Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia ·

Incendiul de la Montalegre, martie 2019 Gralhas, Meixedo e Padornelos

Stins · ultima detecție 27 mar. 2019, 12:57 UTC

Focul a început pe 27 martie 2019 în comuna Gralhas, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 103 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 64-lea ca mărime din Montalegre din 2016 (din 65 cu pagină). Al 51-lea din Portugalia în 2019, din 51.

Puterea măsurată de satelit este mică (6,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
103ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
27 mar. 2019 – 27 mar. 2019
Freguesii afectate
2
freguesii
A început pe
27 mar.
2019
Focare termice
9
într-un singur focar: 6 MW
Pericol la început
10
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
19MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 27 mar.27 mar.

Cum a evoluat, zi de zi

27 mar. 2019 · 19 MW · 9

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

16°maximă
36km/h · rafală maximă
18%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 19 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,1 mm pe 1 apr..

Zona mai arsese

16 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 16 ha în 2016.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Gralhas 186 loc. · la 2,2 km de centru a început aici
    100 ha a ajuns pe 27 mar.
    4,6 %
  2. Meixedo e Padornelos 265 loc. · la 0,5 km de centru
    4 ha a ajuns pe 27 mar.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale86 %
  • Foioase14 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone

Potrivit ICNF, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 72 ha (satelitul a măsurat 103 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

ICNF înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 58 ha 2 13 ha
26 mar.28 mar.
neglijență reaprindere
  1. 1 Montalegre Padornelos 26 martie 2019 · 17:15 58 ha · stins la 26 martie 2019 · cauză: neglijență
  2. 2 Montalegre Gralhas 27 martie 2019 · 09:25 13 ha · stins la 27 martie 2019 · cauză: reaprindere

Total potrivit ICNF: 72 ha, adică 69 % din cele 103 ha ale perimetrului satelitar.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 mar. 15,8 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Scăzut 10
28 mar. după 15,4 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 11
29 mar. după 14,6 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 9
30 mar. după 13,5 °C 36 % 20 km/h 0,2 mm Scăzut 8
31 mar. după 14,0 °C 34 % 25 km/h 0,2 mm Scăzut 9
1 apr. după 13,4 °C 50 % 23 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 1

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 10,2 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 19 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 10,2
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 19
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Castrillo de Cabrera, aprilie 2017
124 ha 1 zi FWI 11,1 Umiditate min. 18 % la 112 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
190 ha
suprafață mediană
9 %
au trecut de 1.000 ha
3,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 23)

A rămas sub gemenii săi: 103 ha față de o mediană de 190 ha. A durat 1 zi, față de 2 zile.

La 8 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,1 mmprima ploaie
1 apr.la 5 zile după final
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 27 mar., iar pe 1 apr. au căzut 3,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 23, cu o mediană de 3,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 20 mar. 2019
După · 3 apr. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 30 martie 2019 aerul de lângă foc a ajuns la 17 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,517 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1024 µg/m³
25 mar.27 mar.29 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 9Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Montalegre?
Copernicus îl datează între 27 martie 2019 și 27 martie 2019: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 103 hectare (1,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 2 de freguesii: Gralhas (100 ha, 4,6 %); Meixedo e Padornelos (4 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 0,5 km de centrul zonei Meixedo e Padornelos, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 15,8 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 10, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 190 ha; 9 % au trecut de 1.000 ha. La 8 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 9 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 72 ha oficiale față de 103 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.