Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Cinfães, ožujak 2021 Cinfães, Nespereira

Ugašen · zadnja detekcija 19. ožu 2021. 13:40 UTC

Požar je počeo 18. ožujka 2021. na području općine Cinfães, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 218 hektara, raspoređen na 2 općine.

Ovaj zapis vrlo vjerojatno odgovara paljenju pašnjaka ili kontroliranom zimskom paljenju na sjeveru Portugala, a ne šumskom požaru. Na tim se planinama pali grmlje radi obnove ispaše, a taj se požar ne nalazi u ICNF-ovu registru ruralnih požara. To je naša pretpostavka na temelju doba godine i nedostatka službenog zapisa; nije potvrđena. Zato ne ulazi u ljestvice požara.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (9,9 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
218ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
18. ožu 2021. – 19. ožu 2021.
Pogođene freguesije
2
freguesija
Počeo
18. ožu
2021
Toplinska žarišta
11
u jednom žarištu: 10 MW
Opasnost na početku
6
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
18MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 18. ožu19. ožu
19. ožu 2021.

Kako se razvijao, iz dana u dan

18. ožu 2021. · 26 MW · 6 19. ožu 2021. · 9 MW · 5
18. ožu 19. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

13°najviša
50km/h · najjači udar
37%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana.

Ovo je područje već gorjelo

94 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 163 ha 2016., 170 ha 2017., 2 ha 2018.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 205 ha koji su već izgorjeli.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Cinfães 3.080 stan. · 3,6 km od središta ovdje je počeo
    208 ha stigao 18. ožu
    8,2 %
  2. Nespereira 1.695 stan. · 4,6 km od središta
    10 ha
    0,3 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja100 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
18. ožu 12,4 °C 37 % 50 km/h 0,0 mm Niska 6
19. ožu 12,6 °C 46 % 44 km/h 0,0 mm Niska 5
20. ožu poslije 10,5 °C 35 % 55 km/h 0,0 mm Niska 6
21. ožu poslije 11,9 °C 38 % 45 km/h 0,0 mm Niska 5
22. ožu poslije 13,9 °C 40 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo niska 5
23. ožu poslije 15,7 °C 37 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo niska 5
24. ožu poslije 13,2 °C 48 % 32 km/h 0,0 mm Niska 5
25. ožu poslije 13,8 °C 46 % 30 km/h 0,0 mm Niska 5
26. ožu poslije 10,8 °C 56 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo niska 5
27. ožu poslije 14,4 °C 43 % 41 km/h 0,0 mm Niska 6
28. ožu poslije 18,2 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Niska 7
29. ožu poslije 14,8 °C 47 % 40 km/h 0,2 mm Niska 7

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 5,6 i najnižom vlagom od 37 %; prije toga: 6 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 26.

FWI na početku 5,6
Najniža vlaga 37 %
Dani bez kiše 6
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Cinfães, ožujak 2026
153 ha 10 dana FWI 5,3 Najniža vlaga 39 % udaljen 8 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,9 mm, 6. tra.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
164 ha
medijan površine
8 %
prešli 1.000 ha
3,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 23 od 26)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (218 ha prema medijanu od 164 ha) i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Kod 3 od 26 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
50km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 19. ožu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 23 od 26, s medijanom od 3,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 11. ožu 2021.
Poslije · 26. ožu 2021.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

22. ožujka 2021. je zrak uz požar dosegnuo 26 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,526 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1040 µg/m³
16. ožu18. ožu20. ožu22. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 11Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Cinfães?
Copernicus ga datira između 18. ožujka 2021. i 19. ožujka 2021.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 218 hektara (2,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 2 freguesija: Cinfães (208 ha, 8,2 %); Nespereira (10 ha, 0,3 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Cinfães i zaustavila se 3,6 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 12,6 °C, najniža vlaga od 37 % i udari vjetra od 50 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 6, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 26. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 164 ha; 8 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 3 od 26 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 11 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.