Incendiul de la Caminha, iulie 2022 Lanhelas, Sopo, Vilar de Mouros
Focul a început pe 13 iulie 2022 în comuna Vilar de Mouros, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 316 hectare, repartizat între 4 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 13 iulie 2022 la ora 14:14 și declarat stins pe 14 iulie 2022.
Al 42-lea din Portugalia în 2022, din 107.
Puterea măsurată de satelit este mică (18,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
- Suprafață arsă
- 316ha
- perimetru Copernicus
- Durată
- 3zile
- 13 iul. 2022 – 15 iul. 2022
- Comune afectate
- 4
- freguesii
- A început pe
- 13 iul.
- 2022
- Focare termice
- 3
- într-un singur focar: 18 MW
- Pericol la început
- 16
- Moderat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 10MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 17 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,6 mm pe 19 iul..
Zona mai arsese
Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Lanhelas 897 loc. · focul a ajuns în centru182 ha a ajuns pe 15 iul.37 %
-
Sopo 497 loc. · la 2,3 km de centru67 ha4,5 %
-
48 ha a ajuns pe 13 iul.4,7 %
-
Gondarém 909 loc. · la 1,7 km de centru18 ha2,7 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
- Alte terenuri naturale55 %
- Tufărișuri și tranziție31 %
- Pădure mixtă8,8 %
- Conifere4,4 %
- Terenuri agricole0,6 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020În perimetru se aflau aproximativ 0,84 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Registru oficial
Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 13 iulie 2022 și a ars 327 ha (satelitul a măsurat 316 ha).
- Caminha Vilar de Mouros 13 iulie 2022 · 14:14 327 ha · stins la 14 iulie 2022 · cauză: intenționat
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 13 iul. | 31,0 °C | 37 % | 31 km/h | 0,0 mm | Moderat 16 |
| 14 iul. | 30,6 °C | 36 % | 33 km/h | 0,2 mm | Moderat 19 |
| 15 iul. | 23,9 °C | 69 % | 27 km/h | 0,0 mm | Scăzut 10 |
| 16 iul. după | 23,4 °C | 76 % | 23 km/h | 0,0 mm | Scăzut 7 |
| 17 iul. după | 23,4 °C | 70 % | 24 km/h | 0,1 mm | Scăzut 8 |
| 18 iul. după | 22,4 °C | 66 % | 48 km/h | 0,9 mm | Scăzut 8 |
| 19 iul. după | 19,8 °C | 77 % | 35 km/h | 3,6 mm | Foarte scăzut 1 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 13 iulie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 30 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 20: de 1,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 3Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 1.896 haCaminha União das Freguesias de Venade e Azevedoaugust 2016 · 4 zile · la 8 km
- 9.224 haCabração e Moreira do Limaaugust 2016 · 5 zile · la 13 km
- 2.698 haNogueira, Meixedo e Vilar de Murtedaaugust 2016 · 4 zile · la 17 km
- 3.893 haMonção Merufeoctombrie 2017 · 2 zile · la 33 km
- 2.004 haBarcelos Tamel (Santa Leocádia) e Vilar do Monteaugust 2016 · 5 zile · la 38 km
- 6.662 haArcos de Valdevez Soajo8 august 2016 · 9 zile · la 39 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Caminha?
- Copernicus îl datează între 13 iulie 2022 și 15 iulie 2022: 3 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 13 iulie 2022 la ora 14:14 și declarat stins pe 14 iulie 2022.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 316 hectare (3,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 4 comune: Lanhelas (182 ha, 37 %); Sopo (67 ha, 4,5 %); Vilar de Mouros (48 ha, 4,7 %); Gondarém (18 ha, 2,7 %).
- A ajuns focul la vreo localitate?
- Focul a pornit din Vilar de Mouros și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 31,0 °C, o umiditate minimă de 36 % și rafale de 33 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 19, clasa Moderat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
- Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 3 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Comparat cu ICNF: 327 ha oficiale față de 316 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.