Incendii în Portugalia în 2019
51 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2019, cu 25.950 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile fișelor, dar apar în seria oficială anuală.
Aceste cifre nu includ 11 arderi care probabil nu au fost incendii de vegetație (agricole, de pășune, de stuf sau prescrise); o fișă cu date greșite, în verificare. Apar în liste, marcate.
Anul în câteva fraze
-
Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2019 au ars 42.174 hectare în Portugalia: 31 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (134.010 ha).
ICNF (INE Portugalia) · Vezi datele
-
Cea mai grea săptămână a fost 16 iulie–22 iulie: au ars 11.631 hectare în șapte zile, 35 % din an potrivit Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Vezi datele
-
Cel mai mare incendiu a fost cel de la Vila de Rei, început pe 20 iulie 2019, care a ars 9.924 hectare: 38 % din suprafața celor 51 incendii cu fișă din acest an.
WorldFires · Vezi datele · Deschide fișa
-
Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 1 august 2019: indice FWI de 52 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Nisa, calculat de WorldFires cu ERA5.
WorldFires · ERA5 · Vezi datele · Deschide fișa
Harta anului
Copernicus EFFISLună de lună
Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.
Săptămână cu săptămână, față de alți ani
Copernicus EFFISSuprafața cumulată în 2019 peste minimul și maximul fiecărei săptămâni din seria începută în 2006 și media ei. Barele de jos arată ce a ars în fiecare săptămână. Atinge graficul ca să vezi o săptămână. Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2019.
Fiecare an din 2011
ICNF (INE Portugalia)Hectare arse pe an în seria oficială. Atinge un an ca să-i deschizi anuarul.
Citează aceste date
Copiază frazele cu sursa și linkul. Datele WorldFires sunt CC BY 4.0: citează WorldFires și sursa originală.
- Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2019 au ars 42.174 hectare în Portugalia: 31 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (134.010 ha). - Cea mai grea săptămână a fost 16 iulie–22 iulie: au ars 11.631 hectare în șapte zile, 35 % din an potrivit Copernicus EFFIS. - Cel mai mare incendiu a fost cel de la Vila de Rei, început pe 20 iulie 2019, care a ars 9.924 hectare: 38 % din suprafața celor 51 incendii cu fișă din acest an. - Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 1 august 2019: indice FWI de 52 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Nisa, calculat de WorldFires cu ERA5. WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2019”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2019 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: ICNF (INE Portugalia), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
Incendiile din 2019, de la cel mai mare · 63
- 9.924 haVila de Rei Cardigosiulie 2019 · 3 zile
- 1.898 haÁgueda São João de Loure e Frossos2 septembrie 2019 · 9 zile
- 808 haBaião Teixeira e Teixeiróseptembrie 2019 · 2 zile
- 775 haNisa Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simãoaugust 2019 · 1 zi
- 762 haSertã Cumeada e Marmeleiroseptembrie 2019 · 2 zile
- 712 haSernancelhe Antas e Ourozinhoiulie 2019 · 1 zi
- 685 haAlijó Fiolhosoiulie 2019 · 2 zile
- 675 haValença Formariz e Ferreiraseptembrie 2019 · 4 zile
- 571 haSabugal Vila do Touro29 august 2019 · 1 zi
- 552 haAlmalaguêsseptembrie 2019 · 1 zi
- 505 haOuriqueiunie 2019 · 1 zi
- 492 haMarco de Canaveses Sande e São Lourenço do Douroseptembrie 2019 · 1 zi
- 426 haCastro Daire Moledo8 septembrie 2019 · 1 zi
- 398 haCastro Daire8 septembrie 2019 · 1 zi
- 384 haTomar Martinchelaugust 2019 · 1 zi
- 359 haSabugal Bendada5 august 2019 · 1 zi
- 344 haMértola São Marcos da Ataboeiraiunie 2019 · 1 zi
- 340 haOliveira de Azeméis Pinheiro da Bemposta, Travanca e Palmazmartie 2019 · 2 zile
- 321 haCambeses do Rio, Donões e Mourilhemartie 2019 · 3 zile
- 306 haAlandroal Alandroal (Nossa Senhora da Conceição), São Brás dos Matos (Mina do Bugalho) e Juromenha (Nossa Senhora do Loreto)iunie 2019 · 1 zi
- 273 haFundão Pero Viseuiulie 2019 · 1 zi
- 242 haVimioso Carçãoaugust 2019 · 1 zi
- 214 haVila Nova de Foz Côaiulie 2019 · 1 zi
- 211 haÁgueda Valongo do Vouga6 septembrie 2019 · 2 zile
- 209 haCumeada e Marmeleiroiulie 2019 · 1 zi
- 203 haSezelhe e Covelãesianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 199 haTabuaço União das Freguesias de Távora e Pereiroiulie 2019 · 1 zi
- 194 haSoalhãesseptembrie 2019 · 1 zi
- 189 haCastrelos e Carrazedomartie 2019 · 1 zi
- 173 haValongo União das Freguesias de Campo e Sobradoseptembrie 2019 · 6 zile
- 172 haOdemira São Luísseptembrie 2019 · 2 zile
- 172 haUnião das Freguesias de São Miguel de Souto e Mosteirôseptembrie 2019 · 2 zile
- 172 haJardim da Serradecembrie 2019 · date greșite · nu se numără · 4 zile
- 169 haVenda Nova e Pondrasmartie 2019 · 3 zile
- 168 haPinheirodecembrie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 4 zile
- 165 haCabrildecembrie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 157 haUnião das freguesias de Moura Morta e Vinhósoctombrie 2019 · 1 zi
- 154 haBoivãomartie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 152 haCinfães São Cristóvão de Nogueiraseptembrie 2019 · 1 zi
- 145 haTomar Sabacheiraseptembrie 2019 · 1 zi
- 141 haPeso da Régua União das Freguesias de Poiares e Canelasseptembrie 2019 · 3 zile
- 140 haCastro Laboreiro e Lamas de Mouroianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 137 haManteigas (Santa Maria)ianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 130 haCastelo Branco União das Freguesias de Ninho do Açor e Sobral do Campoiulie 2019 · 1 zi
- 128 haTorre de Moncorvo Carviçaisseptembrie 2019 · 1 zi
- 127 haMoimenta e Montouto26 martie 2019 · 3 zile
- 125 haTourémfebruarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 124 haCastelo Brancodecembrie 2019 · 4 zile
- 124 haMoimenta e Montouto22 martie 2019 · 4 zile
- 123 haParada de Ester e Esterianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 119 haOvadas e Panchoraianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 116 haAljezuriulie 2019 · 1 zi
- 115 haCabreiroianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 5 zile
- 112 haCabeceiras de Basto Abadimseptembrie 2019 · 1 zi
- 107 haAlmeida União das Freguesias de Junça e Navesiulie 2019 · 1 zi
- 107 haVinhais Paçómartie 2019 · 1 zi
- 105 haVárzea dos Cavaleirosiulie 2019 · 1 zi
- 105 haPenalva do Castelo São João da Frestaiulie 2019 · 1 zi
- 105 haSobral de Monte Agraco Santo Quintinoseptembrie 2019 · 2 zile
- 104 haLousaiunie 2019 · 1 zi
- 104 haFriõesoctombrie 2019 · 1 zi
- 103 haMontalegre Gralhasmartie 2019 · 1 zi
- 100 haAbadimianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
Suprafață arsă în 2019 (Copernicus Land, Sentinel-3)
Potrivit Copernicus Land, în 2019 au ars 52.064 ha: locul 5 din 7 ani compleți (1 = cel mai ars). Media acelor ani este de 129.240 ha.
Suprafața pe care satelitul Sentinel-3 o vede arsă în fiecare lună, separat de fișele de incendiu. Este aceeași sursă și aceeași metodă în toți anii, deci anii se pot compara între ei. Numără tot ce arde, inclusiv arderile agricole și de pășuni, de aceea nu coincide cu fișele și nici cu statistica oficială.
Unde a ars cel mai mult în 2019
- Mação 9.262 ha
- Vila de Rei 3.582 ha
- Arronches 3.444 ha
- Montalegre 2.117 ha
- Odemira 2.063 ha
- Águeda 2.022 ha
- Beja 1.806 ha
- Sabugal 1.428 ha
- Albergaria-a-Velha 1.156 ha
- Baião 1.024 ha
Sursa: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produs lunar Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Generat cu informații ale serviciului Copernicus de monitorizare a terenurilor al Uniunii Europene; worldfires.org adună, pe țară și regiune, suprafața reală a celulelor de 300 m în care s-a detectat ardere. Ultima lună publicată: mai 2026. Pagina produsului · Metodologie
Surse și limite
Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Perimetre: Copernicus EFFIS și GWIS (și MTBS, NIFC sau NBAC în America de Nord). Puncte fierbinți: NASA FIRMS (VIIRS). Vreme: ERA5 Copernicus prin Open-Meteo. Cum se calculează