Incendii în Madrid
Madrid, Spania: 17 incendii cu pagină au intrat în 34 din cele 181 comune ale sale din 2016, cu 34.861 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Burgohondo în iulie 2026, cu 23.696 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: scăzut (FWI 9).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 34.861ha
- Din 2016
- Din județ
- 4,3%
- 8.035 km²
- incendii
- 17
- Din 2016
- comune cu foc
- 34
- din 181
- Cel mai mare incendiu
- 23.696ha
- Burgohondo · iulie 2026
- Locuitori
- 6.823.817
- 5,1 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 23 Scăzut 20° · 26 % · 26 km/h
- sâm. 24 Scăzut 19° · 27 % · 26 km/h
- dum. 25 Scăzut 22° · 26 % · 22 km/h
- lun. 26 Scăzut 23° · 26 % · 20 km/h
- mar. 27 Moderat 24° · 24 % · 17 km/h
- mie. 28 Moderat 23° · 31 % · 23 km/h
- joi 29 Moderat 23° · 36 % · 20 km/h
- vin. 30 Moderat 24° · 32 % · 17 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- San Martín de Valdeiglesias 9.324 loc. 7.649 ha · 66 %
- Navas del Rey 3.420 loc. 4.536 ha · 90 %
- Robledo de Chavela 4.818 loc. 3.813 ha · 40 %
- Villa del Prado 7.743 loc. 3.662 ha · 47 %
- Cadalso de los Vidrios 3.372 loc. 2.065 ha · 43 %
- Colmenar del Arroyo 1.720 ha · 35 %
- Fresnedillas de la Oliva 1.883 loc. 1.251 ha · 44 %
- Madrid 3.506.730 loc. 1.216 ha · 2,0 %
- Villamanta 2.899 loc. 980 ha · 16 %
- Navalcarnero 33.331 loc. 793 ha · 7,8 %
- Tres Cantos 54.592 loc. 754 ha · 20 %
- Loeches 9.261 loc. 739 ha · 17 %
Ce arde în județ
- Pădure mixtă22 %
- Vegetație sclerofilă20 %
- Conifere17 %
- Terenuri agricole13 %
- Alte terenuri naturale11 %
- Foioase10 %
- Tufărișuri și tranziție5,7 %
- Suprafețe artificiale1,0 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 3×Aranjuez684 ha
- 2×Robledo de Chavela3.813 ha
- 2×Villa del Prado3.662 ha
- 2×Cadalso de los Vidrios2.065 ha
- 2×Tres Cantos754 ha
- 2×Aldea del Fresno658 ha
- 2×Colmenar Viejo486 ha
- 2×Rascafría160 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 23.696 haBurgohondo El Barracoiulie 2026 · 3 zile din 63.974 ha în total
- 2.359 haCadalso de los Vidriosiunie 2019 · 3 zile din 3.157 ha în total
- 2.041 haTres Cantos Madridaugust 2025 · 1 zi
- 1.773 haMéntrida Villamantaiulie 2025 · 2 zile din 3.247 ha în total
- 1.114 haRobledo de Chavelaaugust 2020 · 2 zile
- 862 haPuentes Viejasiulie 2026 · 1 zi
- 757 haLoechesiulie 2024 · 1 zi
- 535 haColmenar Viejoaugust 2024 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 24.855 | Burgohondo 23.696 ha |
| 2025 | 4 | 4.201 | Tres Cantos 2.041 ha |
| 2024 | 3 | 1.499 | Loeches 757 ha |
| 2022 | 1 | 264 | Aranjuez 264 ha |
| 2020 | 1 | 1.114 | Robledo de Chavela 1.114 ha |
| 2019 | 4 | 2.772 | Cadalso de los Vidrios 2.359 ha |
| 2016 | 1 | 156 | Aranjuez 156 ha |
Toate incendiile din Madrid · 17
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 297 haAldea del Fresnoaugust 2026 · 1 zi
- 23.696 haBurgohondo El Barracoiulie 2026 · 3 zile din 63.974 ha în total
- 862 haPuentes Viejasiulie 2026 · 1 zi
- 2.041 haTres Cantos Madridaugust 2025 · 1 zi
- 264 haAranjuezaugust 2025 · 1 zi
- 1.773 haMéntrida Villamantaiulie 2025 · 2 zile din 3.247 ha în total
- 123 haVilla del Pradoiunie 2025 · 1 zi
- 535 haColmenar Viejoaugust 2024 · 2 zile
- 207 haPedrezuelaaugust 2024 · 1 zi
- 757 haLoechesiulie 2024 · 1 zi
- 264 haAranjueziulie 2022 · 4 zile
- 1.114 haRobledo de Chavelaaugust 2020 · 2 zile
- 222 haRascafríaaugust 2019 · 3 zile
- 6 haReal Sitio de San Ildefonsoaugust 2019 · 2 zile din 393 ha în total
- 184 haEl Berruecoiulie 2019 · 1 zi
- 2.359 haCadalso de los Vidriosiunie 2019 · 3 zile din 3.157 ha în total
- 156 haAranjueziunie 2016 · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/El Instituto Nacional de Estadstica (National Institute of Statistics (INE) Data License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).