Incendii în Águeda
Águeda, Portugalia: 11 incendii cu pagină au intrat în 8 din cele 10 freguesii ale sale din 2016, cu 24.701 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Pessegueiro do Vouga în septembrie 2024, cu 8.108 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 5).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 24.701ha
- Din 2016
- Din județ
- 82%
- 300 km²
- incendii
- 11
- Din 2016
- comune cu foc
- 8
- din 10
- Cel mai mare incendiu
- 8.108ha
- Pessegueiro do Vouga · septembrie 2024
- Locuitori
- 39.902
- 619,0 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 29 Foarte scăzut 21° · 68 % · 19 km/h
- vin. 30 Foarte scăzut 21° · 61 % · 19 km/h
- sâm. 31 Scăzut 20° · 69 % · 22 km/h
- dum. 1 Scăzut 23° · 39 % · 20 km/h
- lun. 2 Moderat 21° · 41 % · 26 km/h
- mar. 3 Moderat 20° · 28 % · 52 km/h
- mie. 4 Moderat 16° · 44 % · 55 km/h
- joi 5 Scăzut 17° · 54 % · 26 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- União das Freguesias de Belazaima do Chão, Castanheira do Vouga e Agadão 639 loc. 6.503 ha · 74 %
- Préstimo e Macieira de Alcoba 703 loc. 6.426 ha · 1,5×
- Valongo do Vouga 4.637 loc. 4.784 ha · 1,1×
- Macinhata do Vouga 3.210 loc. 4.409 ha · 1,4×
- União das Freguesias de Águeda e Borralha 11.346 loc. 2.228 ha · 62 %
- Trofa, Segadães e Lamas do Vouga 4.482 loc. 233 ha · 14 %
- Aguada de Cima 3.894 loc. 65 ha · 2,3 %
- Fermentelos 3.028 loc. 53 ha · 6,1 %
Ce arde în județ
- Tufărișuri și tranziție34 %
- Pădure mixtă16 %
- Conifere15 %
- Foioase15 %
- Terenuri agricole13 %
- Alte terenuri naturale4,3 %
- Suprafețe artificiale2,3 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 5×Préstimo e Macieira de Alcoba6.426 ha
- 5×Valongo do Vouga4.784 ha
- 4×Macinhata do Vouga4.409 ha
- 4×União das Freguesias de Águeda e Borralha2.228 ha
- 3×União das Freguesias de Belazaima do Chão, Castanheira do Vouga e Agadão6.503 ha
- 2×Aguada de Cima65 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 8.108 haPessegueiro do Vougaseptembrie 2024 · 7 zile din 23.318 ha în total
- 7.874 haÁgueda Préstimo e Macieira de Alcobaaugust 2016 · 6 zile
- 6.263 haVouzela Cambra e Carvalhal de Vermilhasiulie 2026 · 7 zile din 13.375 ha în total
- 1.381 haPessegueiro do Vougaaugust 2016 · 5 zile din 1.920 ha în total
- 253 haÁgueda União das Freguesias de Belazaima do Chão, Castanheira do Vouga e Agadãoaprilie 2017 · 1 zi
- 222 haOliveira de Frades Arcozelo das Maiasseptembrie 2020 · 6 zile din 2.149 ha în total
- 211 haÁgueda Valongo do Vouga6 septembrie 2019 · 2 zile
- 209 haÁgueda São João de Loure e Frossos2 septembrie 2019 · 9 zile din 1.898 ha în total
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 6.263 | Vouzela 6.263 ha |
| 2024 | 1 | 8.108 | Pessegueiro do Vouga 8.108 ha |
| 2022 | 1 | 102 | Sever do Vouga 102 ha |
| 2020 | 1 | 222 | Oliveira de Frades 222 ha |
| 2019 | 2 | 420 | Águeda 211 ha |
| 2017 | 3 | 332 | Águeda 253 ha |
| 2016 | 2 | 9.255 | Águeda 7.874 ha |
Toate incendiile din Águeda · 11
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 6.263 haVouzela Cambra e Carvalhal de Vermilhasiulie 2026 · 7 zile din 13.375 ha în total
- 8.108 haPessegueiro do Vougaseptembrie 2024 · 7 zile din 23.318 ha în total
- 102 haSever do Vouga Talhadasiulie 2022 · 2 zile din 211 ha în total
- 222 haOliveira de Frades Arcozelo das Maiasseptembrie 2020 · 6 zile din 2.149 ha în total
- 211 haÁgueda Valongo do Vouga6 septembrie 2019 · 2 zile
- 209 haÁgueda São João de Loure e Frossos2 septembrie 2019 · 9 zile din 1.898 ha în total
- 53 haQuiaiosoctombrie 2017 · 17 zile din 24.183 ha în total
- 26 haVouzela Alcofraoctombrie 2017 · 4 zile din 19.317 ha în total
- 253 haÁgueda União das Freguesias de Belazaima do Chão, Castanheira do Vouga e Agadãoaprilie 2017 · 1 zi
- 1.381 haPessegueiro do Vougaaugust 2016 · 5 zile din 1.920 ha în total
- 7.874 haÁgueda Préstimo e Macieira de Alcobaaugust 2016 · 6 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.