Natuurbranden in Portugal in 2019
51 branden van meer dan 100 hectare in Portugal in 2019, met 25.950 hectare verbrand volgens hun perimeters. Hier staat het hele jaar: wat de officiële reeks zegt, wanneer en waar het brandde en hoe het weer was.
Alleen branden van 100 ha of meer krijgen een eigen pagina: kleinere staan niet in de lijsten en tellen niet mee in de totalen van de pagina’s, maar wel in de officiële jaarreeks.
Deze cijfers bevatten niet 11 afbrandingen die waarschijnlijk geen natuurbranden waren (landbouw, weide, riet of gecontroleerd); één pagina met foutieve gegevens, in controle. Ze staan gemarkeerd in de lijsten.
Het jaar in een paar zinnen
-
Volgens ICNF (statistiekbureau INE van Portugal) brandde er in 2019 42.174 hectare in Portugal: 31% van het gemiddelde van de andere jaren van 2011 tot 2025 (134.010 ha).
ICNF (statistiekbureau INE van Portugal) · Bekijk het cijfer
-
De zwaarste week was van 16 juli tot 22 juli: 11.631 hectare verbrand in zeven dagen, 35% van het jaar volgens Copernicus EFFIS.
Copernicus EFFIS · Bekijk het cijfer
-
De grootste brand was die bij Vila de Rei, begonnen op 20 juli 2019, met 9.924 hectare verbrand: 38% van het oppervlak van de 51 branden van dit jaar met een eigen pagina.
WorldFires · Bekijk het cijfer · Open de brandpagina
-
De gevaarlijkste dag bij een brand dit jaar was 20 juli 2019: een Fire Weather Index van 43 (zeer hoog op de EFFIS-schaal) bij de brand van Aljezur, berekend door WorldFires met ERA5.
WorldFires · ERA5 · Bekijk het cijfer · Open de brandpagina
Kaart van het jaar
Copernicus EFFISMaand per maand
Hectare binnen de perimeters per maand waarin de brand begon. Tik op een maand om die op de kaart te zien.
Week na week, vergeleken met andere jaren
Copernicus EFFISCumulatief oppervlak in 2019 tegen het minimum en maximum van elke week in de reeks sinds 2006 en het gemiddelde. De staven onderaan tonen wat er elke week verbrandde. Tik op de grafiek om een week te zien. Het gemiddelde en de band zijn de klimatologie van Copernicus EFFIS over 2006–2025, inclusief 2019 zelf.
Elk jaar sinds 2011
ICNF (statistiekbureau INE van Portugal)Verbrande hectare per jaar in de officiële reeks. Tik op een jaar om het jaarboek te openen.
Citeer deze gegevens
Kopieer de zinnen met bron en link. De gegevens van WorldFires vallen onder CC BY 4.0: vermeld WorldFires en de oorspronkelijke bron.
- Volgens ICNF (statistiekbureau INE van Portugal) brandde er in 2019 42.174 hectare in Portugal: 31% van het gemiddelde van de andere jaren van 2011 tot 2025 (134.010 ha). - De zwaarste week was van 16 juli tot 22 juli: 11.631 hectare verbrand in zeven dagen, 35% van het jaar volgens Copernicus EFFIS. - De grootste brand was die bij Vila de Rei, begonnen op 20 juli 2019, met 9.924 hectare verbrand: 38% van het oppervlak van de 51 branden van dit jaar met een eigen pagina. - De gevaarlijkste dag bij een brand dit jaar was 20 juli 2019: een Fire Weather Index van 43 (zeer hoog op de EFFIS-schaal) bij de brand van Aljezur, berekend door WorldFires met ERA5. WorldFires, ‘Natuurbranden in Portugal in 2019’, https://worldfires.org/nl/land/portugal/2019 (geraadpleegd op 6 november 2026). Bronnen: ICNF (statistiekbureau INE van Portugal), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5.
De branden van 2019, de grootste eerst · 63
- 9.924 haVila de Rei Cardigosjuli 2019 · 3 dagen
- 1.898 haÁgueda São João de Loure e Frossos2 september 2019 · 9 dagen
- 808 haBaião Teixeira e Teixeiróseptember 2019 · 2 dagen
- 775 haNisa Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simãoaugustus 2019 · 1 dag
- 762 haSertã Cumeada e Marmeleiroseptember 2019 · 2 dagen
- 712 haSernancelhe Antas e Ourozinhojuli 2019 · 1 dag
- 685 haAlijó Fiolhosojuli 2019 · 2 dagen
- 675 haValença Formariz e Ferreiraseptember 2019 · 4 dagen
- 571 haSabugal Vila do Touro29 augustus 2019 · 1 dag
- 552 haAlmalaguêsseptember 2019 · 1 dag
- 505 haOuriquejuni 2019 · 1 dag
- 492 haMarco de Canaveses Sande e São Lourenço do Douroseptember 2019 · 1 dag
- 426 haCastro Daire Moledo8 september 2019 · 1 dag
- 398 haCastro Daire8 september 2019 · 1 dag
- 384 haTomar Martinchelaugustus 2019 · 1 dag
- 359 haSabugal Bendada5 augustus 2019 · 1 dag
- 344 haMértola São Marcos da Ataboeirajuni 2019 · 1 dag
- 340 haOliveira de Azeméis Pinheiro da Bemposta, Travanca e Palmazmaart 2019 · 2 dagen
- 321 haCambeses do Rio, Donões e Mourilhemaart 2019 · 3 dagen
- 306 haAlandroal Alandroal (Nossa Senhora da Conceição), São Brás dos Matos (Mina do Bugalho) e Juromenha (Nossa Senhora do Loreto)juni 2019 · 1 dag
- 273 haFundão Pero Viseujuli 2019 · 1 dag
- 242 haVimioso Carçãoaugustus 2019 · 1 dag
- 214 haVila Nova de Foz Côajuli 2019 · 1 dag
- 211 haÁgueda Valongo do Vouga6 september 2019 · 2 dagen
- 209 haCumeada e Marmeleirojuli 2019 · 1 dag
- 203 haSezelhe e Covelãesjanuari 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 1 dag
- 199 haTabuaço União das Freguesias de Távora e Pereirojuli 2019 · 1 dag
- 194 haSoalhãesseptember 2019 · 1 dag
- 189 haCastrelos e Carrazedomaart 2019 · 1 dag
- 173 haValongo União das Freguesias de Campo e Sobradoseptember 2019 · 6 dagen
- 172 haOdemira São Luísseptember 2019 · 2 dagen
- 172 haUnião das Freguesias de São Miguel de Souto e Mosteirôseptember 2019 · 2 dagen
- 172 haJardim da Serradecember 2019 · foutieve gegevens · telt niet · 4 dagen
- 169 haVenda Nova e Pondrasmaart 2019 · 3 dagen
- 168 haPinheirodecember 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 4 dagen
- 165 haCabrildecember 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 2 dagen
- 157 haUnião das freguesias de Moura Morta e Vinhósoktober 2019 · 1 dag
- 154 haBoivãomaart 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 1 dag
- 152 haCinfães São Cristóvão de Nogueiraseptember 2019 · 1 dag
- 145 haTomar Sabacheiraseptember 2019 · 1 dag
- 141 haPeso da Régua União das Freguesias de Poiares e Canelasseptember 2019 · 3 dagen
- 140 haCastro Laboreiro e Lamas de Mourojanuari 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 2 dagen
- 137 haManteigas (Santa Maria)januari 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 1 dag
- 130 haCastelo Branco União das Freguesias de Ninho do Açor e Sobral do Campojuli 2019 · 1 dag
- 128 haTorre de Moncorvo Carviçaisseptember 2019 · 1 dag
- 127 haMoimenta e Montouto26 maart 2019 · 3 dagen
- 125 haTourémfebruari 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 1 dag
- 124 haCastelo Brancodecember 2019 · 4 dagen
- 124 haMoimenta e Montouto22 maart 2019 · 4 dagen
- 123 haParada de Ester e Esterjanuari 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 2 dagen
- 119 haOvadas e Panchorajanuari 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 2 dagen
- 116 haAljezurjuli 2019 · 1 dag
- 115 haCabreirojanuari 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 5 dagen
- 112 haCabeceiras de Basto Abadimseptember 2019 · 1 dag
- 107 haAlmeida União das Freguesias de Junça e Navesjuli 2019 · 1 dag
- 107 haVinhais Paçómaart 2019 · 1 dag
- 105 haVárzea dos Cavaleirosjuli 2019 · 1 dag
- 105 haPenalva do Castelo São João da Frestajuli 2019 · 1 dag
- 105 haSobral de Monte Agraco Santo Quintinoseptember 2019 · 2 dagen
- 104 haLousajuni 2019 · 1 dag
- 104 haFriõesoktober 2019 · 1 dag
- 103 haMontalegre Gralhasmaart 2019 · 1 dag
- 100 haAbadimjanuari 2019 · waarschijnlijk afbranding · telt niet · 1 dag
Verbrand oppervlak in 2019 (Copernicus Land, Sentinel-3)
Volgens Copernicus Land brandde er in 2019 52.064 ha: plaats 5 van 7 volledige jaren (1 = het meest verbrand). Het gemiddelde van die jaren is 129.240 ha.
Het oppervlak dat de satelliet Sentinel-3 elke maand verbrand ziet, los van de brandpagina’s. Elk jaar komt uit dezelfde bron met dezelfde methode, dus de jaren zijn onderling vergelijkbaar. Alles wat brandt telt mee, ook landbouw- en weidebranden; daarom komt het niet overeen met de brandpagina’s of de officiële statistiek.
Waar het in 2019 het meest brandde
- Mação 9.262 ha
- Vila de Rei 3.582 ha
- Arronches 3.444 ha
- Montalegre 2.117 ha
- Odemira 2.063 ha
- Águeda 2.022 ha
- Beja 1.806 ha
- Sabugal 1.428 ha
- Albergaria-a-Velha 1.156 ha
- Baião 1.024 ha
Bron: Copernicus Land Monitoring Service, ‘Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4’, maandproduct van Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Gemaakt met informatie van de Copernicus-landmonitoringsdienst van de Europese Unie; worldfires.org telt per land en regio het werkelijke oppervlak op van de cellen van 300 m waarin een brand is gedetecteerd. Laatst gepubliceerde maand: mei 2026. Productpagina · Methodologie
Bronnen en beperkingen
De oppervlakken op de brandpagina’s zijn met satellieten gemeten perimeters en kunnen afwijken van de officiële statistiek. De jaar- en weekreeks is de schatting van Copernicus EFFIS. De FWI is een eigen berekening met ERA5 op de plek van elke brand: geen officiële gevaarwaarschuwing.
Officiële informatie voor Portugal wordt gepubliceerd door: ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas · ANEPC · Proteção Civil · Fogos.pt (ocorrências em tempo real)
Perimeters: Copernicus EFFIS en GWIS (en MTBS, NIFC of NBAC in Noord-Amerika). Hotspots: NASA FIRMS (VIIRS). Weer: Copernicus ERA5 via Open-Meteo. Zo wordt het berekend