Požar Ansião, srpanj 2022 Almoster, Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigais, Pelmá
Požar je počeo 7. srpnja 2022. na području općine Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigais, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 8 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 8.311 hektara, raspoređen na 11 općina. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 8. srpnja 2022. u 14:50, a ugašenim je proglašen 16. srpnja 2022..
2. u državi Portugal u 2022., od 107.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 8.311ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 8dana
- 7. srp 2022. – 14. srp 2022.
- Pogođene općine
- 11
- freguesija
- Počeo
- 7. srp
- 2022
- Toplinska žarišta
- 203
- u jednom žarištu: 195 MW
- Opasnost na početku
- 34
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 352MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana.
Ovo je područje već gorjelo
3 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 215 ha 2017., 24 ha 2019..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Lisabon): geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Almoster 600 stan. · vatra je stigla do središta1.809 ha stigao 9. srp70 %
-
1.647 ha stigao 8. srp26 %
-
Pelmá 637 stan. · vatra je stigla do središta1.328 ha stigao 9. srp43 %
-
Santiago da Guarda 2.652 stan. · 1,4 km od središta1.177 ha stigao 13. srp28 %
-
Abiul 2.236 stan. · 2,8 km od središta1.173 ha stigao 9. srp22 %
-
Pousaflores 802 stan. · 1,0 km od središta663 ha stigao 9. srp26 %
-
Chãos 465 stan. · 1,6 km od središta214 ha stigao 10. srp9,2 %
-
União das Freguesias de Areias e Pias 1.553 stan. · 5,5 km od središta155 ha3,4 %
-
Ansião 3.525 stan. · 2,0 km od središta152 ha stigao 13. srp4,0 %
-
Pussos São Pedro 1.697 stan. · 5,6 km od središta2 ha0,1 %
-
Alvaiázere 1.810 stan. · 5,4 km od središta0 ha0,0 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Šikare i prijelazna vegetacija37 %
- Poljoprivredna područja28 %
- Crnogorične šume16 %
- Mješovite šume12 %
- Listopadne šume3,8 %
- Makija2,7 %
- Ostala prirodna područja1,2 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 40 %
- LIC Sicó / Alvaiázere PTCON0045
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 64 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.100 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Kompleks od 2 požara prema ICNF
Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 8.072 ha (satelit je izmjerio 8.311 ha).
ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Ourém Freixianda 7. srpnja 2022. · 16:37 2.936 ha · ugašen 17. srpnja 2022. · uzrok: namjerno
- 2 Ansião Pousaflores 8. srpnja 2022. · 14:50 5.136 ha · ugašen 16. srpnja 2022. · uzrok: namjerno
Ukupno prema ICNF: 8.072 ha, 97 % od 8.311 ha satelitskog obuhvata.
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Provjereno s medijima
Provjereno 30. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 3 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- Incêndio de Vale da Pia (Pombal) · Incêndio de Pombal, Ansião e Alvaiázere · Incêndio de Ourém
- Prema izvorima, riječ je o više požara koji su se spojili:
- Vale da Pia 8. srpnja 2022. 565 ha
- Ourém (Santarém) 7. srpnja 2022. 2.984 ha
Izvori
- Incêndios. Ansião soma prejuízos de cerca de um milhão de euros em floresta e agricultura — Observador, 9. rujna 2022.
- Incêndio em Ansião em fase de resolução — CNN Portugal, 11. srpnja 2022.
- Fogos de Carrazeda de Ansiães, Pombal e Ourém queimaram mais de 6.300 hectares — RTP
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7. srp | 36,0 °C | 24 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 8. srp | 38,0 °C | 13 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 9. srp | 37,7 °C | 18 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 10. srp | 33,3 °C | 35 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 11. srp | 30,2 °C | 38 % | 42 km/h | 0,1 mm | Visoka 35 |
| 12. srp | 41,5 °C | 11 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
| 13. srp | 41,5 °C | 15 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 14. srp | 38,2 °C | 21 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 15. srp poslije | 35,2 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 16. srp poslije | 34,3 °C | 33 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 17. srp poslije | 34,9 °C | 30 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 18. srp poslije | 29,0 °C | 39 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 19. srp poslije | 27,1 °C | 46 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 20. srp poslije | 31,3 °C | 39 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 21. srp poslije | 29,4 °C | 45 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 22. srp poslije | 29,8 °C | 44 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 23. srp poslije | 31,8 °C | 36 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 24. srp poslije | 30,9 °C | 37 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus9. srpnja 2022. je zrak uz požar dosegnuo 37 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 203Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 25.305 haFerreira do Zêzere Nossa Senhora do Prantokolovoz 2017 · 9 dana · 22 km daleko
- 3.691 haLeiria Colmeias e Memóriasrpanj 2022 · 4 dana · 22 km daleko
- 46.769 haPedrógão Grandelipanj 2017 · 10 dana · 24 km daleko
- 4.079 haAbrantes Abrantes (São Vicente e São João) e Alferraredekolovoz 2017 · 5 dana · 32 km daleko
- 9.924 haVila de Rei Cardigossrpanj 2019 · 3 dana · 33 km daleko
- 3.966 haSertãrujan 2017 · 2 dana · 34 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Ansião?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 7. srpnja 2022. do 14. srpnja 2022. (8 dana). Perimetar ga datira od 7. srpnja 2022. do 13. srpnja 2022.. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 8. srpnja 2022. u 14:50, a ugašenim je proglašen 16. srpnja 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 8.311 hektara (83,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 11 općina: Almoster (1.809 ha, 70 %); Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigais (1.647 ha, 26 %); Pelmá (1.328 ha, 43 %); Santiago da Guarda (1.177 ha, 28 %); Abiul (1.173 ha, 22 %); Pousaflores (663 ha, 26 %); Chãos (214 ha, 9,2 %); União das Freguesias de Areias e Pias (155 ha, 3,4 %); Ansião (152 ha, 4,0 %); Pussos São Pedro (2 ha, 0,1 %); Alvaiázere (0 ha, 0,0 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigais i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 41,5 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 55, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. srpnja 2022. do 13. srpnja 2022.. 203 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 8.072 ha službeno prema 8.311 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 3).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.