Incendii în Chaves
Chaves, Portugalia: 19 incendii cu pagină au intrat în 29 din cele 39 freguesii ale sale din 2016, cu 16.248 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Vilarelho Da Raia în august 2025, cu 3.489 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 12).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 16.248ha
- Din 2016
- Din județ
- 29%
- 563 km²
- incendii
- 19
- Din 2016
- comune cu foc
- 29
- din 39
- Cel mai mare incendiu
- 3.489ha
- Vilarelho Da Raia · august 2025
- Locuitori
- 21.577
- 753,0 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 31 Scăzut 20° · 42 % · 15 km/h
- dum. 1 Moderat 20° · 27 % · 14 km/h
- lun. 2 Moderat 19° · 28 % · 17 km/h
- mar. 3 Moderat 14° · 42 % · 32 km/h
- mie. 4 Moderat 13° · 41 % · 20 km/h
- joi 5 Moderat 15° · 38 % · 22 km/h
- vin. 6 Moderat 15° · 38 % · 16 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 13° · 71 % · 14 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Ervededo 595 loc. 2.040 ha · 1,0×
- Vilela Seca 238 loc. 1.837 ha · 1,3×
- Lama de Arcos 291 loc. 1.295 ha · 95 %
- Outeiro Seco 849 loc. 1.151 ha · 75 %
- Bustelo 1.102 ha · 1,1×
- Vilarelho Da Raia 1.098 ha · 60 %
- Águas Frias 607 loc. 1.075 ha · 37 %
- Santo António de Monforte 397 loc. 1.045 ha · 87 %
- Soutelo e Seara Velha 461 loc. 1.018 ha · 57 %
- Mairos 271 loc. 750 ha · 64 %
- Redondelo 455 loc. 720 ha · 38 %
- São Pedro de Agostém 1.323 loc. 626 ha · 23 %
Ce arde în județ
- Terenuri agricole39 %
- Alte terenuri naturale26 %
- Tufărișuri și tranziție25 %
- Pădure mixtă3,7 %
- Conifere3,4 %
- Foioase1,7 %
- Suprafețe artificiale0,9 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 3×Ervededo2.040 ha
- 3×Lama de Arcos1.295 ha
- 3×Outeiro Seco1.151 ha
- 3×Vilarelho Da Raia1.098 ha
- 3×Águas Frias1.075 ha
- 3×Santo António de Monforte1.045 ha
- 3×Soutelo e Seara Velha1.018 ha
- 3×Mairos750 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 3.489 haVilarelho Da Raiaaugust 2025 · 2 zile
- 3.128 haChaves Busteloiulie 2022 · 5 zile
- 2.795 haChaves Vila Verde da Raiaiulie 2020 · 3 zile
- 1.325 haChaves Águas Friasseptembrie 2024 · 4 zile
- 1.084 haChaves Redondeloiulie 2026 · 2 zile
- 796 haArdãos e Bobadelaaugust 2026 · 5 zile din 1.971 ha în total
- 581 haChaves Águas Friasseptembrie 2025 · 2 zile
- 516 haChaves São Pedro de Agostémoctombrie 2017 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
Toate incendiile din Chaves · 19
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 796 haArdãos e Bobadelaaugust 2026 · 5 zile din 1.971 ha în total
- 350 haChaves São Pedro de Agostémaugust 2026 · 2 zile
- 1.084 haChaves Redondeloiulie 2026 · 2 zile
- 581 haChaves Águas Friasseptembrie 2025 · 2 zile
- 3.489 haVilarelho Da Raiaaugust 2025 · 2 zile
- 9 haVila Pouca de Aguiar Sabroso de Aguiar17 septembrie 2024 · 3 zile din 1.150 ha în total
- 1.325 haChaves Águas Friasseptembrie 2024 · 4 zile
- 146 haChaves Outeiro Secoaugust 2024 · 1 zi
- 474 haChaves Ervededoaugust 2022 · 2 zile
- 390 haLama de Arcosiulie 2022 · 3 zile
- 3.128 haChaves Busteloiulie 2022 · 5 zile
- 155 haChaves União das freguesias das Eiras, São Julião de Montenegro e Celaaugust 2020 · 1 zi
- 2.795 haChaves Vila Verde da Raiaiulie 2020 · 3 zile
- 20 haVinhais Vilar de Lomba e São Jomiliulie 2020 · 3 zile din 942 ha în total
- 21 haFriõesoctombrie 2019 · 1 zi din 104 ha în total
- 516 haChaves São Pedro de Agostémoctombrie 2017 · 2 zile
- 175 haBoticas Ardãos e Bobadelaaugust 2017 · 2 zile din 447 ha în total
- 439 haChaves Santo António de Monforteaugust 2017 · 2 zile
- 356 haValouraaugust 2017 · 1 zi din 761 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.