# Incendii în Portugalia în 2026

87 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2026, cu 64.339 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

> An în curs: cifrele se schimbă zilnic până la închiderea anului și nu se compară cu anii încheiați.

## Anul în câteva fraze

- Până la 4 noiembrie, Copernicus EFFIS numără 73.463 hectare arse în Portugalia în 2026: 70 % din media acelorași săptămâni dintre 2006 și 2025 (105.092 ha). (Copernicus EFFIS)
- Cea mai grea săptămână de până acum a fost 23 iulie–29 iulie: au ars 15.743 hectare în șapte zile, 21 % din cât a ars anul acesta potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Vouzela, început pe 2 iulie 2026, care a ars 13.375 hectare: 21 % din suprafața celor 87 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 2 iulie 2026: indice FWI de 62 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Alfândega da Fé, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 0 | 0 |
| martie | 17 | 3.170 |
| aprilie | 7 | 1.656 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 6 | 2.429 |
| iulie | 18 | 37.359 |
| august | 24 | 14.105 |
| septembrie | 15 | 5.620 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

| Săptămâna | 2026 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 216 | 216 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 216 | 0 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 216 | 0 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 216 | 0 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 216 | 0 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 216 | 0 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 216 | 0 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 423 | 207 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 573 | 150 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 573 | 0 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 1.935 | 1.362 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 3.785 | 1.850 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 7.239 | 3.454 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 9.399 | 2.160 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 9.505 | 106 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 9.630 | 125 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 9.731 | 101 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 9.731 | 0 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 9.731 | 0 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 9.731 | 0 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 9.767 | 36 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 9.930 | 163 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 10.804 | 874 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 10.861 | 57 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 12.225 | 1.364 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 13.325 | 1.100 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 28.862 | 15.537 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 28.862 | 0 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 30.246 | 1.384 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 45.989 | 15.743 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 50.752 | 4.763 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 52.363 | 1.611 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 64.699 | 12.336 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 65.401 | 702 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 65.401 | 0 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 65.506 | 105 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 69.116 | 3.610 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 70.609 | 1.493 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 71.525 | 916 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 71.525 | 0 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 71.525 | 0 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 71.569 | 44 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 71.647 | 78 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 73.463 | 1.816 | 105.092 | 5.350–563.023 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Vouzela, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/vouzela-2026-07.md) · 13.375 ha
- [Incendiul de la Valpaços, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/valpacos-2026-07.md) · 13.065 ha
- [Incendiul de la Guarda, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/guarda-2026-07.md) · 5.226 ha
- [Incendiul de la Torre de Moncorvo, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/torre-de-moncorvo-2026-08.md) · 3.403 ha
- [Incendiul de la Vinhais, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/vinhais-2026-08.md) · 2.042 ha
- [Incendiul de la Ardãos e Bobadela, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/ardaos-e-bobadela-2026-08.md) · 1.971 ha
- [Incendiul de la Arouca, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/arouca-2026-08.md) · 1.489 ha
- [Incendiul de la Portel, 15 septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/portel-2026-09.md) · 1.262 ha
- [Incendiul de la Alijó, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/alijo-2026-07.md) · 1.144 ha
- [Incendiul de la Chaves, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/chaves-2026-07.md) · 1.118 ha
- [Incendiul de la Proença-a-Nova, 14 septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/proenca-a-nova-2026-09.md) · 1.031 ha
- [Incendiul de la Loulé, iunie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/loule-2026-06.md) · 988 ha
- [Incendiul de la Alfândega da Fé, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/alfandega-da-fe-2026-07.md) · 735 ha
- [Incendiul de la Moura, iunie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/moura-2026-06.md) · 661 ha
- [Incendiul de la Sarraquinhos, aprilie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/sarraquinhos-2026-04.md) · 566 ha
- [Incendiul de la Vila Nova de Poiares, septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/vila-nova-de-poiares-2026-09.md) · 562 ha
- [Incendiul de la Fornos de Algodres, 8 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/fornos-de-algodres-2026-08-2.md) · 550 ha
- [Incendiul de la Sabugal, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/sabugal-2026-07.md) · 498 ha
- [Incendiul de la Odemira, septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/odemira-2026-09.md) · 496 ha
- [Incendiul de la Carrazeda de Ansiães, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/carrazeda-de-ansiaes-2026-08.md) · 492 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2026”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2026 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2026
