Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia ·

Incendiul de la Lamego, august 2026 Bigorne, Magueija e Pretarouca, Penude, Paus

Stins · ultima măsurătoare pe 17 aug. 2026

Focul a început pe 17 august 2026 în comuna Bigorne, Magueija e Pretarouca, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 176 hectare, repartizat între 3 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 17 august 2026 la ora 15:39 și declarat stins pe 19 august 2026.

Al 51-lea din Portugalia în 2026, din 87.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar nu încă focarele: NASA publică arhiva anuală doar după închiderea anului. Când va fi disponibilă, pagina o preia singură.

Suprafață arsă
176ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
17 aug. 2026 – 17 aug. 2026
Freguesii afectate
3
freguesii
A început pe
17 aug.
2026
Pericol la început
43
Foarte ridicat · indice FWI
Natura 2000
85%
din perimetru este arie protejată

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

34°maximă
38km/h · rafală maximă
18%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 40 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 19,1 mm pe 23 aug..

Zona mai arsese

90 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 105 ha în 2016, 19 ha în 2017, 21 ha în 2019, 2 ha în 2021, 6 ha în 2022, 80 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 158 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Bigorne, Magueija e Pretarouca 575 loc. · la 0,8 km de centru a început aici
    139 ha
    6,9 %
  2. Penude 1.406 loc. · la 2,6 km de centru
    37 ha
    2,8 %
  3. Paus 421 loc. · la 1,7 km de centru
    1 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale82 %
  • Terenuri agricole18 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 85 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 17 august 2026 și a ars 214 ha (satelitul a măsurat 176 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 aug. 34,5 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
18 aug. după 35,8 °C 18 % 39 km/h 0,9 mm Foarte ridicat 40
19 aug. după 26,8 °C 44 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 31
20 aug. după 21,4 °C 59 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 21
21 aug. după 23,2 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 22
22 aug. după 25,2 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 28
23 aug. după 23,5 °C 39 % 66 km/h 19,1 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 43,3 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 40 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 43,3
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 40
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Arouca, august 2016
30.331 ha 9 zile FWI 44,6 Umiditate min. 18 % la 42 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,8 mm pe 24 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
1.034 ha
suprafață mediană
53 %
au trecut de 1.000 ha
3,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 15)

A rămas sub gemenii săi: 176 ha față de o mediană de 1.034 ha. A durat 1 zi, față de 2 zile.

La 7 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

19,1 mmprima ploaie
23 aug.la 6 zile după final
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 17 aug., iar pe 23 aug. au căzut 19,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 15, cu o mediană de 3,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 aug. 2026
După · 24 aug. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 20 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 82 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 29: de 1,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,582 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1092 µg/m³
Grosime optică0,76
15 aug.17 aug.19 aug.21 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lamego?
Copernicus îl datează între 17 august 2026 și 17 august 2026: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 17 august 2026 la ora 15:39 și declarat stins pe 19 august 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 176 hectare (1,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 3 de freguesii: Bigorne, Magueija e Pretarouca (139 ha, 6,9 %); Penude (37 ha, 2,8 %); Paus (1 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Bigorne, Magueija e Pretarouca și s-a oprit la 0,8 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,5 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 43, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 1.034 ha; 53 % au trecut de 1.000 ha. La 7 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 214 ha oficiale față de 176 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.