Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Serra da Estrela, august 2022 Folgosinho, Verdelhos, Sameiro

Stins · ultima detecție 23 aug. 2022, 13:54 UTC

Focul a început pe 6 august 2022 în comuna Sameiro, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 18 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 25.260 hectare, repartizat între 20 de freguesii. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 6 august 2022 la ora 03:18 și declarat stins pe 2 septembrie 2022.

Cel mai mare din Portugalia în 2022, din 107.

Suprafață arsă
25.260ha
perimetru Copernicus
Durată
18zile
6 aug. 2022 – 23 aug. 2022
Freguesii afectate
20
freguesii
A început pe
6 aug.
2022
Focare termice
1.274
într-un singur focar: 768 MW
Pericol la început
39
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
3,4GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 aug.23 aug.
23 aug. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

6 aug. 2022 · 1.717 MW · 30 7 aug. 2022 · 7.369 MW · 151 8 aug. 2022 · 707 MW · 76 9 aug. 2022 · 7.235 MW · 87 10 aug. 2022 · 8.768 MW · 197 11 aug. 2022 · 13.081 MW · 327 12 aug. 2022 · 293 MW · 54 14 aug. 2022 · 32 MW · 4 16 aug. 2022 · 7.792 MW · 319 17 aug. 2022 · 52 MW · 20 18 aug. 2022 · 2 MW · 2 19 aug. 2022 · 7 MW · 4 21 aug. 2022 · 12 MW · 2 23 aug. 2022 · 6 MW · 1
6 aug. 11 aug. 17 aug. 21 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
54km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 22 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,0 mm pe 24 aug..

Zona mai arsese

12 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 216 ha în 2016, 2.459 ha în 2017, 235 ha în 2019, 40 ha în 2020, 84 ha în 2021.

Cât de mare este?

5 km
A ars aproape aceeași suprafață pe care o are București (253 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Folgosinho 442 loc. · la 0,6 km de centru
    3.288 ha a ajuns pe 10 aug.
    63 %
  2. Verdelhos 500 loc. · focul a ajuns în centru
    2.916 ha a ajuns pe 6 aug.
    79 %
  3. Sameiro 274 loc. · focul a ajuns în centru a început aici
    2.155 ha a ajuns pe 10 aug.
    97 %
  4. Valhelhas 303 loc. · focul a ajuns în centru
    1.940 ha a ajuns pe 16 aug.
    96 %
  5. Videmonte 388 loc. · la 2,5 km de centru
    1.906 ha a ajuns pe 10 aug.
    35 %
  6. Manteigas (São Pedro) 1.174 loc. · focul a ajuns în centru
    1.810 ha a ajuns pe 7 aug.
    30 %
  7. Gonçalo 960 loc. · focul a ajuns în centru
    1.537 ha a ajuns pe 16 aug.
    57 %
  8. Vale da Amoreira 208 loc. · focul a ajuns în centru
    1.536 ha a ajuns pe 10 aug.
    92 %
  9. Famalicão focul a ajuns în centru
    1.493 ha a ajuns pe 16 aug.
    93 %
  10. Fernão Joanes 186 loc. · la 1,7 km de centru
    1.456 ha a ajuns pe 12 aug.
    58 %
  11. 951 ha a ajuns pe 8 aug.
    20 %
  12. Vale Formoso e Aldeia do Souto 616 loc. · focul a ajuns în centru
    872 ha a ajuns pe 16 aug.
    46 %
  13. Manteigas (Santa Maria) 1.253 loc. · focul a ajuns în centru
    741 ha a ajuns pe 10 aug.
    33 %
  14. Orjais 3.876 loc. · focul a ajuns în centru
    705 ha a ajuns pe 16 aug.
    37 %
  15. Linhares 213 loc. · focul a ajuns în centru
    671 ha a ajuns pe 11 aug.
    43 %
  16. Figueiró da Serra e Freixo da Serra 377 loc. · focul a ajuns în centru
    617 ha a ajuns pe 11 aug.
    49 %
  17. 413 ha a ajuns pe 6 aug.
    26 %
  18. União das Freguesias de Belmonte e Colmeal da Torre 3.183 loc. · la 1,6 km de centru
    250 ha a ajuns pe 16 aug.
    6,5 %
  19. Cortes do Meio 746 loc. · la 6,6 km de centru
    26 ha a ajuns pe 8 aug.
    0,6 %
  20. Gouveia 3.151 loc. · la 27,0 km de centru
    1 ha a ajuns pe 10 aug.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție34 %
  • Alte terenuri naturale27 %
  • Terenuri agricole16 %
  • Conifere13 %
  • Pădure mixtă6,2 %
  • Foioase3,1 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 6 august 2022 și a ars 24.333 ha (satelitul a măsurat 25.260 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Verificat cu presa

Verificat la 29 septembrie 2026

Am comparat această fișă cu 4 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Cunoscut și ca
Incêndio de Garrocho · Fogo da Serra da Estrela · Incêndio Covilhã-Manteigas
Suprafață oficială citată: 24.000 ha (satelitul a măsurat 25.260 ha)
Declarat sub control (încă nestins): 17 august 2022

Surse

Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 aug. 30,8 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
7 aug. 31,3 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
8 aug. 31,7 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
9 aug. 32,0 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
10 aug. 31,1 °C 32 % 49 km/h 1,2 mm Ridicat 26
11 aug. 30,7 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 35
12 aug. 30,8 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
13 aug. 27,9 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
14 aug. 25,9 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
15 aug. 26,6 °C 28 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
16 aug. 22,0 °C 39 % 54 km/h 0,1 mm Ridicat 36
17 aug. 23,4 °C 34 % 39 km/h 0,1 mm Ridicat 33
18 aug. 27,3 °C 18 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
19 aug. 30,8 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
20 aug. 32,5 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
21 aug. 30,1 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
22 aug. 32,7 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
23 aug. 33,9 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
24 aug. după 29,8 °C 34 % 36 km/h 1,0 mm Ridicat 28

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 38,6 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 22 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 32.

FWI la pornire 38,6
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 22
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Arganil, august 2025
68.190 ha 15 zile FWI 38,6 Umiditate min. 24 % la 37 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,1 mm pe 31 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
282 ha
suprafață mediană
22 %
au trecut de 1.000 ha
1,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 32)

A fost de 89,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 18 zile, față de 2 zile.

Doar 1 din cei 32 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 14 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,0 mmprima ploaie
24 aug.a doua zi după final
54km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 23 aug., iar pe 24 aug. au căzut 1,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 32, cu o mediană de 1,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 30 iul. 2022
După · 30 aug. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 august 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 89 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 40: de 2,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,589 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM10104 µg/m³
Grosime optică1,36
4 aug.9 aug.14 aug.19 aug.24 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.274Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Serra da Estrela?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 6 august 2022 și 23 august 2022 (18 zile). Perimetrul îl datează între 6 august 2022 și 21 august 2022. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 6 august 2022 la ora 03:18 și declarat stins pe 2 septembrie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 25.260 hectare (252,6 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 20 de freguesii: Folgosinho (3.288 ha, 63 %); Verdelhos (2.916 ha, 79 %); Sameiro (2.155 ha, 97 %); Valhelhas (1.940 ha, 96 %); Videmonte (1.906 ha, 35 %); Manteigas (São Pedro) (1.810 ha, 30 %); Gonçalo (1.537 ha, 57 %); Vale da Amoreira (1.536 ha, 92 %); Famalicão (1.493 ha, 93 %); Fernão Joanes (1.456 ha, 58 %); União das freguesias de Teixoso e Sarzedo (951 ha, 20 %); Vale Formoso e Aldeia do Souto (872 ha, 46 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Sameiro și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,9 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 54 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 46, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 32. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 282 ha; 22 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 32 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 14 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 6 august 2022 – 21 august 2022. 1.274 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 24.333 ha oficiale față de 25.260 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 4.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.