022 · 2 zile
- 173 haUni3O Das Freguesias De Souto Da Carpalhosa E Ortiulie 2022 · 2 zile
- 171 haFafe Moreira do Rei e Várzea Covamai 2022 · 2 zile
- 171 haLamelas e Guimareiiulie 2022 · 1 zi
- 168 haCelorico de Basto Bastoiulie 2022 · 2 zile
- 165 haSobradelo da Gomaianuarie 2022 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 165 haMonção Portelaiulie 2022 · 1 zi
- 164 haOurém União das Freguesias de Rio de Couros e Casal dos Bernardos15 august 2022 · 1 zi
- 157 haVila Nova de Foz Côa Almendraiulie 2022 · 4 zile
- 155 haVila Nova de Famalicão Joaneiulie 2022 · 2 zile
- 152 haPenafiel Canelasaugust 2022 · 1 zi
- 147 haVila Cova do Covelo/Marecoaugust 2022 · 1 zi
- 146 haCabeceiras de Basto Rio Douro25 august 2022 · 2 zile
- 142 haSobreiraaugust 2022 · 1 zi
- 141 haBaião Baião (Santa Leocádia) e Mesquinhata9 iulie 2022 · 2 zile
- 133 haMondim de Basto Ermelo e Pardelhasianuarie 2022 · 2 zile
- 133 haAlmanciliulie 2022 · 2 zile
- 130 haMontalegre Cervos12 august 2022 · 3 zile
- 129 haAmarante Aboadela, Sanche e Várzeaiulie 2022 · 2 zile
- 128 haSanto Andréianuarie 2022 · 6 zile
- 125 haResende Ovadas e Panchoraianuarie 2022 · 2 zile
- 120 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresianuarie 2022 · 2 zile
- 120 haMontalegre Outeiro31 ianuarie 2022 · 2 zile
- 120 haCelorico de Basto Basto (São Clemente)august 2022 · 5 zile
- 120 haCabeceiras de Basto Uni3O Das Freguesias De Refojos De Basto, Outeiro28 august 2022 · 1 zi
- 118 haMeixedo e Padornelos28 ianuarie 2022 · 5 zile
- 115 haTomar Olalhasaugust 2022 · 4 zile
- 108 haAlfenaaugust 2022 · 3 zile
- 106 haAbrantes Tramagaliulie 2022 · 2 zile
- 106 haArrouquelasaugust 2022 · 1 zi
- 103 haAlmeida União das freguesias de Amoreira, Parada e Cabreiraiunie 2022 · 1 zi
- 103 haBasto (São Clemente)august 2022 · 4 zile
- 103 haVila Real Campeã14 august 2022 · 2 zile
- 101 haFontesaugust 2022 · 1 zi
- 100 haPadrosoianuarie 2022 · 2 zile
Suprafață arsă în 2022 (Copernicus Land, Sentinel-3)
Potrivit Copernicus Land, în 2022 au ars 145.727 ha: locul 3 din 7 ani compleți (1 = cel mai ars). Media acelor ani este de 129.240 ha.
Suprafața pe care satelitul Sentinel-3 o vede arsă în fiecare lună, separat de fișele de incendiu. Este aceeași sursă și aceeași metodă în toți anii, deci anii se pot compara între ei. Numără tot ce arde, inclusiv arderile agricole și de pășuni, de aceea nu coincide cu fișele și nici cu statistica oficială.
Unde a ars cel mai mult în 2022
- Guarda 15.368 ha
- Covilhã 10.585 ha
- Murça 9.155 ha
- Vila Real 7.538 ha
- Vila Viçosa 6.302 ha
- Ourém 5.722 ha
- Alvaiázere 4.958 ha
- Chaves 4.912 ha
- Montalegre 4.789 ha
- Carrazeda de Ansiães 4.399 ha
Sursa: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produs lunar Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Generat cu informații ale serviciului Copernicus de monitorizare a terenurilor al Uniunii Europene; worldfires.org adună, pe țară și regiune, suprafața reală a celulelor de 300 m în care s-a detectat ardere. Ultima lună publicată: mai 2026. Pagina produsului · Metodologie
Surse și limite
Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Perimetre: Copernicus EFFIS și GWIS (și MTBS, NIFC sau NBAC în America de Nord). Puncte fierbinți: NASA FIRMS (VIIRS). Vreme: ERA5 Copernicus prin Open-Meteo. Cum se calculează