Incendii în Baião
Baião, Portugalia: 23 de incendii cu pagină au intrat în 12 din cele 14 freguesii ale sale din 2016, cu 10.691 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte în septembrie 2024, cu 3.137 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 14).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ o ardere care probabil nu a fost incendiu de vegetație (agricolă, de pășune, de stuf sau prescrisă). Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 10.691ha
- Din 2016
- Din județ
- 64%
- 167 km²
- incendii
- 23
- Din 2016
- freguesii cu foc
- 12
- din 14
- Cel mai mare incendiu
- 3.137ha
- União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte · septembrie 2024
- Locuitori
- 16.501
- 647,9 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 5 Moderat 15° · 37 % · 20 km/h
- vin. 6 Moderat 12° · 57 % · 23 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 18° · 72 % · 21 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 18° · 60 % · 44 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 17° · 76 % · 70 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 16° · 95 % · 55 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 16° · 90 % · 49 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 14° · 95 % · 53 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Freguesiile care au ars cel mai mult
- Teixeira e Teixeiró 723 loc. 2.284 ha · 87 %
- União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte 3.686 loc. 1.953 ha · 61 %
- Ancede e Ribadouro 2.335 loc. 1.251 ha · 85 %
- Loivos Do Monte 990 ha · 1,1×
- Gove 1.742 loc. 862 ha · 77 %
- Gestaçô 1.013 loc. 794 ha · 55 %
- Viariz 396 loc. 786 ha · 1,3×
- Baião (Santa Leocádia) e Mesquinhata 731 loc. 569 ha · 66 %
- Grilo 472 loc. 542 ha · 92 %
- Valadares 377 ha · 38 %
- Santa Cruz do Douro e São Tomé de Covelas 1.654 loc. 254 ha · 16 %
- Santa Marinha do Zêzere 2.469 loc. 30 ha · 2,8 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale50 %
- Tufărișuri și tranziție28 %
- Terenuri agricole12 %
- Pădure mixtă6,2 %
- Foioase3,5 %
Freguesii care ard iar și iar
Freguesii cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 9×Teixeira e Teixeiró2.284 ha
- 6×União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte1.953 ha
- 6×Baião (Santa Leocádia) e Mesquinhata569 ha
- 5×Gove862 ha
- 5×Grilo542 ha
- 4×Ancede e Ribadouro1.251 ha
- 4×Gestaçô794 ha
- 3×Loivos Do Monte990 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 3.137 haUnião das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monteseptembrie 2024 · 3 zile
- 2.081 haAncede e Ribadouroseptembrie 2024 · 3 zile
- 853 haBaião Teixeira e Teixeiró11 iulie 2022 · 8 zile
- 757 haBaião Teixeira e Teixeiróseptembrie 2019 · 2 zile
- 625 haBaião União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monteseptembrie 2016 · 2 zile
- 382 haPeso da Régua Teixeira e Teixeiróseptembrie 2024 · 3 zile
- 351 haBaião Teixeira e Teixeiróaugust 2023 · 1 zi
- 325 haBaião Ancede e Ribadouro15 iulie 2022 · 3 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 4 | Mesão Frio (Santo André) 4 ha |
| 2025 | 1 | 102 | Baião 102 ha |
| 2024 | 4 | 5.778 | União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte 3.137 ha |
| 2023 | 1 | 351 | Baião 351 ha |
| 2022 | 4 | 1.322 | Baião 853 ha |
| 2020 | 2 | 221 | Baião 168 ha |
| 2019 | 2 | 785 | Baião 757 ha |
| 2018 | 1 | 283 | Grilo 283 ha |
| 2017 | 1 | 84 | União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte 84 ha |
| 2016 | 6 | 1.761 | Baião 625 ha |
Toate incendiile din Baião · 24
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 4 haMesão Frio (Santo André)august 2026 · 1 zi
- 102 haBaião Gestaçôiulie 2025 · 5 zile
- 3.137 haUnião das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monteseptembrie 2024 · 3 zile
- 382 haPeso da Régua Teixeira e Teixeiróseptembrie 2024 · 3 zile
- 2.081 haAncede e Ribadouroseptembrie 2024 · 3 zile
- 179 haSoalhãesseptembrie 2024 · 3 zile
- 351 haBaião Teixeira e Teixeiróaugust 2023 · 1 zi
- 3 haMesao Frio Vila Marimaugust 2022 · 4 zile
- 325 haBaião Ancede e Ribadouro15 iulie 2022 · 3 zile
- 853 haBaião Teixeira e Teixeiró11 iulie 2022 · 8 zile
- 141 haBaião Baião (Santa Leocádia) e Mesquinhata9 iulie 2022 · 2 zile
- 114 haTeixeira e Teixeirómartie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 168 haBaião Teixeira e Teixeiróaugust 2020 · 2 zile
- 53 haGouveia (São Simão)iulie 2020 · 2 zile
- 757 haBaião Teixeira e Teixeiróseptembrie 2019 · 2 zile
- 29 haSoalhãesseptembrie 2019 · 1 zi
- 283 haGrilooctombrie 2018 · 1 zi
- 84 haUnião das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monteseptembrie 2017 · 1 zi
- 625 haBaião União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monteseptembrie 2016 · 2 zile
- 304 haBaião Teixeira e Teixeiró21 august 2016 · 2 zile
- 234 haBaião Gove11 august 2016 · 2 zile
- 153 haBaião Gestaçô10 august 2016 · 2 zile
- 227 haBaião Várzea, Aliviada e Folhada8 august 2016 · 2 zile
- 218 haSoalhães7 august 2016 · 5 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele freguesiei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.