Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · →

Požar Seia, srpanj 2022 Sameice e Santa Eulália, União das Freguesias de Tourais e Lajes, Travancinha

Ugašen · zadnja detekcija 14. srp 2022. 13:03 UTC

Požar je počeo 14. srpnja 2022. na području općine Sameice e Santa Eulália, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 540 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema ICNF, otkriven je 13. srpnja 2022. u 15:17, a ugašenim je proglašen 15. srpnja 2022..

25. u državi Portugal u 2022., od 107.

Usporedi s…
Opožarena površina
540ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
14. srp 2022. – 14. srp 2022.
Pogođene općine
3
freguesija
Počeo
14. srp
2022
Toplinska žarišta
21
u jednom žarištu: 138 MW
Opasnost na početku
43
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
672MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 14. srp14. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

14. srp 2022. · 672 MW · 21

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
40km/h · najjači udar
19%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana.

Ovo je područje već gorjelo

100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 540 ha 2017..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 0,8 % površine koju ima Zagreb (5,4 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Sameice e Santa Eulália 508 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    277 ha stigao 14. srp
    19 %
  2. União das Freguesias de Tourais e Lajes 1.529 stan. · 2,2 km od središta
    157 ha stigao 14. srp
    6,0 %
  3. Travancinha 387 stan. · 1,3 km od središta
    106 ha stigao 14. srp
    8,5 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Šikare i prijelazna vegetacija34 %
  • Poljoprivredna područja24 %
  • Mješovite šume22 %
  • Ostala prirodna područja20 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 0 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 13. srpnja 2022. i opožario 533 ha (satelit je izmjerio 540 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
14. srp 39,5 °C 19 % 40 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 43
15. srp poslije 37,0 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
16. srp poslije 36,6 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
17. srp poslije 37,1 °C 23 % 44 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 47
18. srp poslije 30,0 °C 34 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
19. srp poslije 27,1 °C 44 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 28
20. srp poslije 33,8 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 32
21. srp poslije 32,6 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
22. srp poslije 32,5 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 33
23. srp poslije 34,0 °C 29 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 35
24. srp poslije 31,7 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 7. srp 2022.
Poslije · 21. srp 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

15. srpnja 2022. je zrak uz požar dosegnuo 26 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 18: 1,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,526 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1043 µg/m³
121314151617
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 21Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Seia?
Copernicus ga datira između 14. srpnja 2022. i 14. srpnja 2022.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 13. srpnja 2022. u 15:17, a ugašenim je proglašen 15. srpnja 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 540 hektara (5,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Sameice e Santa Eulália (277 ha, 19 %); União das Freguesias de Tourais e Lajes (157 ha, 6,0 %); Travancinha (106 ha, 8,5 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Sameice e Santa Eulália i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,5 °C, najniža vlaga od 19 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 21 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 533 ha službeno prema 540 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.