Incendiul de la Vila Real, 21 august 2022 Adoufe e Vilarinho de Samardã, São Tomé do Castelo e Justes, Borbela e Lamas de Olo
Focul a început pe 21 august 2022 în comuna Adoufe e Vilarinho de Samardã, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 6 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 5.850 hectare, repartizat între 7 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 21 august 2022 la ora 07:03 și declarat stins pe 26 august 2022.
Este al 2-lea ca mărime din Vila Real din 2016 (din 10 cu pagină). Al 4-lea din Portugalia în 2022, din 107.
- Suprafață arsă
- 5.850ha
- perimetru Copernicus
- Durată
- 6zile
- 21 aug. 2022 – 26 aug. 2022
- Comune afectate
- 7
- freguesii
- A început pe
- 21 aug.
- 2022
- Focare termice
- 269
- într-un singur focar: 376 MW
- Pericol la început
- 36
- Ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 2,8GW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,9 mm pe 5 sept..
Zona mai arsese
22 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 167 ha în 2016, 984 ha în 2017, 100 ha în 2019, 10 ha în 2020, 33 ha în 2021.
- 472 ha Incendiul de la Ribeira de Pena, octombrie 2017 2.117 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 190 ha Incendiul de la Vila Real, ianuarie 2017 213 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 166 ha Incendiul de la Borbela e Lamas de Olo, ianuarie 2017 167 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 106 ha Incendiul de la Vila Pouca de Aguiar, septembrie 2016 866 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 95 ha Incendiul de la Vila Real, august 2017 770 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 61 ha Incendiul de la Vila Pouca de Aguiar, septembrie 2016 663 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Lisabona — geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
2.264 ha a ajuns pe 21 aug.60 %
-
São Tomé do Castelo e Justes 1.066 loc. · la 0,7 km de centru1.658 ha a ajuns pe 21 aug.40 %
-
Borbela e Lamas de Olo 2.890 loc. · focul a ajuns în centru1.531 ha a ajuns pe 21 aug.37 %
-
União das Freguesias de Mouçós e Lamares 3.182 loc. · la 0,8 km de centru248 ha a ajuns pe 22 aug.7,6 %
-
Telões la 3,2 km de centru128 ha2,8 %
-
Vila Marim la 2,2 km de centru25 ha a ajuns pe 22 aug.1,1 %
-
Alvadia 165 loc. · la 3,7 km de centru2 ha a ajuns pe 21 aug.0,1 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
- Alte terenuri naturale67 %
- Tufărișuri și tranziție21 %
- Terenuri agricole8,2 %
- Suprafețe artificiale2,6 %
- Pădure mixtă0,8 %
Arie protejată Natura 2000 afectată: 69 %
- LIC Alvão / Marão PTCON0003
Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Registru oficial
Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 21 august 2022 și a ars 5.546 ha (satelitul a măsurat 5.850 ha).
- Vila Real Vilarinho de Samardã 21 august 2022 · 07:03 5.546 ha · stins la 26 august 2022 · cauză: intenționat
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.
Verificat cu presa
Verificat la 30 septembrie 2026Am comparat această fișă cu 3 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:
- Suprafață oficială citată: 5.800 ha (satelitul a măsurat 5.850 ha)
- Declarat stins: 27 august 2022
Surse
- Incêndios. Um só fogo consumiu 5.800 dos 5.968 hectares ardidos em 2022 em Vila Real — Observador, 26 octombrie 2022
- Incêndios. Um só fogo consumiu 5.800 dos 5.968 hectares ardidos em 2022 em Vila Real — RTP Notícias, 26 octombrie 2022
- Autarca de Vila Real diz que fogo no Alvão é 'nova ignição' — RTP Notícias, 23 august 2022
Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 aug. | 29,1 °C | 33 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 22 aug. | 30,9 °C | 37 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 23 aug. | 32,2 °C | 32 % | 28 km/h | 0,3 mm | Ridicat 32 |
| 24 aug. | 28,5 °C | 46 % | 35 km/h | 1,8 mm | Moderat 14 |
| 25 aug. | 29,6 °C | 39 % | 24 km/h | 0,0 mm | Moderat 20 |
| 26 aug. | 28,8 °C | 40 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 27 aug. după | 28,9 °C | 34 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 28 aug. după | 29,9 °C | 32 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 29 aug. după | 26,8 °C | 42 % | 36 km/h | 0,3 mm | Ridicat 30 |
| 30 aug. după | 24,9 °C | 39 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ridicat 29 |
| 31 aug. după | 24,1 °C | 45 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 1 sept. după | 23,5 °C | 48 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 2 sept. după | 21,9 °C | 49 % | 34 km/h | 0,1 mm | Ridicat 23 |
| 3 sept. după | 22,1 °C | 38 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 4 sept. după | 21,0 °C | 49 % | 56 km/h | 0,1 mm | Ridicat 28 |
| 5 sept. după | 19,0 °C | 71 % | 56 km/h | 6,9 mm | Foarte scăzut 1 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 21 august 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 36 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 269Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 6.118 haVila Pouca de Aguiar Telões17 septembrie 2024 · 3 zile · la 6 km
- 6.087 haVila Real Vila Marim3 august 2025 · 13 zile · la 8 km
- 2.869 haRibeira de Pena Alvãoseptembrie 2016 · 7 zile · la 11 km
- 7.641 haMurça Tresminasiulie 2022 · 5 zile · la 24 km
- 5.597 haAlijó Vila Chãiulie 2017 · 3 zile · la 25 km
- 6.845 haUnião das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monteseptembrie 2024 · 3 zile · la 33 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Vila Real?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 august 2022 și 26 august 2022 (6 zile). Perimetrul îl datează între 21 august 2022 și 24 august 2022. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 21 august 2022 la ora 07:03 și declarat stins pe 26 august 2022.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 5.850 hectare (58,5 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 7 comune: Adoufe e Vilarinho de Samardã (2.264 ha, 60 %); São Tomé do Castelo e Justes (1.658 ha, 40 %); Borbela e Lamas de Olo (1.531 ha, 37 %); União das Freguesias de Mouçós e Lamares (248 ha, 7,6 %); Telões (128 ha, 2,8 %); Vila Marim (25 ha, 1,1 %); Alvadia (2 ha, 0,1 %).
- A ajuns focul la vreo localitate?
- Focul a pornit din Adoufe e Vilarinho de Samardã și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 32,2 °C, o umiditate minimă de 32 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 21 august 2022 – 24 august 2022. 269 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Comparat cu ICNF: 5.546 ha oficiale față de 5.850 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
- Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 3.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
De unde vin aceste date
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.