Incendiul de la El Berrueco, iulie 2019
El Berrueco
Stins · ultima detecție 24 iul. 2019, 02:43 UTC
Focul a început pe 24 iulie 2019 în comuna El Berrueco, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 184 hectare, repartizat între o singură comună.
Este al 12-lea ca mărime din Madrid din 2016 (din 14 cu pagină). Al 54-lea din Spania în 2019, din 102.
Puterea măsurată de satelit este mică (8,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
184ha
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Fișa184EGIF (MITECO)97
Sursă
EFFIS (Copernicus)
Dată
perimetru revizuit pe 2 martie 2022
+− verificare
EGIF (MITECO): 97 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: +90,3 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
1zi
De pe 24 iul. 2019 până pe 24 iul. 2019: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 24 iul. 2019, 02:43 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
24 iul. 2019
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
24 iul. 2019
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
2
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 9 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
24 iul. 2019 – 24 iul. 2019
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
12MW
Putere radiativă însumată pe 24 iulie 2019; focare în acea zi: 2.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
24 iul. 2019
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
45,7FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 6.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
34,1°C · 17 % UR
Maxima de 34,1 °C și umiditatea minimă de 17 % pe 24 iulie 2019; rafale de 41 km/h pe 24 iulie 2019.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial EGIF (MITECO)
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 97 ha (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei el-berrueco-2019-07.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2019-07-24
2
12
34,1
19,2
17
15,5
41
0
45,7
muy_alto
1
2019-07-25
0
0
33,5
18,9
18
18,9
50
0
50
extremo
0
2019-07-26
0
0
26,8
19,7
32
13,8
40
0,7
28,4
alto
0
2019-07-27
0
0
24,1
15,2
35
22
53,6
0,2
35,1
alto
0
2019-07-28
0
0
28
11
19
11,5
28,8
0
34,2
alto
0
2019-07-29
0
0
30,3
14,7
18
15,2
38,5
0
40,8
muy_alto
0
2019-07-30
0
0
28,1
13,2
18
11,3
34,2
0
37,5
alto
0
2019-07-31
0
0
31,1
13,1
24
15,3
40,3
0,4
41,6
muy_alto
0
2019-08-01
0
0
31,8
17,8
20
13
39,2
2,2
23,8
alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), EGIF (MITECO), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
184ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
24 iul. 2019 – 24 iul. 2019
Comune afectate
1
comune
A început pe
24 iul.
2019
Focare termice
2
într-un singur focar: 9 MW
Pericol la început
46
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
12MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
24 iul.24 iul.
Cum a evoluat, zi de zi
24 iul. 2019 · 12 MW · 2
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
34°maximă
41km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,2 mm pe 1 aug..
Zona mai arsese
Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
El Berrueco795 loc. · la 1,0 km de centrua început aici
184 haa ajuns pe 24 iul.
6,4 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
Vegetație sclerofilă80 %
Alte terenuri naturale19 %
Terenuri agricole0,5 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Registru oficial
Potrivit EGIF (MITECO), acest incendiu a început la 23 iulie 2019 și a ars 97 ha (satelitul a măsurat 184 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
El BerruecoPradera del Amor. las Cabreras23 iulie 2019 · 20:3897 ha· stins la 28 iulie 2019· cauză: neglijență
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
24 iul.
34,1 °C
17 %
41 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
25 iul. după
33,5 °C
18 %
50 km/h
0,0 mm
Extrem 50
26 iul. după
26,8 °C
32 %
40 km/h
0,7 mm
Ridicat 28
27 iul. după
24,1 °C
35 %
54 km/h
0,2 mm
Ridicat 35
28 iul. după
28,0 °C
19 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
29 iul. după
30,3 °C
18 %
38 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
30 iul. după
28,1 °C
18 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
31 iul. după
31,1 °C
24 %
40 km/h
0,4 mm
Foarte ridicat 42
1 aug. după
31,8 °C
20 %
39 km/h
2,2 mm
Ridicat 24
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 45,7 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.
FWI la pornire45,7
Umiditate minimă17 %
Zile fără ploaie6
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la El Berrueco, iulie 2019
184 ha1 ziFWI 45,7Umiditate min. 17 %
Incendiul de la Puentes Viejas, iulie 2026
862 ha2 zileFWI 48,2Umiditate min. 17 %la 9 km, în 2026
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,3 mm pe 25 iul..
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (184 ha față de o mediană de 221 ha) și a durat 1 zi, față de 2 zile.
La 12 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
2,2 mmprima ploaie
1 aug.la 8 zile după final
41km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 24 iul., iar pe 1 aug. au căzut 2,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 23, cu o mediană de 2,2 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 17 iul. 2019
După · 31 iul. 2019
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 23 iulie 2019 aerul de lângă foc a ajuns la 20 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,520µg/m³
Zile peste prag0zile
PM1043µg/m³
OMS 15
22 iul.24 iul.26 iul.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 2Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Copernicus îl datează între 24 iulie 2019 și 24 iulie 2019: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 184 hectare (1,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în El Berrueco (184 ha, 6,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din El Berrueco și s-a oprit la 1,0 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,1 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 46, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 221 ha; 13 % au trecut de 1.000 ha. La 12 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 2 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu EGIF (MITECO): 97 ha oficiale față de 184 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.