Požar Guarda, 7. srpnja 2022. Maçainhas, União das Freguesias de Belmonte e Colmeal da Torre, Vela
Požar je počeo 7. srpnja 2022. na području općine União das Freguesias de Belmonte e Colmeal da Torre, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 749 hektara, raspoređen na 4 općine. Prema ICNF, otkriven je 7. srpnja 2022. u 14:11, a ugašenim je proglašen 8. srpnja 2022..
17. u državi Portugal u 2022., od 107.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 749ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 4dana
- 7. srp 2022. – 10. srp 2022.
- Pogođene općine
- 4
- freguesija
- Počeo
- 7. srp
- 2022
- Toplinska žarišta
- 54
- u jednom žarištu: 53 MW
- Opasnost na početku
- 38
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 1,1GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
8. srp 2022. · 1.096 MW · 54
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Lisabon): geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Maçainhas 312 stan. · 0,5 km od središta356 ha stigao 8. srp19 %
-
184 ha stigao 8. srp4,8 %
-
Vela 423 stan. · 2,1 km od središta169 ha stigao 8. srp8,0 %
-
Benespera 281 stan. · 2,2 km od središta41 ha2,3 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Šikare i prijelazna vegetacija53 %
- Mješovite šume25 %
- Poljoprivredna područja11 %
- Listopadne šume7,3 %
- Ostala prirodna područja3,1 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 0,38 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema ICNF, ovaj je požar počeo 7. srpnja 2022. i opožario 740 ha (satelit je izmjerio 749 ha).
- Guarda Benespera 7. srpnja 2022. · 14:11 740 ha · ugašen 8. srpnja 2022. · uzrok: nepažnja
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7. srp | 32,3 °C | 16 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 8. srp | 34,4 °C | 13 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 9. srp | 36,2 °C | 12 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 10. srp | 36,9 °C | 19 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 11. srp poslije | 36,2 °C | 19 % | 28 km/h | 0,8 mm | Visoka 36 |
| 12. srp poslije | 38,3 °C | 13 % | 26 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 13. srp poslije | 38,8 °C | 14 % | 26 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 44 |
| 14. srp poslije | 40,7 °C | 14 % | 40 km/h | 0,6 mm | Ekstremna 57 |
| 15. srp poslije | 37,7 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 16. srp poslije | 36,4 °C | 22 % | 33 km/h | 0,3 mm | Vrlo visoka 44 |
| 17. srp poslije | 37,3 °C | 21 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 18. srp poslije | 31,5 °C | 28 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 19. srp poslije | 28,0 °C | 37 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 20. srp poslije | 33,9 °C | 21 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus15. srpnja 2022. je zrak uz požar dosegnuo 24 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 54Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 25.260 haSerra da Estrela Sameirokolovoz 2022 · 18 dana · 15 km daleko
- 23.594 haSabugal Quintas de São Bartolomeukolovoz 2025 · 7 dana · 15 km daleko
- 19.125 haSeia Pamos Da Serralistopad 2017 · 8 dana · 29 km daleko
- 8.991 haGuarda Rochoso e Monte Margarida17. srpnja 2017. · 3 dana · 29 km daleko
- 9.523 haGuarda Alverca da Beira/Bouça Covakolovoz 2025 · 3 dana · 34 km daleko
- 6.531 haCastelo Branco Louriçal do Campokolovoz 2017 · 4 dana · 40 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Guarda?
- Copernicus ga datira između 7. srpnja 2022. i 10. srpnja 2022.: 4 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 7. srpnja 2022. u 14:11, a ugašenim je proglašen 8. srpnja 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 749 hektara (7,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Maçainhas (356 ha, 19 %); União das Freguesias de Belmonte e Colmeal da Torre (184 ha, 4,8 %); Vela (169 ha, 8,0 %); Benespera (41 ha, 2,3 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 0,5 km od središta područja Maçainhas, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 36,9 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 47, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 54 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 740 ha službeno prema 749 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.