# Natuurbranden in Portugal in 2019

51 branden van meer dan 100 hectare in Portugal in 2019, met 25.950 hectare verbrand volgens hun perimeters. Hier staat het hele jaar: wat de officiële reeks zegt, wanneer en waar het brandde en hoe het weer was.

## Het jaar in een paar zinnen

- Volgens ICNF (statistiekbureau INE van Portugal) brandde er in 2019 42.174 hectare in Portugal: 31% van het gemiddelde van de andere jaren van 2011 tot 2025 (134.010 ha). (ICNF (statistiekbureau INE van Portugal))
- De zwaarste week was van 16 juli tot 22 juli: 11.631 hectare verbrand in zeven dagen, 35% van het jaar volgens Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- De grootste brand was die bij Vila de Rei, begonnen op 20 juli 2019, met 9.924 hectare verbrand: 38% van het oppervlak van de 51 branden van dit jaar met een eigen pagina. (WorldFires)
- De gevaarlijkste dag bij een brand dit jaar was 1 augustus 2019: een Fire Weather Index van 52 (extreem op de EFFIS-schaal) bij de brand van Nisa, berekend door WorldFires met ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Maand per maand

Hectare binnen de perimeters per maand waarin de brand begon. Tik op een maand om die op de kaart te zien.

| Maand | Branden | Hectare |
|---|---:|---:|
| januari | 0 | 0 |
| februari | 0 | 0 |
| maart | 8 | 1.480 |
| april | 0 | 0 |
| mei | 0 | 0 |
| juni | 4 | 1.259 |
| juli | 12 | 12.779 |
| augustus | 5 | 2.331 |
| september | 19 | 7.716 |
| oktober | 2 | 261 |
| november | 0 | 0 |
| december | 1 | 124 |

## Week na week, vergeleken met andere jaren (Copernicus EFFIS)

Het gemiddelde en de band zijn de klimatologie van Copernicus EFFIS over 2006–2025, inclusief 2019 zelf.

| Week | 2019 | Die week | gemiddelde | laagste en hoogste |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 jan–7 jan) | 767 | 767 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 jan–14 jan) | 1.550 | 783 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15 jan–21 jan) | 1.942 | 392 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22 jan–28 jan) | 1.942 | 0 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29 jan–4 feb) | 1.942 | 0 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5 feb–11 feb) | 1.942 | 0 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12 feb–18 feb) | 2.146 | 204 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19 feb–25 feb) | 2.260 | 114 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26 feb–4 mrt) | 3.108 | 848 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (5 mrt–11 mrt) | 3.173 | 65 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (12 mrt–18 mrt) | 3.173 | 0 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (19 mrt–25 mrt) | 3.949 | 776 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (26 mrt–1 apr) | 5.719 | 1.770 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (2 apr–8 apr) | 5.719 | 0 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (9 apr–15 apr) | 5.719 | 0 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (16 apr–22 apr) | 5.719 | 0 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (23 apr–29 apr) | 5.779 | 60 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (30 apr–6 mei) | 5.810 | 31 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (7 mei–13 mei) | 5.810 | 0 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (14 mei–20 mei) | 5.810 | 0 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (21 mei–27 mei) | 5.852 | 42 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (28 mei–3 jun) | 6.042 | 190 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (4 jun–10 jun) | 6.853 | 811 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (11 jun–17 jun) | 7.197 | 344 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (18 jun–24 jun) | 7.326 | 129 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (25 jun–1 jul) | 7.326 | 0 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (2 jul–8 jul) | 7.326 | 0 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (9 jul–15 jul) | 7.326 | 0 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (16 jul–22 jul) | 18.957 | 11.631 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (23 jul–29 jul) | 20.150 | 1.193 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (30 jul–5 aug) | 21.868 | 1.718 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (6 aug–12 aug) | 21.903 | 35 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (13 aug–19 aug) | 22.062 | 159 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (20 aug–26 aug) | 22.214 | 152 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (27 aug–2 sep) | 23.062 | 848 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (3 sep–9 sep) | 29.643 | 6.581 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (10 sep–16 sep) | 32.279 | 2.636 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (17 sep–23 sep) | 32.279 | 0 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (24 sep–30 sep) | 32.279 | 0 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (1 okt–7 okt) | 32.540 | 261 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (8 okt–14 okt) | 32.540 | 0 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (15 okt–21 okt) | 32.595 | 55 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (22 okt–28 okt) | 32.595 | 0 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (29 okt–4 nov) | 32.595 | 0 | 105.092 | 5.350–563.023 |
| 45 (5 nov–11 nov) | 32.595 | 0 | 105.194 | 5.350–563.023 |
| 46 (12 nov–18 nov) | 32.595 | 0 | 105.233 | 5.350–563.330 |
| 47 (19 nov–25 nov) | 32.595 | 0 | 105.290 | 5.350–563.462 |
| 48 (26 nov–2 dec) | 32.595 | 0 | 105.332 | 5.350–563.462 |
| 49 (3 dec–9 dec) | 32.719 | 124 | 105.360 | 5.350–563.530 |
| 50 (10 dec–16 dec) | 32.719 | 0 | 105.384 | 5.350–563.530 |
| 51 (17 dec–23 dec) | 32.719 | 0 | 105.403 | 5.350–563.530 |
| 52 (24 dec–30 dec) | 33.451 | 732 | 105.477 | 5.350–563.530 |

## De grootste geregistreerde branden

- [Natuurbrand bij Vila de Rei, juli 2019](https://worldfires.org/nl/brand/vila-de-rei-2019-07.md) · 9.924 ha
- [Natuurbrand bij Águeda, 2 september 2019](https://worldfires.org/nl/brand/agueda-2019-09.md) · 1.898 ha
- [Natuurbrand bij Baião, september 2019](https://worldfires.org/nl/brand/baiao-2019-09.md) · 808 ha
- [Natuurbrand bij Nisa, augustus 2019](https://worldfires.org/nl/brand/nisa-2019-08.md) · 775 ha
- [Natuurbrand bij Sertã, september 2019](https://worldfires.org/nl/brand/serta-2019-09.md) · 762 ha
- [Natuurbrand bij Sernancelhe, juli 2019](https://worldfires.org/nl/brand/sernancelhe-2019-07.md) · 712 ha
- [Natuurbrand bij Alijó, juli 2019](https://worldfires.org/nl/brand/alijo-2019-07.md) · 685 ha
- [Natuurbrand bij Valença, september 2019](https://worldfires.org/nl/brand/valenca-2019-09.md) · 675 ha
- [Natuurbrand bij Sabugal, 29 augustus 2019](https://worldfires.org/nl/brand/sabugal-2019-08-2.md) · 571 ha
- [Natuurbrand bij Almalaguês, september 2019](https://worldfires.org/nl/brand/almalagues-2019-09.md) · 552 ha
- [Natuurbrand bij Ourique, juni 2019](https://worldfires.org/nl/brand/ourique-2019-06.md) · 505 ha
- [Natuurbrand bij Marco de Canaveses, september 2019](https://worldfires.org/nl/brand/marco-de-canaveses-2019-09.md) · 492 ha
- [Natuurbrand bij Castro Daire, 8 september 2019](https://worldfires.org/nl/brand/castro-daire-2019-09-2.md) · 426 ha
- [Natuurbrand bij Castro Daire, 8 september 2019](https://worldfires.org/nl/brand/castro-daire-2019-09.md) · 398 ha
- [Natuurbrand bij Tomar, augustus 2019](https://worldfires.org/nl/brand/tomar-2019-08.md) · 384 ha
- [Natuurbrand bij Sabugal, 5 augustus 2019](https://worldfires.org/nl/brand/sabugal-2019-08.md) · 359 ha
- [Natuurbrand bij Mértola, juni 2019](https://worldfires.org/nl/brand/mertola-2019-06.md) · 344 ha
- [Natuurbrand bij Oliveira de Azeméis, maart 2019](https://worldfires.org/nl/brand/oliveira-de-azemeis-2019-03.md) · 340 ha
- [Natuurbrand bij Cambeses do Rio, Donões e Mourilhe, maart 2019](https://worldfires.org/nl/brand/cambeses-do-rio-donoes-e-mourilhe-2019-03.md) · 321 ha
- [Natuurbrand bij Alandroal, juni 2019](https://worldfires.org/nl/brand/alandroal-2019-06.md) · 306 ha

## Bronnen en beperkingen

De oppervlakken op de brandpagina’s zijn met satellieten gemeten perimeters en kunnen afwijken van de officiële statistiek. De jaar- en weekreeks is de schatting van Copernicus EFFIS. De FWI is een eigen berekening met ERA5 op de plek van elke brand: geen officiële gevaarwaarschuwing.
Officiële informatie voor Portugal wordt gepubliceerd door: [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Bronvermelding

WorldFires, ‘Natuurbranden in Portugal in 2019’, https://worldfires.org/nl/land/portugal/2019 (geraadpleegd op 7 november 2026). Bronnen: ICNF (statistiekbureau INE van Portugal), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Experimentele site met automatisch verwerkte open data: kan fouten bevatten en is geen officiële hulpdienst. Bel bij brand het lokale alarmnummer.

Volledige versie met kaarten: https://worldfires.org/nl/land/portugal/2019
