Požar Monchique, srpanj 2021 Mexilhoeira Grande, Marmelete
Požar je počeo 17. srpnja 2021. na području općine Mexilhoeira Grande, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.121 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema ICNF, otkriven je 17. srpnja 2021. u 13:26, a ugašenim je proglašen 18. srpnja 2021..
2. u državi Portugal u 2021., od 30.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 2.121ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 2dana
- 17. srp 2021. – 18. srp 2021.
- Pogođene općine
- 2
- freguesija
- Počeo
- 17. srp
- 2021
- Toplinska žarišta
- 61
- u jednom žarištu: 383 MW
- Opasnost na početku
- 48
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 2,9GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 26 dana.
Ovo je područje već gorjelo
0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 10 ha 2016..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Lisabon): geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
1.489 ha stigao 17. srp16 %
-
Marmelete 698 stan. · 4,6 km od središta636 ha stigao 17. srp4,5 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Makija43 %
- Šikare i prijelazna vegetacija32 %
- Poljoprivredna područja16 %
- Listopadne šume8,3 %
- Izgrađena područja0,7 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 7 %
- ZEPA + LIC Monchique PTCON0037
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 7,3 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema ICNF, ovaj je požar počeo 17. srpnja 2021. i opožario 1.915 ha (satelit je izmjerio 2.121 ha).
- Monchique Marmelete 17. srpnja 2021. · 13:26 1.915 ha · ugašen 18. srpnja 2021. · uzrok: nepažnja
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. srp | 32,5 °C | 30 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 18. srp | 25,4 °C | 48 % | 59 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 19. srp poslije | 23,0 °C | 54 % | 56 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 20. srp poslije | 25,9 °C | 50 % | 53 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 21. srp poslije | 28,8 °C | 38 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 22. srp poslije | 30,5 °C | 33 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 23. srp poslije | 26,5 °C | 41 % | 55 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 24. srp poslije | 25,1 °C | 48 % | 59 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 25. srp poslije | 25,9 °C | 56 % | 49 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 26. srp poslije | 26,2 °C | 56 % | 55 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 27. srp poslije | 29,2 °C | 37 % | 48 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 28. srp poslije | 28,3 °C | 42 % | 46 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus21. srpnja 2021. je zrak uz požar dosegnuo 11 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 61Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 4.587 haMonchiquerujan 2016 · 7 dana · 7 km daleko
- 2.332 haAljezur União das Freguesias de Bensafrim e Barão de São Joãorujan 2025 · 4 dana · 14 km daleko
- 27.635 haMonchiquekolovoz 2018 · 8 dana · 17 km daleko
- 2.352 haAljezur Vila do Bispo e Raposeiralipanj 2020 · 3 dana · 19 km daleko
- 940 haOdemira Saboiakolovoz 2021 · 2 dana · 23 km daleko
- 8.145 haOdemira São Teotóniokolovoz 2023 · 9 dana · 24 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Monchique?
- Copernicus ga datira između 17. srpnja 2021. i 18. srpnja 2021.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 17. srpnja 2021. u 13:26, a ugašenim je proglašen 18. srpnja 2021..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.121 hektara (21,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Mexilhoeira Grande (1.489 ha, 16 %); Marmelete (636 ha, 4,5 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Mexilhoeira Grande i zaustavila se 2,5 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 32,5 °C, najniža vlaga od 30 % i udari vjetra od 59 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 61 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 1.915 ha službeno prema 2.121 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.