Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia ·

Incendiul de la Castelo de Vide, iunie 2026 Santa Maria da Devesa

Stins · ultima detecție 19 iun. 2026, 12:48 UTC

Focul a început pe 19 iunie 2026 în comuna Santa Maria da Devesa, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 294 hectare, repartizat între o singură freguesie. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 17 iunie 2026 la ora 17:24 și declarat stins pe 17 iunie 2026.

Al 30-lea din Portugalia în 2026, din 87.

Puterea măsurată de satelit este mică (6,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
294ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 1zi
19 iun. 2026 – 19 iun. 2026
Freguesii afectate
1
freguesii
A început pe
19 iun.
2026
Focare termice
1
într-un singur focar: 6 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
6MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 iun.19 iun.

Cum a evoluat, zi de zi

19 iun. 2026 · 6 MW · 1

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
31km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,3 mm pe 24 iun..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Santa Maria da Devesa 1.393 loc. · la 0,8 km de centru a început aici
    294 ha a ajuns pe 19 iun.
    5,2 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Vegetație sclerofilă73 %
  • Tufărișuri și tranziție12 %
  • Terenuri agricole12 %
  • Alte terenuri naturale2,4 %
  • Foioase0,7 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 17 iunie 2026 și a ars 290 ha (satelitul a măsurat 294 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 iun. 33,4 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
20 iun. după 35,7 °C 25 % 25 km/h 0,1 mm Ridicat 34
21 iun. după 37,9 °C 21 % 34 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 40
22 iun. după 34,0 °C 30 % 35 km/h 0,2 mm Ridicat 36
23 iun. după 34,8 °C 25 % 28 km/h 0,1 mm Ridicat 37
24 iun. după 31,1 °C 32 % 47 km/h 1,3 mm Ridicat 26

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 32,0 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 16.

FWI la pornire 32,0
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Seia, august 2018
238 ha 2 zile FWI 32,6 Umiditate min. 25 % la 100 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,8 mm pe 28 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
238 ha
suprafață mediană
19 %
au trecut de 1.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 7 din 16)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (294 ha față de o mediană de 238 ha) și a durat 1 zi, față de 2 zile.

La 9 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,3 mmprima ploaie
24 iun.la 5 zile după final
31km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 iun., iar pe 24 iun. au căzut 1,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 7 din 16, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 iun. 2026
După · 26 iun. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 22 iunie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 23 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 17: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,523 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1055 µg/m³
Grosime optică0,37
17 iun.19 iun.21 iun.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Castelo de Vide?
Perimetrul oficial dă doar data de început (19 iunie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 19 iunie 2026 (1 zi de la 19 iunie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 17 iunie 2026 la ora 17:24 și declarat stins pe 17 iunie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 294 hectare (2,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat doar în Santa Maria da Devesa (294 ha, 5,2 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Santa Maria da Devesa și s-a oprit la 0,8 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,4 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 31 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 238 ha; 19 % au trecut de 1.000 ha. La 9 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. Un focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 290 ha oficiale față de 294 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.