# Incendii în Portugalia în 2022

107 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2022, cu 95.611 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2022 au ars 110.186 hectare în Portugalia: 85 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (129.152 ha). (ICNF (INE Portugalia))
- Cea mai grea săptămână a fost 9 iulie–15 iulie: au ars 18.104 hectare în șapte zile, 17 % din an potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Serra da Estrela, început pe 6 august 2022, care a ars 25.260 hectare: 26 % din suprafața celor 107 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 13 iulie 2022: indice FWI de 84 (foarte extrem pe scara EFFIS) la cel de la Faro, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 17 | 3.393 |
| februarie | 0 | 0 |
| martie | 0 | 0 |
| aprilie | 1 | 258 |
| mai | 2 | 411 |
| iunie | 1 | 103 |
| iulie | 47 | 46.838 |
| august | 38 | 44.361 |
| septembrie | 1 | 247 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2022.

| Săptămâna | 2022 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 0 | 0 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 43 | 43 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 317 | 274 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 3.962 | 3.645 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 6.821 | 2.859 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 7.354 | 533 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 7.390 | 36 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 7.475 | 85 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 7.708 | 233 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 7.708 | 0 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 7.708 | 0 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 7.708 | 0 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 7.708 | 0 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 7.811 | 103 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 7.811 | 0 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 8.069 | 258 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 8.069 | 0 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 8.189 | 120 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 8.360 | 171 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 8.360 | 0 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 8.750 | 390 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 8.750 | 0 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 8.750 | 0 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 8.750 | 0 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 8.853 | 103 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 8.853 | 0 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 22.397 | 13.544 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 40.501 | 18.104 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 51.807 | 11.306 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 55.874 | 4.067 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 58.109 | 2.235 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 75.608 | 17.499 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 91.058 | 15.450 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 101.478 | 10.420 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 103.664 | 2.186 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 103.929 | 265 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 104.077 | 148 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 104.324 | 247 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 104.324 | 0 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 104.324 | 0 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 104.324 | 0 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 104.379 | 55 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 104.379 | 0 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 104.379 | 0 | 105.092 | 5.350–563.023 |
| 45 (5 nov.–11 nov.) | 104.379 | 0 | 105.194 | 5.350–563.023 |
| 46 (12 nov.–18 nov.) | 104.379 | 0 | 105.233 | 5.350–563.330 |
| 47 (19 nov.–25 nov.) | 104.379 | 0 | 105.290 | 5.350–563.462 |
| 48 (26 nov.–2 dec.) | 104.379 | 0 | 105.332 | 5.350–563.462 |
| 49 (3 dec.–9 dec.) | 104.379 | 0 | 105.360 | 5.350–563.530 |
| 50 (10 dec.–16 dec.) | 104.379 | 0 | 105.384 | 5.350–563.530 |
| 51 (17 dec.–23 dec.) | 104.379 | 0 | 105.403 | 5.350–563.530 |
| 52 (24 dec.–30 dec.) | 104.379 | 0 | 105.477 | 5.350–563.530 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Serra da Estrela, august 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/serra-da-estrela-2022-08.md) · 25.260 ha
- [Incendiul de la Ansião, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/ansiao-2022-07.md) · 8.311 ha
- [Incendiul de la Murça, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/murca-2022-07.md) · 7.641 ha
- [Incendiul de la Vila Real, 21 august 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/vila-real-2022-08-2.md) · 5.850 ha
- [Incendiul de la Leiria, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/leiria-2022-07.md) · 3.691 ha
- [Incendiul de la Carrazeda de Ansiães, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/carrazeda-de-ansiaes-2022-07.md) · 3.389 ha
- [Incendiul de la Chaves, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/chaves-2022-07.md) · 3.127 ha
- [Incendiul de la Oliveira de Azeméis, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/oliveira-de-azemeis-2022-07.md) · 2.747 ha
- [Incendiul de la Ourém, 19 august 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/ourem-2022-08-3.md) · 2.288 ha
- [Incendiul de la Baião, 11 iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/baiao-2022-07-2.md) · 1.734 ha
- [Incendiul de la Vila Pouca de Aguiar, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/vila-pouca-de-aguiar-2022-07.md) · 1.661 ha
- [Incendiul de la Oliveira do Hospital, august 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/oliveira-do-hospital-2022-08.md) · 1.448 ha
- [Incendiul de la Silves, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/silves-2022-07.md) · 1.322 ha
- [Incendiul de la Ponte da Barca, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/ponte-da-barca-2022-07.md) · 974 ha
- [Incendiul de la Fatela, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/fatela-2022-07.md) · 921 ha
- [Incendiul de la Guarda, august 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/guarda-2022-08.md) · 790 ha
- [Incendiul de la Guarda, 7 iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/guarda-2022-07-3.md) · 749 ha
- [Incendiul de la Guarda, 2 iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/guarda-2022-07-2.md) · 741 ha
- [Incendiul de la Guarda, 18 iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/guarda-2022-07.md) · 696 ha
- [Incendiul de la Faro, iulie 2022](https://worldfires.org/ro/incendiu/faro-2022-07.md) · 647 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2022”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2022 (accesat la 7 noiembrie 2026). Surse: ICNF (INE Portugalia), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2022
