Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Ovadas e Panchora, siječanj 2019 Ovadas e Panchora

Ugašen · zadnja detekcija 9. sij 2019. 02:18 UTC

Požar je počeo 8. siječnja 2019. na području općine Ovadas e Panchora, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 119 hektara, raspoređen na jednu freguesiju.

Ovaj zapis vrlo vjerojatno odgovara paljenju pašnjaka ili kontroliranom zimskom paljenju na sjeveru Portugala, a ne šumskom požaru. Na tim se planinama pali grmlje radi obnove ispaše, a taj se požar ne nalazi u ICNF-ovu registru ruralnih požara. To je naša pretpostavka na temelju doba godine i nedostatka službenog zapisa; nije potvrđena. Zato ne ulazi u ljestvice požara.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (16,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
119ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
8. sij 2019. – 9. sij 2019.
Pogođene freguesije
1
freguesija
Počeo
8. sij
2019
Toplinska žarišta
13
u jednom žarištu: 16 MW
Opasnost na početku
4
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
49MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. sij9. sij
9. sij 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. sij 2019. · 97 MW · 12 9. sij 2019. · 2 MW · 1
8. sij 9. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

8°najviša
36km/h · najjači udar
47%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 11 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,1 mm 16. sij.

Ovo je područje već gorjelo

1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1 ha 2017..

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Ovadas e Panchora 283 stan. · 1,2 km od središta ovdje je počeo
    119 ha stigao 8. sij
    5,0 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja76 %
  • Poljoprivredna područja24 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. sij 7,4 °C 47 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
9. sij 8,3 °C 61 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
10. sij poslije 5,9 °C 53 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
11. sij poslije 4,5 °C 51 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
12. sij poslije 5,8 °C 58 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
13. sij poslije 6,9 °C 58 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
14. sij poslije 8,6 °C 58 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
15. sij poslije 6,7 °C 68 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
16. sij poslije 4,6 °C 87 % 18 km/h 2,1 mm Vrlo niska 1

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 3,5 i najnižom vlagom od 47 %; prije toga: 11 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 15.

FWI na početku 3,5
Najniža vlaga 47 %
Dani bez kiše 11
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Melgaço, veljača 2023
135 ha 1 dan FWI 2,9 Najniža vlaga 48 % udaljen 112 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 12,5 mm, 21. velj.

Kako su završili

1 dan
medijan trajanja
144 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
5,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 13 od 15)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (119 ha prema medijanu od 144 ha) i trajao 2 dana (medijan: 1 dan).

Kod 2 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,1 mmprva kiša
16. sij7 dana nakon kraja
36km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 9. sij, a 16. sij palo je 2,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 13 od 15, s medijanom od 5,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. sij 2019.
Poslije · 16. sij 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. siječnja 2019. je zrak uz požar dosegnuo 14 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,514 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1020 µg/m³
6. sij8. sij10. sij12. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 13Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ovadas e Panchora?
Copernicus ga datira između 8. siječnja 2019. i 9. siječnja 2019.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 119 hektara (1,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao samo u Ovadas e Panchora (119 ha, 5,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Ovadas e Panchora i zaustavila se 1,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 8,3 °C, najniža vlaga od 47 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 4, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 15. Medijan trajanja bio je 1 dan, a medijan površine 144 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 2 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 13 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.