Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia ·

Incendiul de la Mértola, iunie 2019 São Marcos da Ataboeira, Alcaria Ruiva

Stins · ultima detecție 17 iun. 2019, 13:59 UTC

Focul a început pe 17 iunie 2019 în comuna São Marcos da Ataboeira, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 344 hectare, repartizat între 2 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 17 iunie 2019 la ora 12:15 și declarat stins pe 17 iunie 2019.

Al 17-lea din Portugalia în 2019, din 51.

Suprafață arsă
344ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
17 iun. 2019 – 17 iun. 2019
Freguesii afectate
2
freguesii
A început pe
17 iun.
2019
Focare termice
11
într-un singur focar: 61 MW
Pericol la început
40
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
385MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 iun.17 iun.

Cum a evoluat, zi de zi

17 iun. 2019 · 385 MW · 11

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
33km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 53 de zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. São Marcos da Ataboeira 260 loc. · la 5,7 km de centru a început aici
    289 ha a ajuns pe 17 iun.
    2,8 %
  2. Alcaria Ruiva 632 loc. · la 8,1 km de centru
    56 ha a ajuns pe 17 iun.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole88 %
  • Conifere12 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 17 iunie 2019 și a ars 343 ha (satelitul a măsurat 344 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 iun. 28,9 °C 21 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
18 iun. după 24,9 °C 53 % 46 km/h 0,1 mm Ridicat 32
19 iun. după 25,0 °C 47 % 36 km/h 0,2 mm Ridicat 29
20 iun. după 25,4 °C 39 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 30
21 iun. după 27,5 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 35
22 iun. după 30,1 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
23 iun. după 28,7 °C 41 % 38 km/h 0,3 mm Ridicat 36
24 iun. după 27,0 °C 43 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 28
25 iun. după 31,4 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 37
26 iun. după 27,8 °C 44 % 36 km/h 0,4 mm Ridicat 32
27 iun. după 27,5 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 36

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 39,8 și o umiditate minimă de 21 %; înainte: 53 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 39,8
Umiditate minimă 21 %
Zile fără ploaie 53
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Cumbres Mayores, iulie 2020
325 ha 1 zi FWI 40,3 Umiditate min. 21 % la 112 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
258 ha
suprafață mediană
23 %
au trecut de 1.000 ha
2,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 4 din 26)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (344 ha față de o mediană de 258 ha) și a durat 1 zi, față de 1 zi.

La 22 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
33km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 17 iun. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 4 din 26, cu o mediană de 2,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 iun. 2019
După · 24 iun. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 iunie 2019 aerul de lângă foc a ajuns la 8 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,58 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1020 µg/m³
15 iun.17 iun.19 iun.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 11Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mértola?
Copernicus îl datează între 17 iunie 2019 și 17 iunie 2019: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 17 iunie 2019 la ora 12:15 și declarat stins pe 17 iunie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 344 hectare (3,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 2 de freguesii: São Marcos da Ataboeira (289 ha, 2,8 %); Alcaria Ruiva (56 ha, 0,3 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din São Marcos da Ataboeira și s-a oprit la 5,7 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 28,9 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 33 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 258 ha; 23 % au trecut de 1.000 ha. La 22 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 11 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 343 ha oficiale față de 344 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.