Incendii în Split-Dalmatia
Split-Dalmatia, Croația: 53 de incendii cu pagină au intrat în 32 din cele 54 comune ale sale din 2016, cu 48.591 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Grad Omiš în iulie 2017, cu 5.124 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 48.591ha
- Din 2016
- Din județ
- 11%
- 4.533 km²
- incendii
- 53
- Din 2016
- comune cu foc
- 32
- din 54
- Cel mai mare incendiu
- 5.124ha
- Grad Omiš · iulie 2017
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 22 Foarte scăzut 18° · 71 % · 23 km/h
- vin. 23 Foarte scăzut 17° · 57 % · 21 km/h
- sâm. 24 Foarte scăzut 16° · 69 % · 22 km/h
- dum. 25 Foarte scăzut 16° · 59 % · 24 km/h
- lun. 26 Foarte scăzut 20° · 39 % · 20 km/h
- mar. 27 Foarte scăzut 19° · 39 % · 42 km/h
- mie. 28 Foarte scăzut 18° · 39 % · 36 km/h
- joi 29 Foarte scăzut 21° · 51 % · 46 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Općina Hrvace 10.757 ha · 50 %
- Grad Vrlika 9.315 ha · 38 %
- Grad Split 4.651 ha · 58 %
- Općina Muć 4.506 ha · 20 %
- Grad Omiš 2.884 ha · 11 %
- Općina Nerežišća 2.254 ha · 29 %
- Općina Milna 1.722 ha · 48 %
- Općina Seget 1.625 ha · 21 %
- Općina Otok 1.482 ha · 16 %
- Općina Podgora 1.013 ha · 13 %
- Općina Šestanovac 934 ha · 9,8 %
- Općina Klis 872 ha · 5,8 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale62 %
- Tufărișuri și tranziție18 %
- Terenuri agricole7,6 %
- Foioase6,0 %
- Vegetație sclerofilă3,3 %
- Conifere1,5 %
- Suprafețe artificiale1,1 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 13×Općina Hrvace10.757 ha
- 10×Grad Vrlika9.315 ha
- 7×Općina Muć4.506 ha
- 6×Grad Split4.651 ha
- 5×Grad Omiš2.884 ha
- 4×Općina Otok1.482 ha
- 4×Općina Klis872 ha
- 4×Grad Trogir626 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 5.124 haGrad Omišiulie 2017 · 3 zile
- 3.976 haOpćina Nerežišćaseptembrie 2026 · 3 zile
- 3.315 haOpćina Hrvaceaugust 2017 · 6 zile
- 3.080 haOpćina Hrvaceiulie 2017 · 2 zile
- 2.795 haGrad Vrlikaaprilie 2016 · 2 zile
- 2.540 haOpćina Hrvaceianuarie 2024 · 6 zile
- 2.361 haGrad Vrlikaaprilie 2020 · 6 zile din 3.636 ha în total
- 2.192 haDinara Općina Civljaneaprilie 2020 · 6 zile din 5.948 ha în total
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 8 | 6.195 | Općina Nerežišća 3.976 ha |
| 2025 | 3 | 837 | Grad Vrlika 493 ha |
| 2024 | 7 | 7.378 | Općina Hrvace 2.540 ha |
| 2023 | 1 | 551 | Grad Split 551 ha |
| 2022 | 6 | 2.919 | Općina Muć 1.395 ha |
| 2021 | 3 | 1.618 | Općina Seget 1.419 ha |
| 2020 | 5 | 5.025 | Grad Vrlika 2.361 ha |
| 2019 | 1 | 353 | Općina Otok 353 ha |
| 2017 | 16 | 20.370 | Grad Omiš 5.124 ha |
| 2016 | 4 | 3.512 | Grad Vrlika 2.795 ha |
Toate incendiile din Split-Dalmatia · 54
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 168 haOpćina Proložacoctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 2 zile
- 3.976 haOpćina Nerežišćaseptembrie 2026 · 3 zile
- 182 haOpćina Hrvaceaugust 2026 · 9 zile din 202 ha în total
- 17 haOpćina Hrvaceaugust 2026 · 12 zile din 2.366 ha în total
- 1.319 haGrad Omišaugust 2026 · 1 zi
- 130 haOpćina Jelsaiulie 2026 · 1 zi
- 300 haOpćina Hrvaceaprilie 2026 · 1 zi
- 103 haOpćina Mućmartie 2026 · 1 zi
- 344 haGrad Omišiunie 2025 · 2 zile
- 493 haGrad Vrlikamartie 2025 · 2 zile din 545 ha în total
- 1 haOpćina Hrvacemartie 2025 · 1 zi din 173 ha în total
- 637 haGrad Split27 august 2024 · 3 zile
- 154 haGrad Split27 august 2024 · 3 zile
- 1.161 haOpćina Hrvaceaugust 2024 · 3 zile din 2.780 ha în total
- 121 haGrad Solinaugust 2024 · 2 zile
- 1.506 haOpćina Marinaiulie 2024 · 3 zile
- 1.259 haOpćina Tučepiiulie 2024 · 4 zile
- 2.540 haOpćina Hrvaceianuarie 2024 · 6 zile
- 551 haGrad Splitiulie 2023 · 2 zile
- 204 haGrad Vrgoracaugust 2022 · 2 zile
- 395 haGrad Triljmartie 2022 · 2 zile
- 394 haOpćina Otokmartie 2022 · 2 zile din 432 ha în total
- 1.395 haOpćina Mućmartie 2022 · 6 zile din 2.304 ha în total
- 180 haGrad Vrgoracmartie 2022 · 1 zi
- 352 haOpćina Dugi Ratmartie 2022 · 3 zile
- 1.419 haOpćina Segetaugust 2021 · 3 zile
- 5 haOpćina Unešićiulie 2021 · 1 zi din 117 ha în total
- 194 haGrad Vrgoracmartie 2021 · 1 zi
- 182 haGrad Kaštelaaugust 2020 · 1 zi
- 2.192 haDinara Općina Civljaneaprilie 2020 · 6 zile din 5.948 ha în total
- 2.361 haGrad Vrlikaaprilie 2020 · 6 zile din 3.636 ha în total
- 128 haOpćina Mućmartie 2020 · 1 zi
- 163 haOpćina Hrvaceianuarie 2020 · 1 zi
- 353 haOpćina Otokmartie 2019 · 1 zi din 395 ha în total
- 922 haOpćina Baška Vodaaugust 2017 · 4 zile
- 429 haOpćina Otokaugust 2017 · 2 zile
- 2.048 haGrad Vrlikaaugust 2017 · 6 zile din 3.232 ha în total
- 3.315 haOpćina Hrvaceaugust 2017 · 6 zile
- 3.080 haOpćina Hrvaceiulie 2017 · 2 zile
- 303 haGrad Vrlika21 iulie 2017 · 4 zile
- 836 haOpćina Klisiulie 2017 · 2 zile
- 5.124 haGrad Omišiulie 2017 · 3 zile
- 444 haGrad Sinjiulie 2017 · 2 zile
- 997 haOpćina Šestanovaciulie 2017 · 2 zile
- 24 haGrad Drnišiulie 2017 · 1 zi din 264 ha în total
- 194 haOpćina Segetiulie 2017 · 1 zi
- 1.488 haGrad Vrlika8 iulie 2017 · 10 zile
- 186 haGrad Kaštelaiulie 2017 · 1 zi
- 241 haOpćina Podgoraiunie 2017 · 2 zile
- 737 haOpćina Hrvacemartie 2017 · 1 zi
- 334 haOpćina Otokdecembrie 2016 · 4 zile din 404 ha în total
- 141 haGrad Trogiraugust 2016 · 1 zi
- 242 haGrad Splitiulie 2016 · 1 zi
- 2.795 haGrad Vrlikaaprilie 2016 · 2 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).