# Pożary: Portugalia, 2021

Portugalia, 2021: 30 pożarów większych niż 100 ha i 15 870 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.

## Rok w kilku zdaniach

- Portugalia: według ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) w 2021 roku spłonęło 28 433 ha — 21% średniej pozostałych lat 2011–2025 (134 991 ha). (ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii))
- Najgorszy był tydzień od 13 sierpnia do 19 sierpnia: w siedem dni spłonęło 8 664 ha, 34% roku według Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Największy pożar — Castro Marim: zaczął się 16 sierpnia 2021 i objął 7 414 ha, 47% powierzchni 30 pożarów roku z własną stroną. (WorldFires)
- Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 16 sierpnia 2021: wskaźnik FWI 74 (skrajnie ekstremalne w skali EFFIS) przy pożarze Castro Marim, obliczony przez WorldFires z ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Miesiąc po miesiącu

Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.

| Miesiąc | Pożary | Hektary |
|---|---:|---:|
| styczeń | 5 | 837 |
| luty | 0 | 0 |
| marzec | 9 | 1 674 |
| kwiecień | 2 | 225 |
| maj | 0 | 0 |
| czerwiec | 2 | 493 |
| lipiec | 4 | 3 019 |
| sierpień | 4 | 8 976 |
| wrzesień | 1 | 142 |
| październik | 1 | 198 |
| listopad | 2 | 306 |
| grudzień | 0 | 0 |

## Tydzień po tygodniu, na tle innych lat (Copernicus EFFIS)

Średnia i pasmo to klimatologia Copernicus EFFIS z lat 2006–2025, obejmująca także sam rok 2021.

| Tydzień | 2021 | W tygodniu | średnia | minimum i maksimum |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 sty–7 sty) | 71 | 71 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 sty–14 sty) | 879 | 808 | 174 | 0–1 550 |
| 3 (15 sty–21 sty) | 2 952 | 2 073 | 343 | 0–2 952 |
| 4 (22 sty–28 sty) | 2 952 | 0 | 606 | 0–3 962 |
| 5 (29 sty–4 lut) | 2 952 | 0 | 900 | 0–6 821 |
| 6 (5 lut–11 lut) | 2 952 | 0 | 1 059 | 0–7 354 |
| 7 (12 lut–18 lut) | 3 044 | 92 | 1 177 | 0–7 390 |
| 8 (19 lut–25 lut) | 3 089 | 45 | 1 456 | 0–7 475 |
| 9 (26 lut–4 mar) | 3 452 | 363 | 1 747 | 0–7 708 |
| 10 (5 mar–11 mar) | 4 233 | 781 | 1 951 | 0–7 708 |
| 11 (12 mar–18 mar) | 7 031 | 2 798 | 2 598 | 0–9 668 |
| 12 (19 mar–25 mar) | 9 400 | 2 369 | 3 232 | 0–13 758 |
| 13 (26 mar–1 kwi) | 10 577 | 1 177 | 4 145 | 0–20 039 |
| 14 (2 kwi–8 kwi) | 10 607 | 30 | 4 428 | 0–20 039 |
| 15 (9 kwi–15 kwi) | 10 659 | 52 | 4 525 | 0–20 039 |
| 16 (16 kwi–22 kwi) | 10 861 | 202 | 4 684 | 0–20 039 |
| 17 (23 kwi–29 kwi) | 10 861 | 0 | 4 762 | 0–20 039 |
| 18 (30 kwi–6 maj) | 10 861 | 0 | 4 842 | 0–20 039 |
| 19 (7 maj–13 maj) | 10 861 | 0 | 4 860 | 34–20 039 |
| 20 (14 maj–20 maj) | 10 861 | 0 | 4 916 | 34–20 350 |
| 21 (21 maj–27 maj) | 10 861 | 0 | 5 029 | 34–20 350 |
| 22 (28 maj–3 cze) | 10 861 | 0 | 5 094 | 34–20 350 |
| 23 (4 cze–10 cze) | 11 489 | 628 | 5 367 | 34–20 350 |
| 24 (11 cze–17 cze) | 11 489 | 0 | 7 000 | 34–36 694 |
| 25 (18 cze–24 cze) | 11 489 | 0 | 8 373 | 34–60 087 |
| 26 (25 cze–1 lip) | 11 489 | 0 | 8 728 | 34–60 243 |
| 27 (2 lip–8 lip) | 11 638 | 149 | 10 716 | 328–60 801 |
| 28 (9 lip–15 lip) | 11 723 | 85 | 12 077 | 391–61 272 |
| 29 (16 lip–22 lip) | 14 535 | 2 812 | 17 531 | 699–91 763 |
| 30 (23 lip–29 lip) | 14 742 | 207 | 23 320 | 831–139 456 |
| 31 (30 lip–5 sie) | 14 933 | 191 | 28 047 | 944–140 970 |
| 32 (6 sie–12 sie) | 14 993 | 60 | 49 698 | 2 223–194 581 |
| 33 (13 sie–19 sie) | 23 657 | 8 664 | 59 161 | 2 310–257 401 |
| 34 (20 sie–26 sie) | 24 149 | 492 | 65 935 | 2 431–261 524 |
| 35 (27 sie–2 wrz) | 24 223 | 74 | 70 960 | 2 786–265 139 |
| 36 (3 wrz–9 wrz) | 24 447 | 224 | 76 028 | 2 786–269 316 |
| 37 (10 wrz–16 wrz) | 24 447 | 0 | 80 009 | 4 215–271 764 |
| 38 (17 wrz–23 wrz) | 24 589 | 142 | 85 599 | 4 215–277 215 |
| 39 (24 wrz–30 wrz) | 24 589 | 0 | 86 125 | 4 391–277 456 |
| 40 (1 paź–7 paź) | 24 589 | 0 | 87 438 | 5 030–277 513 |
| 41 (8 paź–14 paź) | 24 787 | 198 | 94 174 | 5 350–356 681 |
| 42 (15 paź–21 paź) | 24 787 | 0 | 104 853 | 5 350–562 879 |
| 43 (22 paź–28 paź) | 25 011 | 224 | 104 926 | 5 350–562 988 |
| 44 (29 paź–4 lis) | 25 011 | 0 | 105 092 | 5 350–563 023 |
| 45 (5 lis–11 lis) | 25 162 | 151 | 105 194 | 5 350–563 023 |
| 46 (12 lis–18 lis) | 25 509 | 347 | 105 233 | 5 350–563 330 |
| 47 (19 lis–25 lis) | 25 778 | 269 | 105 290 | 5 350–563 462 |
| 48 (26 lis–2 gru) | 25 778 | 0 | 105 332 | 5 350–563 462 |
| 49 (3 gru–9 gru) | 25 778 | 0 | 105 360 | 5 350–563 530 |
| 50 (10 gru–16 gru) | 25 778 | 0 | 105 384 | 5 350–563 530 |
| 51 (17 gru–23 gru) | 25 855 | 77 | 105 403 | 5 350–563 530 |
| 52 (24 gru–30 gru) | 25 855 | 0 | 105 477 | 5 350–563 530 |

## Największe odnotowane pożary

- [Pożar: Castro Marim, sierpień 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/castro-marim-2021-08.md) · 7 414 ha
- [Pożar: Monchique, lipiec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/monchique-2021-07.md) · 2 121 ha
- [Pożar: Odemira, sierpień 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/odemira-2021-08.md) · 940 ha
- [Pożar: Sabugal, lipiec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/sabugal-2021-07.md) · 447 ha
- [Pożar: Freixo de Espada à Cinta, sierpień 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/freixo-de-espada-a-cinta-2021-08.md) · 431 ha
- [Pożar: Pinhel, czerwiec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/pinhel-2021-06.md) · 356 ha
- [Pożar: Seia, marzec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/seia-2021-03.md) · 330 ha
- [Pożar: Montalegre, 20 marca 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/montalegre-2021-03.md) · 286 ha
- [Pożar: Mogadouro, lipiec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/mogadouro-2021-07.md) · 244 ha
- [Pożar: Mondim de Basto, styczeń 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/mondim-de-basto-2021-01.md) · 227 ha
- [Pożar: Elvas, lipiec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/elvas-2021-07.md) · 207 ha
- [Pożar: Arouca, styczeń 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/arouca-2021-01.md) · 206 ha
- [Pożar: Arcos de Valdevez, listopad 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/arcos-de-valdevez-2021-11.md) · 205 ha
- [Pożar: Viana do Castelo, październik 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/viana-do-castelo-2021-10.md) · 198 ha
- [Pożar: Loulé, sierpień 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/loule-2021-08.md) · 191 ha
- [Pożar: Sarraquinhos, marzec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/sarraquinhos-2021-03.md) · 179 ha
- [Pożar: Montalegre, styczeń 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/montalegre-2021-01.md) · 176 ha
- [Pożar: Tarouca, marzec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/tarouca-2021-03.md) · 175 ha
- [Pożar: Montalegre, 24 marca 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/montalegre-2021-03-3.md) · 159 ha
- [Pożar: União das Freguesias de Anhões e Luzio, marzec 2021](https://worldfires.org/pl/pozar/uniao-das-freguesias-de-anhoes-e-luzio-2021-03.md) · 157 ha

## Źródła i ograniczenia

Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Portugalia: oficjalne informacje publikują [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Jak cytować

WorldFires, „Pożary: Portugalia, 2021”, https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2021 (dostęp: 7 listopada 2026). Źródła: ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Serwis eksperymentalny z automatycznie przetwarzanymi otwartymi danymi: może zawierać błędy i nie jest oficjalną służbą ratunkową. W razie pożaru dzwoń pod lokalny numer alarmowy.

Pełna wersja z mapami: https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2021
