Incendii în Boticas
Boticas, Portugalia: 16 incendii cu pagină au intrat în 10 din cele 10 freguesii ale sale din 2016, cu 5.398 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Boticas în septembrie 2016, cu 1.895 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: scăzut (FWI 11).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 5.398ha
- Din 2016
- Din județ
- 15%
- 355 km²
- incendii
- 16
- Din 2016
- freguesii cu foc
- 10
- din 10
- Cel mai mare incendiu
- 1.895ha
- Boticas · septembrie 2016
- Locuitori
- 4.398
- 1.227,4 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 5 Moderat 11° · 41 % · 22 km/h
- vin. 6 Scăzut 9° · 54 % · 18 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 12° · 88 % · 13 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 13° · 79 % · 32 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 14° · 84 % · 57 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 13° · 97 % · 61 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 12° · 96 % · 54 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 11° · 95 % · 46 km/h
Arde acum în județ
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Freguesiile care au ars cel mai mult
- Ardãos e Bobadela 463 loc. 1.901 ha · 51 %
- Alturas do Barroso e Cerdedo 389 loc. 1.009 ha · 18 %
- Codessoso, Curros e Fiães do Tâmega 257 loc. 651 ha · 19 %
- Beça 778 loc. 575 ha · 19 %
- Boticas e Granja 1.540 loc. 480 ha · 21 %
- Pinho 425 ha · 19 %
- Dornelas 279 ha · 7,6 %
- Sapiãos 397 loc. 38 ha · 1,8 %
- Vilar e Viveiro 383 loc. 35 ha · 1,1 %
- Covas do Barroso 191 loc. 5 ha · 0,2 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale59 %
- Tufărișuri și tranziție24 %
- Terenuri agricole15 %
- Conifere1,0 %
- Pădure mixtă0,7 %
Freguesii care ard iar și iar
Freguesii cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 8×Ardãos e Bobadela1.901 ha
- 5×Alturas do Barroso e Cerdedo1.009 ha
- 2×Codessoso, Curros e Fiães do Tâmega651 ha
- 2×Dornelas279 ha
- 2×Sapiãos38 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 1.895 haBoticas Codessoso, Curros e Fiães do Tâmegaseptembrie 2016 · 3 zile
- 804 haBoticas Alturas do Barroso e Cerdedo4 octombrie 2017 · 8 zile
- 740 haArdãos e Bobadelaaugust 2026 · 5 zile
- 407 haBoticas Ardãos e Bobadelaaugust 2026 · 4 zile
- 357 haSarraquinhosaprilie 2026 · 5 zile
- 272 haBoticas Ardãos e Bobadelaaugust 2017 · 2 zile
- 246 haBoticas Alturas do Barroso e Cerdedoaugust 2016 · 4 zile
- 237 haRibeira de Pena Canedoiulie 2022 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 7 | 1.733 | Ardãos e Bobadela 740 ha |
| 2022 | 2 | 251 | Ribeira de Pena 237 ha |
| 2020 | 2 | 171 | Boticas 95 ha |
| 2019 | 1 | 25 | Venda Nova e Pondras 25 ha |
| 2017 | 2 | 1.076 | Boticas 804 ha |
| 2016 | 2 | 2.141 | Boticas 1.895 ha |
Toate incendiile din Boticas · 17
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 168 haDornelas noiembrie 2026 · provizorie · nu se numără · 4 zile
- 740 haArdãos e Bobadelaaugust 2026 · 5 zile
- 407 haBoticas Ardãos e Bobadelaaugust 2026 · 4 zile
- 35 haChaves Redondeloiulie 2026 · 2 zile
- 357 haSarraquinhosaprilie 2026 · 5 zile
- 33 haBoticas Vilar de Perdizes e Meixidemartie 2026 · 2 zile
- 157 haAlturas do Barroso e Cerdedomartie 2026 · 14 zile
- 4 haCervosmartie 2026 · 14 zile
- 14 haMontalegre Sarraquinhos28 august 2022 · 3 zile
- 237 haRibeira de Pena Canedoiulie 2022 · 2 zile
- 76 haMontalegre Ardãos e Bobadelaoctombrie 2020 · 1 zi
- 95 haBoticas Alturas do Barroso e Cerdedoseptembrie 2020 · 1 zi
- 25 haVenda Nova e Pondrasmartie 2019 · 3 zile
- 804 haBoticas Alturas do Barroso e Cerdedo4 octombrie 2017 · 8 zile
- 272 haBoticas Ardãos e Bobadelaaugust 2017 · 2 zile
- 1.895 haBoticas Codessoso, Curros e Fiães do Tâmegaseptembrie 2016 · 3 zile
- 246 haBoticas Alturas do Barroso e Cerdedoaugust 2016 · 4 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele freguesiei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.